A vártnál több búza lett az EU-ban
Az Agrárgazdasági Kutató Intézet (AKI) legutóbbi piaci jelentéséből kiderül, hogy a korábban jelzettnél több búza termett az Európai Unióban. A Tallage francia piacelemző vállalat által 147,5 millió tonnára prognosztizált kibocsátás alig kétmillió tonnával marad el a tavalyitól. Jóslatuk szerint Oroszország és Ukrajna együttesen 36,5 millió tonna búzát értékesíthet a világpiacon a 2015/2016. évi szezonban.
Magyarországon szeptember második felében az AKI PÁIR adatai szerint az étkezési minőségű búza áfa és szállítási költség nélküli tonnánkénti termelői ára 48,9 ezer forint, a takarmánybúzáé 44,5 ezer forint volt.
Az északi féltekén elkezdődött a kukorica betakarítása. A bővülő kínálat ellenére egyelőre a főbb termelő és importőr országok 2014/2015. gazdasági évinél kisebb kibocsátásáról szóló hírek áremelő hatása dominál a világpiacon. A chicagói árutőzsdén a szeptember második felében, a hónap elejénél négy százalékkal magasabb szinten, 150 dollár/tonna körüli áron jegyezték a terményt a legközelebbi lejáratra. Magyarországon a Földművelésügyi Minisztérium (FM) tájékoztatása szerint 1,137 millió hektárról hatmillió tonna kukoricát takaríthatnak be a gazdák az idén. Ez az idei szélsőségesen száraz és meleg időjárás miatt a 2014. évinél 36 százalékkal kisebb mennyiség lehet.
***
A KSH adatai szerint Magyarország borexportja mennyiségben nyolc százalékkal, értékben 11 százalékkal emelkedett 2015 első félévében az előző év hasonló időszakához viszonyítva. A külpiaci értékesítés nagyobb hányadát a lédig borok (60 százalék) tették ki. A palackozott borokból 14 százalékkal, a lédig borokból csaknem öt százalékkal szállítottunk ki többet az országból a vizsgált időszakban. Magyarország lédigbor-kivitelének 37 százaléka Németországba, 31 százaléka Csehországba, 13 százaléka Szlovákiába és hét százaléka az Egyesült Királyságba irányult. A palackos borok 30 százaléka Csehországba, 28 százaléka az Egyesült Királyságba és 23 százaléka Szlovákiába került. A nemzetközi borpiacon a magyarországi fehérborok vásárlását részesítették előnyben (81 százalék) a vörös- és rozéborokkal szemben.
***
Magyarországon a nyers tej országos termelői átlagára 74,81 forint/kg volt 2015 augusztusában, ami 25 százalékos csökkenést jelent az előző év azonos hónapjának átlagárához képest. A zsírtartalom 0,02 százalékpontos és a fehérjetartalom 0,04 százalékpontos javulása hozzájárult a nyers tej árának kismértékű növekedéséhez augusztusban, a júliusihoz képest. A nyers tej kiviteli ára 83,89 forint/kg volt augusztusban, egy év alatt 23 százalékkal esett, és 12 százalékkal haladta meg a belpiaci árat.
A KSH adatai szerint Magyarországon a tej és tejtermékek exportjának árbevétele 10 százalékkal, 40,2 milliárd forintra, az import értéke 9 százalékkal, 46,5 milliárd forintra csökkent 2015 első félévében az előző év azonos időszakához viszonyítva. A behozatal értéke 16 százalékkal volt magasabb a kivitel árbevételénél. A külkereskedelmi egyenleg továbbra is negatív maradt, értékben 2013 óta másodszor romlott (3 százalékkal) az előző év hasonló időszakához képest.
Kapcsolódó cikkeink
Javult áprilisban az euróövezet feldolgozóipari aktivitása, de még gyenge teljesítményt mutat
Áprilisban 32 hónapja a legenyhébbre mérséklődött az euróövezeti feldolgozóipar teljesítménycsökkenésének…
Tovább olvasom >KSH: az élelmiszeripar értékesítési árai 6,2 százalékkal emelkedtek
2025 márciusában az ipari termelői árak átlagosan 7,3 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >A versenyképesség került előtérbe a fenntarthatósággal szemben az EU-ban?
Az Európai Unió fenntarthatósági (ESG) célkitűzései kiemelt prioritások voltak az…
Tovább olvasom >További cikkeink
Nagy Márton: árréskorlátozást vezetne be a kormány a háztartási cikkeket árusító boltokra
A kormány szerdán tárgyalhatja, csütörtökön pedig várhatóan elfogadhatja azt az…
Tovább olvasom >Drágább Barbie, soványabb Heinz – Trump vámjai átrajzolják a globális fogyasztói piacot
Donald Trump vámpolitikájának hatása egyre több iparágat érint: játékgyártók, autóipari…
Tovább olvasom >Csaknem 20 százalékkal olcsóbb élelmiszerek? A kormány elégedett az árréscsökkentés eredmnyeivel
„Egyre több terméket lehet olcsóbban megvásárolni az árréscsökkentésnek köszönhetően, az…
Tovább olvasom >