A vásárlók idén karácsonykor a technológia segítségével vadásznak majd a legjobb ajánlatokra

Szerző: Tisza Andrea Dátum: 2024. 08. 28. 10:57

A kutatások szerint az ajándékvásárlási szezon már október végén elkezdődik. A Salesforce, a Bazaarvoice, a Bigcommerce és a Salsify előrejelzései szerint az idei szezon a kínai vásárlási appok és az AI térnyerését hozza, és a vásárlók számára továbbra is kiemelkedően fontos lesz a megfelelő ár-érték arány.

A cikk a Trade magazin 2024/8-9. lapszámában olvasható.

A 2023-as szezonban az online értékesítés becsült értéke globálisan elérte az 1,17 billió dollárt, ami 3%-os növekedést jelent az előző évhez képest – közölte a Salesforce a 2024. évi karácsonyi szezonra vonatkozóan nemrégiben közzétett előrejelzésében. Azt, hogy a fogyasztók idén miként, miért és hol vásárolnak az ünnepekre készülve, több általános trend befolyásolja, melyekből az alábbiakban szemezgettünk a Salesforce, a Bazaarvoice, a Bigcommerce és a Salsify előrejelzései alapján.

Hódítanak a kínai vásárlási alkalmazások

Az árak további emelkedése még mindig bizonytalanságban tartja a fogyasztókat, akik közül világszerte háromból ketten ma is az árak alapján döntik el, hol vásárolnak, és csak kevesebb mint egyharmaduk helyezi előtérbe a termékek minőségét. Nem is lehetne ennél ösztönzőbb a környezet a kínai vásárlási alkalmazások számára.

Az elmúlt hat hónapban a nyugati fogyasztók kétharmada legalább egyszer vásárolt az Aliexpressen, a Cideren, a Sheinen, a Temun vagy a TikTokon, 58%-uk éppen az alacsonyabb árakra hivatkozva.

Emellett tízből több mint hatan (63%) tervezik, hogy az idei ünnepi szezonban kínai vásárlási alkalmazásokon keresztül intézik beszerzéseiket, köztük az Y-generációsok kétharmada, de a hasonló tervekkel rendelkező, gyermeket nevelő nyugati fogyasztók körében is magasabb ez a szám.

Az elmúlt hat hónapban kínai vásárlási applikáción keresztül vásárló nyugati fogyasztók 43%-a Temut használta, ugyanakkor a Z-generációs nyugati fogyasztók körében a Shein a legnépszerűbb – e demográfiai csoport fele adott le itt nemrégiben rendelést.

A Salesforce szerint a 2024-es ünnepi szezonban a kínai vásárlási alkalmazások 160 milliárd dolláros globális e-kereskedelmi piaci részesedést szerezhetnek Kína határain túl. A kínai vásárlási alkalmazások jelentette konkurencia ellen a kiskereskedőknek tanácsos lehet az adatok és a mesterséges intelligencia segítségével már november hónapra promóciós és kedvezménystratégiát kidolgozniuk. Még ha nem is lépnek életbe a vonzó árak Black Friday-ig, jó, ha a vásárlók – különösen a hűségprogramok résztvevői – jó előre tudnak azokról, hogy számoljanak a kedvezményekkel.

Főként alacsonyabb áraikkal vonzzák a kínai vásárlási appok a nyugati fogyasztókat

Kedvezmény, kedvezmény, kedvezmény

Az infláció, elbocsátások és más gazdasági kihívások közepette számos árérzékeny vásárló fog idén is a legjobb ajánlatokra és legnagyobb kedvezményekre vadászni. Na, de milyen kedvezmények bírják rá őket a vásárlásra?

A Boston Consulting Group egyik tanulmánya szerint a fogyasztók 60%-a az egyértelmű „mindenre vonatkozó kedvezményeket” részesíti előnyben a villámértékesítésekkel vagy csomagajánlatokkal szemben. Ezen túlmenően az ideális ajánlatnak „legalább 30%-os kedvezményt kell biztosítania ahhoz, hogy vásárlásra csábítson”.

