A vállalkozók is beleszólhatnak a bürokrácia-csökkentésbe
A Kormány szeretné bevonni a vállalkozókat is az adminisztráció leépítéséről szóló előkészítő munkába – ismertette Cséfalvay Zoltán gazdaságstratégiai államtitkár csütörtökön, a vállalkozói érdekképviseletek vezetőivel közösen tartott sajtótájékoztatóján.
A Kormány kitüntetett feladata a vállalkozások erősítése, hiszen a kitűzött cél egymillió, adófizető új munkahely megszületése az évtized végére – figyelmeztetett az államtitkár.. Ez a cél csak és kizárólag a vállalkozásokkal együttműködve valósulhat meg, csak a vállalkozások képesek egymillió új munkahely létrehozására – fűzte hozzá.
Cséfalvay Zoltán elmondta: a vállalkozások versenyképességének növeléséhez négy területen kell előrelépni: csökkenteni kell az adókat és az adminisztrációs terheket, segíteni kell a kijutást a külpiacokra, segíteni kell az innovációt és meg kell oldani a vállalatok finanszírozását. A minisztérium dolgozik az innovációs stratégián, a tervek az évtized végére a GDP 1 százalékról 1,8 százalékra növekvő kutatás-fejlesztési ráfordítással, húszezer új K+F munkahellyel és 300 gyorsan növekvő, innovációval foglalkozó céggel számolnak.
Minden megtermelt tíz forintból egy forintot adminisztrációra fordítanak a magyar vállalkozások, az ilyen jellegű költségek a GDP 10 százalékára rúgnak. Európában ez az arány három százalék, de jó néhány országban ez alatti értékeket látunk. A versenytársak nem pihennek, számos ország a nálunk alacsonyabb bürokráciáját is erőteljesen leépíti, Belgiumban a Kafka Program szolgálja ezt a célt, az Egyesült Királyságban pedig a kormánypolitika egyik központi eleme az adminisztráció csökkentése – hangsúlyozta az államtitkár.
A magyar vállalkozásoknak ilyen nemzetközi környezetben kell helytállniuk, ezért döntött a Kormány a bürokrácia erőteljesen leépítése mellett – mutatott rá. Első körben április huszadikán jelentettünk be egy 105 milliárdos csomagot, ekkora összegben csökkennek a vállalkozások terhei. Ezek az intézkedések főleg a Nemzetgazdasági Minisztérium hatáskörébe eső területeket érintették, a lépés többek között tartalmazza a könyvvizsgálati értékhatár felemelését és a foglalkoztatás rugalmasabbá tételét is – mondta Cséfalvay Zoltán.
A második hullámban 400 milliárd forint összegben kerül javaslat a Kormány elé a nyár végén. Ebben a körben már a különböző szakterületeket – például a vendéglátás, agrárium, önkormányzati engedélyeztetés – és a pályázati rendszereket is felülvizsgáljuk – ismertette az államtitkár.
A Kormány eltökélt abban, hogy széles körben vonja be az érintetteket, azaz a vállalkozókat a csomag összeállításába, hiszen ők tudják a legjobban, hogy mely előírások hátráltatják őket üzleti tevékenységük közben. Az egyeztetés megkönnyítése érdekében a minisztérium www.egyszeruallam.hu címen weboldalt indított, ahol a vállalkozók leírhatják javaslataikat – jelentette be az államtitkár. Egész hónapos konferencia-sorozat is indul, ahol a vállakozói műhelyek konkrét problématerületeket mutatnak majd be.
Nem csak arra várunk javaslatokat az érdekképviseletektól, hogy mi működik rosszul, hanem arra is, hogy hogyan kéne jobbá tenni a szabályozást – húzta alá.
Cséfalvay Zoltán örömét fejezte ki, hogy már tizenhárom országos és számos helyi vállalkozói szervezet jelezte aktív részvételét a konzultációban.
A csütörtöki egyeztetésen részt vett a Kereskedők és Vendéglátók Országos Érdekképviseleti Szövetsége, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége, a Magyar Iparszövetség, az Amerikai Kereskedelmi Kamara, a Brit Kereskedelmi Kamara, az Ipartestületek Országos Szövetsége, a Joint Venture Szövetség és a Fiatal Vállalkozók Országos Szövetsége képviselője is, jelezték együttműködési szándékukat a Kormány felé és felhívták a figyelmet a vállalkozásokat terhelő bürokrácia csökkentésének fontosságára.
(kormany.hu)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
GKI elemzés: Miért élnek szűkösebben a magyar háztartások, mint bárki más az EU-ban?
Képzeljük el, hogy minden uniós ország lakói egy nagy áruházban…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelői árak 2025. májusban az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbihoz képest átlagosan 6,9 százalékkal növekedtek
2025 májusában az ipari termelői árak átlagosan 6,9 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >A fogyasztás húzza a gazdaságot
Az Egyensúly Intézet friss előrejelzése szerint a magyar gazdaság idei…
Tovább olvasom >