A vártnál is gyengébb lett az őszi betakarítás terméseredménye Békés megyében

Szerző: STA Dátum: 2022. 10. 18. 07:00

Az előzetes, nem túl optimista várakozásnál is gyengébb lettek a termésátlagok az őszi betakarításon Békés megyében, különösen kukoricából és szójából termett kevés – nyilatkozta az MTI-nek a Békés Megyei Mezőgazdasági Szövetség titkára kedden.

(Fotó: Pixabay)

Barabás Béla elmondta, a napraforgóból 86 ezer hektárról átlagosan 1,2 tonna termést takarítottak be (tavaly 2,6 tonna/hektár volt az átlag); ott lett jobb (akár 3,5-4 tonnás a termésátlag), ahol öntöztek. Kukoricát csaknem 93 ezer hektáron termesztettek, ám a területek 60 százalékát be kellett silózni. A maradék területen – jelenleg 90 százalékos betakarítottság mellett – hektáronként 1 tonnás a megyei termésátlag. A korábbi évet 4,5 tonnás termésátlaggal tragikusnak nevezték; 2020-ban volt a rekordév, 8,2 tonnás hektáronkénti megyei átlaggal. A titkár elmondta, egy hektár termelési költsége – szárítással együtt – 600-700 ezer forint között mozgott; az öntözés körülbelül 200 ezer forintos többletköltséget jelentett hektáronként. A kalászosoknál szerény vagy nullás gazdálkodási eredményeket lehetett csak elérni; az őszi vetésű növényeknél viszont veszteséget könyvelnek el a gazdák. A negatív szaldón az csökkenthet valamennyit, ha sikerül a tavalyi készlet egy részét felhasználni – jegyezte meg.

Jövőre is várható terméskiesés

A Békés Megyei Betakarítási Koordinációs Bizottság legutóbbi ülésén elhangzott, hogy jelentős mértékben lecsökkent az őszi alapműtrágyák kihelyezése; a kis- és közepes gazdaságok az idén gyakorlatilag nem juttatnak ki műtrágyát. Barabás Béla szerint – bár a jelenleg kikelt kultúrák jó fejlettségi állapotban vannak a csapadékos szeptembernek köszönhetően – a visszafogott tápanyag-utánpótlás jövőre okozhat terméskiesését. A rossz termés következtében kialakult takarmányhiányról szólva a titkár az MTI-nek elmondta, a rozzsal kevert tömegtakarmány minősége elmarad a korábbi évekétől; a Dunántúlról vagy külföldről hozott import pedig a szállítási költségek miatt drága. Van olyan sertéstartó telep Békésben, ahol felszámolták az állatállományt és csak bértartást vállalnak; és tud olyanról is, ahol 30 százalékkal csökkentették a sertésállományt. Erről pontosabb képet év végén lehet látni – hangsúlyozta a titkár.

Rengeteg kárenyhítési kérelem érkezett

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) Békés Megyei Igazgatóságának adatai szerint őszi búzát az előző évi 93 ezer helyett 105 ezer; őszi árpát 24 ezer helyett 32 ezer; őszi káposztarepcét pedig 7500 hektáron terveznek termeszteni a gazdák; a területek nagy részén már el is végezték a vetést. Idén csaknem 7300 kárenyhítési kérelmet adtak be; amely meghaladja a 205 ezer hektárt. Kukoricánál Békés megyében a 93 ezer hektár vetésterület csaknem 90 százalékát bejelentették; a táblák 36 százalékát 90 százalék feletti hozamcsökkenésre adták be – hangzott el a koordinációs bizottság ülésén.

MTI

Kapcsolódó cikkeink