A vártnál erősebben nőtt a kiskereskedelmi forgalom az euróövezetben
Az Európai Unió statisztikai hivatala (Eurostat) közölte, hogy a szezonálisan kiigazított adatok szerint a 19 tagú eurózónában havi összevetésben stagnált, éves szinten pedig 1,9 százalékkal bővült a kiskereskedelmi forgalom.
Elemzők éves bázison 1,8 százalékos emelkedésre számítottak a februári, a felülvizsgálat után 2,8 százalékosról 3,0 százalékosra javított növekedés után. Havi szinten elemzők 0,1 százalékos csökkenést vártak az előző havi 0,5 százalékos emelkedés után.
Az Európai Unió egészében havi szinten 0,3 százalékkal, éves összevetésben pedig 2,9 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom márciusban az előző hónapban mért 0,5 százalékos, illetve 3,4 százalékos emelkedés után.
Az előző év márciusához képest az euróövezetben 0,7 százalékkal, az unióban pedig 0,4 százalékkal nőtt az élelmiszerek, italok és dohánytermékek forgalma. A benzinkutak forgalma az euróövezetben 1,4 százalékkal, az unióban pedig 4,1 százalékkal nőtt. Az üzemanyagot nem számítva a nem élelmiszeripari termékek eladásai az euróövezetben 3,0 százalékkal, az unióban pedig 4,4 százalékkal ugrottak meg.
Éves összevetésben a kiskereskedelmi forgalom összességében a legnagyobb mértékben, 10,8 százalékkal Írországban emelkedett, megelőzve Romániát (9,3 százalék), valamint Horvátországot és Luxembourgot (mindkettő 8,6 százalék). Csökkenést mértek Szlovákiában (2,0 százalék), Ausztriában (1,0 százalék) és Belgiumban (0,9 százalék).
Az euróövezetben februárhoz képest az élelmiszerek, italok és dohánytermékek forgalma 0,6 százalékkal nőtt, míg a nem élelmiszeripari termékek forgalma 0,4 százalékkal, a benzinkutaké pedig 0,6 százalékkal csökkent. Az unióban az élelmiszerek, italok és dohánytermékek forgalma 0,5 százalékkal, a nem élelmiszeripari termékeké pedig 0,2 százalékkal nőtt, míg a benzinkutak forgalma stagnált.
Az uniós tagállamok közül havi szinten a legnagyobb mértékben Litvániában (1,7 százalék) nőtt a kereskedelmi forgalom, megelőzve Portugáliát (1,2 százalék) és Nagy-Britanniát (1,1 százalék). A legnagyobb csökkenést Szlovéniából jelentették (3,1 százalék), majd Horvátország (1,9 százalék) és Ausztria (0,8 százalék) következik.
Magyarországon havi összevetésben 0,2 százalékkal nőtt, éves szinten pedig 6,0 százalékkal bővült a kiskereskedelmi forgalom volumene márciusban az Eurostat adatai szerint. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Horvátországban robbanásszerűen nőtt az élelmiszerimport az EU-csatlakozás óta
Az európai uniós csatlakozás óta robbanásszerűen nőtt az élelmiszerimport Horvátországban…
Tovább olvasom >GKI Elemzés: EU-s források nélkül csak döcögne a hazai gazdaság
Idén május 1-én ünnepeljük uniós csatlakozásunk 21. évfordulóját. EU-s tagságunknak…
Tovább olvasom >Bank of England-kormányzó: főként az élelmiszerkereskedelem miatt kell újjáépíteni az EU-hoz fűződő kereskedelmi kapcsolatokat
A Bank of England kormányzója szerint Nagy-Britanniának újjá kell építenie…
Tovább olvasom >További cikkeink
Higiénia kompromisszumok nélkül
A női higiéniai termékek piacán egyre inkább előtérbe kerülnek a…
Tovább olvasom >A Paradicsom még odébb van
A hazai zöldségek-gyümölcsök választékának szélesítése az üzletekben a kormányzat, a…
Tovább olvasom >Fenntartható fagylaltot dob piacra az Auchan Portugáliában
Az Auchan Portugália a helyi O Gelado márkával együttműködve az élelmiszer-pazarlásra megoldást…
Tovább olvasom >