A vártnál jóval nagyobb mértékben nőtt a foglalkoztatottság januárban az Egyesült Államokban
A vártnál jóval nagyobb mértékben nőtt a foglalkoztatottság az Egyesült Államokban januárban, bár a koronavírus-járvány továbbra is fékezi a gazdaság és a társadalom működését – derült ki az ADP munkaügyi adatfeldolgozó intézet szerdán közzétett adataiból.
A humánerőforrás-gazdálkodási, bérgazdálkodási és adózási szolgáltatásokat nyújtó intézet (Automatic Data Processing/ADP) kimutatása szerint az év első hónapjában 174 ezerrel emelkedett a magánszektor nem mezőgazdasági ágazataiban foglalkoztatottak száma.
Piaci elemzők szerény mértékű, 49 ezres növekedést vártak januárra. Egy évvel ezelőtt, 2020 januárjában 291 ezerrel nőtt a foglalkoztatottak száma.
A tavaly decemberre közölt 123 ezres csökkenést 78 ezerre mérsékelte az ADP a felülvizsgálat után.
Januárban a legfeljebb 49 alkalmazottat foglalkoztató kisvállalatoknál 51 ezerrel, az 50-499 alkalmazottat foglalkoztató középvállalatoknál 84 ezerrel, a nagyvállalatoknál pedig 39 ezerrel emelkedett a munkahelyek száma.
A növekedés szinte teljes egészében a szolgáltatóipari szektornak tudható be, ahol 156 ezerrel nőtt a foglalkoztatottak száma. Az árutermelésben 19 ezerrel emelkedett a foglalkoztatottak száma.
A szolgáltatóiparban a legnagyobb számú, 48 ezres emelkedést az egészségügyi és szociális gondozási szektorban mérték, de a szabadidős és a vendéglátóipari ágazatban is 35 ezer új állást létesítettek.
Az adatokat kommentálva Ahu Yildirmaz, az ADP kutatóintézetének alelnöke rámutatott, hogy a koronavírus-járvány ellenére a munkaerőpiac a lassú felépülés útján halad. Hozzátette, bár a munkahelyek korábban főleg a kis- és középvállalkozásoknál szűntek meg, most látni lehet a pandémia nagyvállalatokra gyakorolt elhúzódó hatásának jeleit is.
Az amerikai munkaügyi minisztérium statisztikai hivatala pénteken közli a gazdaság egészére vonatkozó januári munkaerőpiaci adatait. Elemzők 50 ezres emelkedést várnak a decemberi 140 ezres csökkenés után.
A Johns Hopkins egyetem adatai szerint a közel egy éve dúló járvány legrosszabb hónapja volt a január, ami fokozott óvatosságra késztette a fogyasztókat. A hatóságok azonban már elkezdték lazítani a vállalkozásokat gúzsba kötő szabályokat. A várakozások szerint tavasszal erősebb ütemben nő a foglalkoztatottak száma, ahogy a decemberben elfogadott, 900 milliárd dollár értékű gazdaságösztönző csomag kifejti hatását. Joe Biden elnök januárban ismertette új, 1900 milliárd dollár értékű programját, amely az államadósság növekedése miatt aggódó törvényhozók ellenállásának hatására fellazulhat a kongresszusban. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Az USA készülő új étrendi irányelvei a növényi fehérjéknek adhatnak prioritást
Az Egyesült Államok Egészségügyi Minisztériuma (HHS) és Mezőgazdasági Minisztériuma (USDA)…
Tovább olvasom >Ezermilliárd forint értékben jelent meg agrár- és vidékfejlesztési pályázat
Október végéig 21 agrár- és vidékfejlesztési pályázati felhívást hirdetett meg…
Tovább olvasom >Többen dolgoznak a magyar agráriumban, mint a rendszerváltozáskor
Többen dolgoznak a magyar agráriumban, mint a rendszerváltozáskor – jelentette…
Tovább olvasom >További cikkeink
ESG – a fenntarthatósági szabványokról jogi szemmel
2023 decembere óta számos jogszabály látott napvilágot az ESG-részletszabályokról, amelyben…
Tovább olvasom >Áttörést ért el a DairyX a tejmentes kazein előállításával
Jelentős előrelépést tett az izraeli DairyX Foods start-up a tejmentes…
Tovább olvasom >Mesterséges intelligenciával küzd a brit Co-op 40 millió fontnyi vesztesége ellen
A brit Co-op szupermarketlánc mesterséges intelligenciát (AI) alkalmaz a tolvajok…
Tovább olvasom >