A vártnál erősebben nőtt a kiskereskedelmi forgalom az euróövezetben
Az Európai Unió statisztikai hivatala (Eurostat) közölte, hogy a szezonálisan kiigazított adatok szerint a 19 tagú eurózónában havi összevetésben stagnált, éves szinten pedig 1,9 százalékkal bővült a kiskereskedelmi forgalom.
Elemzők éves bázison 1,8 százalékos emelkedésre számítottak a februári, a felülvizsgálat után 2,8 százalékosról 3,0 százalékosra javított növekedés után. Havi szinten elemzők 0,1 százalékos csökkenést vártak az előző havi 0,5 százalékos emelkedés után.
Az Európai Unió egészében havi szinten 0,3 százalékkal, éves összevetésben pedig 2,9 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom márciusban az előző hónapban mért 0,5 százalékos, illetve 3,4 százalékos emelkedés után.
Az előző év márciusához képest az euróövezetben 0,7 százalékkal, az unióban pedig 0,4 százalékkal nőtt az élelmiszerek, italok és dohánytermékek forgalma. A benzinkutak forgalma az euróövezetben 1,4 százalékkal, az unióban pedig 4,1 százalékkal nőtt. Az üzemanyagot nem számítva a nem élelmiszeripari termékek eladásai az euróövezetben 3,0 százalékkal, az unióban pedig 4,4 százalékkal ugrottak meg.
Éves összevetésben a kiskereskedelmi forgalom összességében a legnagyobb mértékben, 10,8 százalékkal Írországban emelkedett, megelőzve Romániát (9,3 százalék), valamint Horvátországot és Luxembourgot (mindkettő 8,6 százalék). Csökkenést mértek Szlovákiában (2,0 százalék), Ausztriában (1,0 százalék) és Belgiumban (0,9 százalék).
Az euróövezetben februárhoz képest az élelmiszerek, italok és dohánytermékek forgalma 0,6 százalékkal nőtt, míg a nem élelmiszeripari termékek forgalma 0,4 százalékkal, a benzinkutaké pedig 0,6 százalékkal csökkent. Az unióban az élelmiszerek, italok és dohánytermékek forgalma 0,5 százalékkal, a nem élelmiszeripari termékeké pedig 0,2 százalékkal nőtt, míg a benzinkutak forgalma stagnált.
Az uniós tagállamok közül havi szinten a legnagyobb mértékben Litvániában (1,7 százalék) nőtt a kereskedelmi forgalom, megelőzve Portugáliát (1,2 százalék) és Nagy-Britanniát (1,1 százalék). A legnagyobb csökkenést Szlovéniából jelentették (3,1 százalék), majd Horvátország (1,9 százalék) és Ausztria (0,8 százalék) következik.
Magyarországon havi összevetésben 0,2 százalékkal nőtt, éves szinten pedig 6,0 százalékkal bővült a kiskereskedelmi forgalom volumene márciusban az Eurostat adatai szerint. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Az euróövezetben lassult a fogyasztói árak emelkedésének üteme márciusban
Márciusban az előzetesen becsültnek megfelelően mérséklődött az éves infláció az…
Tovább olvasom >A várakozásokon felül alakult az euróövezet ipari termelése februárban
Februárban a várakozásokon felüli mértékben növekedett az euróövezet ipari termelése…
Tovább olvasom >Az EU 140 millió eurót fektet generatív mesterséges intelligencia bevezetésére az agrár-élelmiszeriparban is
Az Európai Bizottság négy új pályázati felhívást tett közzé a…
Tovább olvasom >További cikkeink
Több mint 13 tonna adomány gyűlt össze a NOE és a CBA közös húsvéti akcióján
Több mint 13 tonna adomány gyűlt össze a Nagycsaládosok Országos…
Tovább olvasom >A digitális detox a húsvéti böjt idején: az addiktív telefonhasználat sokkal súlyosabb és általánosabb probléma, mint gondoljuk
A húsvéti böjt hagyományosan a befelé fordulás, a lemondás és…
Tovább olvasom >Kegyetlen április fagykárok: akár 100%-os terméskiesés is előfordulhat
Az április eleji tavaszi fagyok ismét komoly problémát okoztak a…
Tovább olvasom >