A vártnál erősebben nőtt a kiskereskedelmi forgalom az euróövezetben
Az Európai Unió statisztikai hivatala (Eurostat) közölte, hogy a szezonálisan kiigazított adatok szerint a 19 tagú eurózónában havi összevetésben stagnált, éves szinten pedig 1,9 százalékkal bővült a kiskereskedelmi forgalom.
Elemzők éves bázison 1,8 százalékos emelkedésre számítottak a februári, a felülvizsgálat után 2,8 százalékosról 3,0 százalékosra javított növekedés után. Havi szinten elemzők 0,1 százalékos csökkenést vártak az előző havi 0,5 százalékos emelkedés után.
Az Európai Unió egészében havi szinten 0,3 százalékkal, éves összevetésben pedig 2,9 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom márciusban az előző hónapban mért 0,5 százalékos, illetve 3,4 százalékos emelkedés után.
Az előző év márciusához képest az euróövezetben 0,7 százalékkal, az unióban pedig 0,4 százalékkal nőtt az élelmiszerek, italok és dohánytermékek forgalma. A benzinkutak forgalma az euróövezetben 1,4 százalékkal, az unióban pedig 4,1 százalékkal nőtt. Az üzemanyagot nem számítva a nem élelmiszeripari termékek eladásai az euróövezetben 3,0 százalékkal, az unióban pedig 4,4 százalékkal ugrottak meg.
Éves összevetésben a kiskereskedelmi forgalom összességében a legnagyobb mértékben, 10,8 százalékkal Írországban emelkedett, megelőzve Romániát (9,3 százalék), valamint Horvátországot és Luxembourgot (mindkettő 8,6 százalék). Csökkenést mértek Szlovákiában (2,0 százalék), Ausztriában (1,0 százalék) és Belgiumban (0,9 százalék).
Az euróövezetben februárhoz képest az élelmiszerek, italok és dohánytermékek forgalma 0,6 százalékkal nőtt, míg a nem élelmiszeripari termékek forgalma 0,4 százalékkal, a benzinkutaké pedig 0,6 százalékkal csökkent. Az unióban az élelmiszerek, italok és dohánytermékek forgalma 0,5 százalékkal, a nem élelmiszeripari termékeké pedig 0,2 százalékkal nőtt, míg a benzinkutak forgalma stagnált.
Az uniós tagállamok közül havi szinten a legnagyobb mértékben Litvániában (1,7 százalék) nőtt a kereskedelmi forgalom, megelőzve Portugáliát (1,2 százalék) és Nagy-Britanniát (1,1 százalék). A legnagyobb csökkenést Szlovéniából jelentették (3,1 százalék), majd Horvátország (1,9 százalék) és Ausztria (0,8 százalék) következik.
Magyarországon havi összevetésben 0,2 százalékkal nőtt, éves szinten pedig 6,0 százalékkal bővült a kiskereskedelmi forgalom volumene márciusban az Eurostat adatai szerint. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Rosszabb a magyar cégek termelékenysége, mint bárhol az unióban
A GKI Gazdaságkutató Zrt. friss elemzése szerint 2010 és 2023…
Tovább olvasom >EU-USA vámháború: a vám rossz a cégeknek, még rosszabbak a fogyasztóknak
Az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen sajnálatát fejezte…
Tovább olvasom >Az EU 200 milliárd eurós beruházást mozgósít a mesterséges intelligencia fejlesztésére
Az Európai Bizottság elindította az InvestAI nevű kezdeményezést, amelynek keretében…
Tovább olvasom >További cikkeink
KSH: januárban 5,5 százalékkal haladták meg átlagosan a fogyasztói árak az előző év azonos hónapi értékeket
2024. januárhoz viszonyítva az élelmiszerek ára 6,0 százalékkal nőtt, ezen…
Tovább olvasom >Nagy Márton: A januári magasabb fogyasztói árszint átmeneti jelenség
Nagy Márton szerint elfogadhatatlan a magas élelmiszerinfláció, a kormány minden…
Tovább olvasom >NGM-szóvivő: január utolsó napjaiban már korrigáltak az árak
A KSH közlése szerint 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan…
Tovább olvasom >