A vártnál gyengébben alakult a kiskereskedelmi forgalom az euróövezetben
A vártnál gyengébben alakult a kiskereskedelmi forgalom az euróövezetben májusban. Havi összevetésben már a második egymást követő hónapban csökkent a forgalom volumene újabb jeleként annak, hogy a gazdasági növekedés lassult a második negyedévben.
Az Európai Unió statisztikai hivatala (Eurostat) közölte, hogy a szezonálisan kiigazított adatok szerint a 19 tagú eurózónában áprilishoz képest 0,3 százalékkal csökkent, éves szinten pedig 1,3 százalékkal bővült a kiskereskedelmi forgalom májusban.
Elemzők havi szinten 0,3 százalékos emelkedést vártak az áprilisi 0,1 százalékos csökkenés után. Éves összevetésben 1,6 százalékos emelkedésre számítottak az elemzők az áprilisi 1,8 százalékos növekedés után.
A gyenge láncszem Németország volt, ahol 0,6 százalékos csökkenést mértek havi összevetésben, míg a második legnagyobb gazdaságban, Franciaországban 0,4 százalékos emelkedés volt.
A friss adatok összhangban állnak más mutatókkal, amelyek azt jelzik, hogy a francia gazdaság lehet a kivétel az eurózónában, amelynek növekedése lassult az utóbbi hónapokban, mivel az exporttermékei iránti kereslet gyengülése visszavetette a gyáripar teljesítményét. Az Európai Központi Bank megítélése szerint új gazdaságösztönző intézkedésekre lehet szükség, ha a feldolgozóipar gyengülése átgyűrűzik a gazdaság többi ágazaiba.
Az Európai Unióban havi szinten 0,4 százalékkal csökkent, éves összevetésben viszont 1,3 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom júniusban az előző hónapban mért 0,1 százalékos visszaesés, illetve 3,2 százalékos növekedés után.
Az előző év májusához képest az euróövezetben stagnált, az unióban pedig 0,1 százalékkal nőtt az élelmiszerek, italok és dohánytermékek forgalma. A benzinkutak forgalma az euróövezetben 0,3 százalékkal, az unióban pedig 0,9 százalékkal csökkent. A nem élelmiszeripari termékek eladásai az euróövezetben 2,2 százalékkal, az unióban pedig 2,5 százalékkal ugrottak meg. Ezen belül azonban jelentősen, az euróövezetben 2,4 százalékkal, az unióban pedig 1,9 százalékkal csökkent a textil- és ruházati termékek, valamint lábbelik forgalma.
Az uniós tagállamok közül a legnagyobb mértékben Luxembourgban (7,4 százalék), Írországban (7,0 százalék) és Szlovéniában (5,6 százalék) nőtt a kiskereskedelmi forgalom éves szinten A legnagyobb csökkenést Szlovákiában (2,6 százalék), Dániában (1,7 százalék) és Horvátországban (1,4 százalék) mérték.
Havi összehasonlításban az euróövezetben 0,5 százalékkal csökkent az élelmiszerek, italok és dohánytermékek forgalma, a nem élelmiszeripari termékek eladásai pedig 0,1 százalékkal estek vissza. Az unióban ugyancsak 0,5 százalékkal mérséklődött az élelmiszerek, italok és dohánytermékek eladása, a nem élelmiszeripari termékeké pedig 0,3 százalékkal.
Áprilishoz képest leginkább Portugáliában (1,5 százalék), Spanyolországban (1,1 százalék) és Belgiumban (1,0 százalék) nőtt a kiskereskedelmi forgalom. A legnagyobb csökkenést Horvátországban (4,4 százalék), Litvániában (3,0 százalék), valamint Svédországban (2,8 százalék).
Magyarországon havi szinten 0,1 százalékkal csökkent, éves összehasonlításban pedig 2,6 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom májusban. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
2025-ben magához térhet a fogyasztás
Mi jellemezte a magyar gazdaságot az elmúlt negyedévben? Mikor kap…
Tovább olvasom >Októberben csökkent kissé az euróövezet gazdasági teljesítménye
Októberben szerény mértékben ugyan, de már a második hónapja csökkent…
Tovább olvasom >Az euróövezetben lassult a fogyasztói árak emelkedésének üteme szeptemberben
Szeptemberben az előzetesen becsültnél nagyobb mértékben lassult az éves infláció…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >