A várakozás felett nőtt a kínai GDP a negyedik negyedévben
A vártnál jobban nőtt a negyedik negyedévben a bruttó hazai termék Kínában az egy évvel korábbihoz képest, de ezzel együtt is másfél éve a legkisebb lett a növekedés üteme. Az előző negyedévihez képest viszont az egész évben a legnagyobb GDP-növekedés a negyedik negyedévben volt a pekingi statisztikai hivatal jelentése szerint.

Négy százalékkal nőtt a kínai gazdaság 2021. utolsó negyedévében
A negyedik negyedévben 4,0 százalékkal nőtt a kínai GDP az egy évvel korábbihoz képest a piacok által várt 3,6 százalék helyett. A harmadik negyedévben 4,9 százalékos volt az éves növekedés.
Az előző negyedévihez képest 1,6 százalékkal nőtt a kínai bruttó hazai termék a tavaly utolsó negyedévben. A harmadik negyedévben 0,7 százalékos volt a negyedéves növekedés, a negyedik negyedévre pedig 1,1 százalékot várt a piac.
Az éves GDP 8,1 százalékkal nőtt 2021-ben Kínában a 2020-as 2,2 százalék után. A kormány „6 százalék feletti” GDP-növekedést várt 2021-re.
A tavalyi GDP-növekedéshez a lakossági fogyasztás 65,4 százalékban járult hozzá a 2020-as 54,3 százalék után. A megelőző években 60 százalék körül mozgott a lakossági fogyasztás aránya a bruttó hazai termékben.
Decemberben az ipari termelés 4,3 százalékkal nőtt Kínában az egy évvel korábbihoz viszonyítva, felgyorsult az előző havi 3,8 százalékos növekedéshez képest, és meghaladta a 3,6 százalékos piaci várakozásokat is. A decemberben elért éves növekedési ütem a legnagyobb lett tavaly augusztus óta. Az egész évben 9,6 százalékkal nőtt az ipari termelés.
A kiskereskedelmi forgalom éves növekedési üteme 1,7 százalékra lassult decemberben a novemberi 3,9 százalékról, azaz jóval nagyobb mértékben lassult a piaci várakozásoknál. Elemzők 3,7 százalékos éves növekedést vártak decemberre. A decemberben elért növekedési ütem a legkisebbnek bizonyult 2020 augusztusa óta. Az egész évben 12,5 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom 2020-hoz képest, amikor 3,9 százalékkal csökkent 2019-hez képest. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Az Amazon visszakozik: kínai megrendelések lemondásával reagál az amerikai vámemelésre
A kereskedelmi háború új fejezete az e-kereskedelemben – az Amazon…
Tovább olvasom >Dr. Matura Tamás: Előfordulhat, hogy az USA ledolgozza magát Kína szintjére
Dr. Matura Tamás, a Budapesti Corvinus Egyetem docense, Kínaszakértő volt…
Tovább olvasom >70 millió dollárt költ a beszállítói hálózat fejlesztésére a SHEIN 2028-ig
A vállalat 7,5 millió dollárt dél-kínai üzemek modernizálására költött. 70…
Tovább olvasom >További cikkeink
Húsvéti hosszú hétvége: így alakul az üzletek nyitvatartása 2025-ben
A húsvéti ünnepek idején alaposan átalakul a hazai üzletláncok nyitvatartása:…
Tovább olvasom >A várakozásokon felül alakult az euróövezet ipari termelése februárban
Februárban a várakozásokon felüli mértékben növekedett az euróövezet ipari termelése…
Tovább olvasom >Zsigó Róbert: átlagosan majdnem húsz százalékos az árrésstop hatása
Az árrésstop bevezetésének hatására négy hét alatt átlagosan 18,6 százalékkal…
Tovább olvasom >