A kedvezmények tehát az idei szezonban fontosak, és emellett érdemes megfontolni az olyan rugalmas fizetési lehetőségek kínálását is, mint a BNPL, ami némi pluszt jelenthet a költségvetés-tudatos vásárlók számára.

A fogyasztók többsége az egyértelmű, „mindenre vonatkozó kedvezményeket” részesíti előnyben a villámértékesítésekkel vagy csomagajánlatokkal szemben

Ingyenes szállítás

A 2024 első felében látott közel-keleti instabilitás a magasabb konténer- és olajárak révén a középső mérföldes infrastruktúrát befolyásolta negatívan, míg az olyan események, mint például a Francis Scott Key híd összeomlása Baltimore-ban és a szállítási költségek emelkedése a last mile szállítás időtartamát és költségeit növelte meg.

A Salesforce úgy látja, a kiskereskedők és a márkák számára a középső és utolsó mérföldes szállítás 197 milliárd dolláros többletköltséget jelent majd, ami 97%-kal több, mint 2023-ban. Mindazonáltal az ingyenes szállítás egyike azon három oknak világszerte, amiért a fogyasztók egy adott márkánál vagy kiskereskedőnél vásárolnak, és a vásárlók több mint fele állítja, hogy ha a szállítás ingyenes, inkább vásárol online, mint boltban.

Érdemes lehet tehát a 2024-es ünnepi szezonban általános gyakorlattá tenni a kedvezményes vagy ingyenes szállítást. Az sem elvetendő, hogy a kereskedők a vásárlókat a rendelt termékek bolti átvételére ösztönözzék, ha a költségeket csökkenteni és a kosarak méretét pedig növelni akarják. Ugyanezen okból a postai visszaküldés helyett az üzletben történő visszáru vonatkozásában bevethető ösztönzők is hasznosak lehetnek.

A közösségi médiában a videós tartalom az úr

A vásárlók 45%-a állítja, hogy az ünnepekre készülve részben szándékosan, részben spontán vásárol a közösségi médiában. A fogyasztók figyelmét leghatékonyabban a videó formátum ragadja meg az ünnepi időszakban (37%), a vásárlók leginkább az 1–5 perces videókat részesítik előnyben (27%), amelyeket népszerűségben szorosan követ az egyperces vagy annál rövidebb formátum (27%). A vásárlók 36%-a aktívan foglalkozott a közösségi médiában vásárolható tartalmakkal, vagy találkozott már velük, miközben tavaly ajándékot vásárolt.

És hogy miféle tartalommal lehet a fogyasztókhoz elsősorban eljutni? Tízből négyen (44%) a márka által létrehozott tartalmakat, míg közel ugyanennyien (43%) a felhasználók által generált tartalmakat részesítik előnyben. Az influencer-tartalmakra mindössze 13% figyel elsődlegesen. A többség (58%) viszont egyáltalán nem keres a közösségi médiában létrehozott tartalmakat az ünnepi szezonban.

Ajándékkeresésben segít az AI

Becslések szerint a 2023-as ünnepi szezonban az online vásárlások 17%-át befolyásolta a prediktív és a generatív mesterséges intelligencia, ami novemberben és decemberben világszerte 199 milliárd dolláros online forgalmat jelentett.

Míg a mesterséges intelligencia által generált közösségi médiatartalmaktól tízből négyen ódzkodnak, és úgy látják, azokból némileg hiányzik a hitelesség, a megfelelő ajándék megfelelő áron való megtalálásához a fogyasztók – tudatosan vagy sem – egyre inkább az AI-t használják majd. Saját bevallása szerint minden második vásárló inspirálódna szívesen a tökéletes ajándékról a generatív AI segítségével.

