A többiek jobban hisznek a márka erejében
Kelet-Közép-Európában az elmúlt években kialakult az Európa fejlettebb részén már korábban meghonosodott kiskereskedelmi struktúra, de emellett megmaradt a hazai kiskereskedelmi láncok vezető szerepe is. A PricewaterhouseCoopers szakértői azonban arra kíváncsiak voltak, hogy vajon menynyire márkatudatosak a régió három országában?A lengyel fogyasztói szokásokat elsősorban a lassú vásárlóerő-növekedés, a háztartástípusok átalakulása, valamint a divatkövető magatartás határozza meg. A vásárlóerő két számjegyű növekedésével párhuzamosan stabilizálódott az alapvető élelmiszerekre és háztartási cikkekre költött összeg aránya: egy átlagos lengyel család jövedelmének körülbelül 30 százalékát fordítja erre a célra. Ugyanakkor az is megfigyelhető, hogy megállíthatatlanul növekszik az igény a különböző elektronikus eszközök iránt, minden harmadik lengyel háztartásban működik komputer, egyértelműen mutatva a társadalom gazdagodását. Ugyanakkor átalakul a háztartások szerkezete, a társadalom egyre inkább öregszik, miközben a fiatalok nem családban kezdik el önálló életüket: mindjobban növekszik a szinglik száma.
A lengyelek hisznek a márkáknak
A háztartások átalakulásával egyre növekszik az igény a félkész és késztermékek iránt, amiből közel sem lehet akár elégségesnek is nevezni a kínálatot. Hasonlóan ígéretesnek mutatkozik a biotermékek piaca, elsősorban a középosztályhoz tartozó háztartások között. Egy közelmúltban végzett felmérés szerint minden ötödik lengyel fogyasztó gondosan tanulmányozza az élelmiszerek összetételét vásárlás előtt. A kínálat azonban még szűkös, míg egy átlagos EU-országban mintegy 2-3000 féle bioterméket lehet kapni, addig a lengyel piac mintegy 200 saját gyártású bioterméket kínál. A lengyel fogyasztó egyébként hűséges a megszokott kis boltokhoz, miközben rendkívüli módon figyel az árakra. A növekvő közép-osztály egyre márkatudatosabban vásárol, és erőteljesen figyel a minőségre.
A lengyelek elsősorban a kisebb boltokat kedvelik, ahol nemcsak bevásárolhatnak, hanem megtalálják a napi ügyintézés kellékeit, van lottózó, föl lehet adni a csekkeket és lehetőleg késő éjszakáig, akár 11 óráig is nyitva tartanak. Változatlanul úgy vélik, a márkás termékek valóban többet érnek, mint a név nélküliek, és a bevezetett márka garantálja a minőséget. Ennek ellenére a fogyasztók inkább az árat, semmint a márkát tartják szem előtt. A lengyelek harmada viszont nemcsak a márkára figyel, hanem a származási helyre is: természetesen előbbre teszik a hazait. Mindez azt bizonyítja, hogy a lengyel fogyasztói piac egészséges irányba fejlődik, és immár nem csak az ár szerint választanak a fogyasztók.
Eltérő szokások a cseheknél
Csehországban is megfigyelhető a születésszám mérséklődése, illetve a háztartások lassú elöregedése. A vásárlóerő mérsékelten és stabilan növekszik, ami a kiskereskedelmi forgalom további bővülését vetíti előre. Azonban a növekedés kilátásai jóval mérsékeltebbek, mint például az ezredfordulón. A hipermarketek száma a továbbiakban csak kismértékben növelhető, miután a piac lassan telítettnek mutatkozik. Az utóbbi években megjelentek az olcsó és rosszabb minőségű ázsiai termékek, gyors térhódításukat a cseh fogyasztók árérzékeny magatartása is elősegítette. Igaz, az EU-csatlakozás után a kötelezően alkalmazott minimumár, valamint a mennyiségi korlátozás némileg mérsékelte az importversenyt. A fogyasztók jövedelmüknek mintegy 22 százalékát költik alapvető élelmiszerre, de a költés mikéntjét nagyon erőteljesen befolyásolják a fogyasztó csoportok egymástól elkülönülő szokásai. A modern, márkatudatos fogyasztó a Cash&Carry típusú üzletekbe vagy a hipermarketekbe jár vásárolni, míg a hagyományos fogyasztói csoportok elsősorban a kis üzleteket kedvelik.
Márkatudatosságban hátul kullogunk
Magyarországon is érvényesülnek a kelet-közép-európai tendenciák, a vásárlóerő-növekedést a háztartások elöregedése kíséri. Igaz, Magyarországon a legerőteljesebb a népesség fogyása, miközben egyre szignifikánsabban növekszik a negyven éven felüliek aránya. A főváros részaránya a fogyasztásból csak azért mérséklődik, mert a népességfogyás erőteljesebb Budapesten, mint vidéken. A havi átlagbér növekedése mérsékeltebb, és általában a keresetek meglehetősen alacsonynak számítanak még a régiós átlaghoz képest is. Az alacsony átlagon belül is nagyok az eltérések, a több nyelven beszélő diplomások bére lassan közelít a nyugat-európai alsó szintekhez, miközben az elmaradott térségek szakképesítés nélküli dolgozói a minimumbérnél alig többre számíthatnak. Bár a lassú fejlődés ezen a piacon is megfigyelhető, a magyar fogyasztók sokkal inkább az árra figyelnek, semmint a minőségre. A márkatudatosság tehát jóval elmarad még a kelet-európai átlagtól is, amit jól tükröz a kereskedelmi márkák előretörése, a fogyasztók pedig leginkább a Tesco márkát kedvelik – legalábbis egyelőre.
L. M.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Indul a karácsonyi roham a játékpiacon
Kezdetét veszi a hazai játékpiac legforgalmasabb időszaka: a karácsony előtti…
Tovább olvasom >Többutas csomagolások jövője – mire készüljön a kereskedelmi szektor?
Az Európai Parlament 2024. április 24-én jogalkotási állásfoglalást adott ki…
Tovább olvasom >10 éves a magyar Black Friday – az akcióvadászattól a tudatos vásárlásig
A Black Friday Magyarországon 10 év alatt sokat változott: míg…
Tovább olvasom >