A vártnál jóval nagyobb mértékben nőtt a foglalkoztatottság januárban az Egyesült Államokban
A vártnál jóval nagyobb mértékben nőtt a foglalkoztatottság az Egyesült Államokban januárban, bár a koronavírus-járvány továbbra is fékezi a gazdaság és a társadalom működését – derült ki az ADP munkaügyi adatfeldolgozó intézet szerdán közzétett adataiból.
A humánerőforrás-gazdálkodási, bérgazdálkodási és adózási szolgáltatásokat nyújtó intézet (Automatic Data Processing/ADP) kimutatása szerint az év első hónapjában 174 ezerrel emelkedett a magánszektor nem mezőgazdasági ágazataiban foglalkoztatottak száma.
Piaci elemzők szerény mértékű, 49 ezres növekedést vártak januárra. Egy évvel ezelőtt, 2020 januárjában 291 ezerrel nőtt a foglalkoztatottak száma.
A tavaly decemberre közölt 123 ezres csökkenést 78 ezerre mérsékelte az ADP a felülvizsgálat után.
Januárban a legfeljebb 49 alkalmazottat foglalkoztató kisvállalatoknál 51 ezerrel, az 50-499 alkalmazottat foglalkoztató középvállalatoknál 84 ezerrel, a nagyvállalatoknál pedig 39 ezerrel emelkedett a munkahelyek száma.
A növekedés szinte teljes egészében a szolgáltatóipari szektornak tudható be, ahol 156 ezerrel nőtt a foglalkoztatottak száma. Az árutermelésben 19 ezerrel emelkedett a foglalkoztatottak száma.
A szolgáltatóiparban a legnagyobb számú, 48 ezres emelkedést az egészségügyi és szociális gondozási szektorban mérték, de a szabadidős és a vendéglátóipari ágazatban is 35 ezer új állást létesítettek.
Az adatokat kommentálva Ahu Yildirmaz, az ADP kutatóintézetének alelnöke rámutatott, hogy a koronavírus-járvány ellenére a munkaerőpiac a lassú felépülés útján halad. Hozzátette, bár a munkahelyek korábban főleg a kis- és középvállalkozásoknál szűntek meg, most látni lehet a pandémia nagyvállalatokra gyakorolt elhúzódó hatásának jeleit is.
Az amerikai munkaügyi minisztérium statisztikai hivatala pénteken közli a gazdaság egészére vonatkozó januári munkaerőpiaci adatait. Elemzők 50 ezres emelkedést várnak a decemberi 140 ezres csökkenés után.
A Johns Hopkins egyetem adatai szerint a közel egy éve dúló járvány legrosszabb hónapja volt a január, ami fokozott óvatosságra késztette a fogyasztókat. A hatóságok azonban már elkezdték lazítani a vállalkozásokat gúzsba kötő szabályokat. A várakozások szerint tavasszal erősebb ütemben nő a foglalkoztatottak száma, ahogy a decemberben elfogadott, 900 milliárd dollár értékű gazdaságösztönző csomag kifejti hatását. Joe Biden elnök januárban ismertette új, 1900 milliárd dollár értékű programját, amely az államadósság növekedése miatt aggódó törvényhozók ellenállásának hatására fellazulhat a kongresszusban. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Fitch: élénkülő világgazdaság a vámháborús enyhülés nyomán – Kína és az USA húzhatja a növekedést
A vártnál erősebb gazdasági teljesítményre számít 2025-ben a Fitch Ratings:…
Tovább olvasom >Aranykorát élik a magyar-amerikai agrárdiplomáciai kapcsolatok
A magyar-amerikai kétoldalú kapcsolatok egyre csak erősödnek, legyen szó politikáról,…
Tovább olvasom >Komoly tárgyalások zajlanak a vámháború lezárásáról
Csak őszinte szándékkal lehet tárgyalni – így reagált a kínai…
Tovább olvasom >További cikkeink
Amitől a terméket a kosárba helyezzük – kutatás
A PwC és a Publicis Groupe Hungary legújabb közös kutatása…
Tovább olvasom >Korhatár alá került az energiaital: amit minden boltosnak tudnia kell
Június 11-től életbe lépett az energiaitalok árusítására vonatkozó új szabályozás:…
Tovább olvasom >Háztartási és higiénés termékek ára is nyomon követhető az Árfigyelőben
Újabb 42 termékkategóriával bővült a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) által működtetett,…
Tovább olvasom >