2024-ben jelentős változásokat idézhet elő a fogyasztói elvárásokban és élményekben a generatív mesterséges intelligencia alapú keresés. Ahogy például a Google beágyazza a generatív AI-t a keresőtermékébe, a fogyasztók az online keresés során több társalgási eszközt alkalmaznak majd. Az Instacarthoz hasonló márkák már beépítették a generatív AI-t a keresési funkcióba, természetesebbé és intuitívabbá téve ezzel a vásárlási élményt.

Black Friday helyett Cyber Friday

Ahogy az online vásárlás az elmúlt évek során egyre népszerűbbé vált, és a fogyasztóknak lehetősége nyílt bárhonnan vásárolni, a szezon is egyre korábban indult novemberben.

2023-ban a Black Friday visszaszerezte az ünnepi online eladások 4%-át Amerikában, és ezzel az év legnagyobb online bevásárlónapjává lépett elő. Nagy valószínűség szerint így lesz ez a következő karácsonyi szezonban is, és nem csak a tengeren túl, de Európában is: a vásárlók többsége a minél kedvezőbb ajánlatokra várva a nagyobb vásárlásokat visszatartja a Cyber Weekig, mert úgy tartják, Black Friday alkalmával érhetők el az év legjobb árengedményei.

A nagy hír az, hogy immár a digitális kereskedelemben is a Black Friday a legnagyobb nap, a fogyasztók többsége ugyanis Black Friday alkalmával is az online vásárlást részesíti előnyben.

Tízből hét fogyasztó a Black Friday alkalmával is online vásárol majd a Salesforce szerint

Zökkenőmentes omnichannel élményre vágyva

Napjainkra a személyes és online vásárlás közötti határvonal jórészt elmosódott, a vásárlók már nem igazán tesznek különbséget a kettő között, sokkal inkább tekintenek azokra mint a vásárlási élmény részeire. A vásárlók tehát az in-store és az online vásárlás „pont megfelelő elegyére” vágynak. Az ünnepre készülődve csatornáról csatornára váltanak – vásárolnak az Instagramon, majd végignéznek néhány online üzletet, míg esetleg elérkeznek egy fizikai üzletbe.

A zökkenőmentességet pedig a márkák kínálta élménytől is elvárják. Éppen ezért fontos, hogy a termékhez kapcsolódó tartalom, üzenet és kreatív valamennyi csatornában egységes legyen. A hagyományos vásárlás az innovatív e-kereskedelemmel a szállítás és a rendelés teljesítése terén is ötvözhető – gondoljunk csak az online rendelésre és az üzletben történő átvételre (Buy Online, Pickup in Store, BOPIS).

Az omnichannel vásárlás az idei év során exponenciálisan növekedhet – különösen a piactereken.

A 2024-es ünnepi szezonban az előrejelzés szerint 5-ből 2 vásárlást valamely visszatérő, lojális vásárló fog végezni

Lojalitással az egekbe szökő digitális marketingköltségek ellen

Mindig van esély arra, hogy a vásárló a kereskedő valamely utánkövető aktivitásába bekapcsolódik: ajándékvásárlást követően sokan véleményt írnak a vásárlás helyszínéül szolgáló platformon, mások megosztják az élményt barátaikkal és a családdal a közösségi médiában, sőt, vannak, akik csatlakoznának az adott márka hűségprogramjához is.

A 2024-es ünnepi szezonban a Salesforce előrejelzése szerint 5-ből 2 vásárlást valamely visszatérő, lojális vásárló fog végezni. A kereskedőknek ezért érdemes a lojalitás­adatokat – a vásárlói profilokat, preferenciákat és vásárlási előzményeket – felhasználni, és ezeket az üzletekben és call centerekben dolgozó munkatársak, valamint a fogyasztók számára is elérhetővé tenni. Ezek alapján ugyanis olyan exkluzív előnyökkel ösztönözhetik a vásárlói hűséget, mint az ingyenes sürgősségi szállítás, az ingyenes ajándékcsomagolás, a leárazásokhoz való korai hozzáférés és az exkluzív termékkínálat. //

Kapcsolódó cikkeink