A vártnál erősebben nőtt a kiskereskedelmi forgalom az euróövezetben
Az Európai Unió statisztikai hivatala (Eurostat) közölte, hogy a szezonálisan kiigazított adatok szerint a 19 tagú eurózónában havi összevetésben stagnált, éves szinten pedig 1,9 százalékkal bővült a kiskereskedelmi forgalom.
Elemzők éves bázison 1,8 százalékos emelkedésre számítottak a februári, a felülvizsgálat után 2,8 százalékosról 3,0 százalékosra javított növekedés után. Havi szinten elemzők 0,1 százalékos csökkenést vártak az előző havi 0,5 százalékos emelkedés után.
Az Európai Unió egészében havi szinten 0,3 százalékkal, éves összevetésben pedig 2,9 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom márciusban az előző hónapban mért 0,5 százalékos, illetve 3,4 százalékos emelkedés után.
Az előző év márciusához képest az euróövezetben 0,7 százalékkal, az unióban pedig 0,4 százalékkal nőtt az élelmiszerek, italok és dohánytermékek forgalma. A benzinkutak forgalma az euróövezetben 1,4 százalékkal, az unióban pedig 4,1 százalékkal nőtt. Az üzemanyagot nem számítva a nem élelmiszeripari termékek eladásai az euróövezetben 3,0 százalékkal, az unióban pedig 4,4 százalékkal ugrottak meg.
Éves összevetésben a kiskereskedelmi forgalom összességében a legnagyobb mértékben, 10,8 százalékkal Írországban emelkedett, megelőzve Romániát (9,3 százalék), valamint Horvátországot és Luxembourgot (mindkettő 8,6 százalék). Csökkenést mértek Szlovákiában (2,0 százalék), Ausztriában (1,0 százalék) és Belgiumban (0,9 százalék).
Az euróövezetben februárhoz képest az élelmiszerek, italok és dohánytermékek forgalma 0,6 százalékkal nőtt, míg a nem élelmiszeripari termékek forgalma 0,4 százalékkal, a benzinkutaké pedig 0,6 százalékkal csökkent. Az unióban az élelmiszerek, italok és dohánytermékek forgalma 0,5 százalékkal, a nem élelmiszeripari termékeké pedig 0,2 százalékkal nőtt, míg a benzinkutak forgalma stagnált.
Az uniós tagállamok közül havi szinten a legnagyobb mértékben Litvániában (1,7 százalék) nőtt a kereskedelmi forgalom, megelőzve Portugáliát (1,2 százalék) és Nagy-Britanniát (1,1 százalék). A legnagyobb csökkenést Szlovéniából jelentették (3,1 százalék), majd Horvátország (1,9 százalék) és Ausztria (0,8 százalék) következik.
Magyarországon havi összevetésben 0,2 százalékkal nőtt, éves szinten pedig 6,0 százalékkal bővült a kiskereskedelmi forgalom volumene márciusban az Eurostat adatai szerint. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
EU: a nemzetközi jog alkalmazása kötelezettség a kibertérben is
Az Európai Unió Tanácsa nyilatkozatot hagyott jóvá a nemzetközi jog…
Tovább olvasom >Lengyel kormányfőhelyettes: az EU-Mercosur együttműködési szerződés veszélyezteti a lengyel mezőgazdaságot
Az Európai Unió és a dél-amerikai Mercosur szabadkereskedelmi övezet tagállamai…
Tovább olvasom >Agrárminisztérium: a gazdák nem akadályai, hanem partnerei a zöld átállásnak
Az európai gazdákra nem akadályként, hanem nélkülözhetetlen partnerként kell tekinteni…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >