A tisztességes minimálbér meghatározása elengedhetetlen
A koronavírus-járványt követő fellendüléshez, valamint a méltányos és erős gazdaság megteremtéséhez elengedhetetlen, hogy az Európai Unióban biztosítva legyen a tisztességes megélhetés, amiben a minimálbérek alapvető szerepet játszanak – közölte az Európai Bizottság az európai minimálbérről folytatott konzultáció második szakaszának indításakor szerdán.
Az uniós bizottság az európai szakszervezetekkel és munkáltatói érdekképviseletekkel folytatott konzultáció során arra keresi a választ, miként biztosítható tisztességes minimálbér valamennyi európai uniós munkavállaló számára.
A bizottsági közlemény kiemelte, a tárgyalások során megállapított, alkalmazott és naprakészen tartott minimálbérek pénzügyi tartalékot biztosítanak a kiszolgáltatott helyzetben lévő munkavállalók számára a nehéz időkben, fokozottan ösztönzik a munkavállalást, és ezáltal növelik a termelékenységet.
Csökkentik a béregyenlőtlenséget, növelik a belső keresletet, rugalmasabbá teszik a gazdaságot, továbbá elősegítik a nemek közötti bérszakadék felszámolását.
Az Európai Bizottságnak azonban nem célja, hogy egységes európai minimálbért állapítson meg, mint ahogy az sem, hogy harmonizálja a minimálbér-megállapítási rendszereket.
A megszülető intézkedések alkalmazásában a tagállamok saját minimálbér-megállapítási rendszereiknek és hagyományaiknak megfelelően eltérhetnének, teljes mértékben megmaradnának a nemzeti hatáskörök, valamint a szociális partnerek szerződési szabadsága.
A tájékoztatás szerint a második szakaszra vonatkozó konzultációs anyag felvázolja, hogy milyen uniós fellépésekkel és hogyan lenne biztosítható a minimálbérek megfelelő szintje és a munkavállalók általános védelme. Az uniós kezdeményezés kollektív bértárgyalások megkezdését célozza.
Továbbá a jogszabályban meghatározott minimálbéreket egyértelmű és stabil kritériumok alapján meghatározó nemzeti keretek megteremtésére, a minimálbér-ingadozások és -mentességek kiküszöbölésére vagy korlátozására, valamint a minimálbérre vonatkozó nemzeti keretek hatékony alkalmazására, és ellenőrzési mechanizmusok bevezetésére irányul – közölték.
MTI
Kapcsolódó cikkeink
Rosszabb a magyar cégek termelékenysége, mint bárhol az unióban
A GKI Gazdaságkutató Zrt. friss elemzése szerint 2010 és 2023…
Tovább olvasom >EU-USA vámháború: a vám rossz a cégeknek, még rosszabbak a fogyasztóknak
Az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen sajnálatát fejezte…
Tovább olvasom >Az EU 200 milliárd eurós beruházást mozgósít a mesterséges intelligencia fejlesztésére
Az Európai Bizottság elindította az InvestAI nevű kezdeményezést, amelynek keretében…
Tovább olvasom >További cikkeink
MBH Bank: A januári inflációs adat után 4,6%-ra emeljük idei inflációs prognózisunkat
A decemberi 4,6%-os év/év alapú áremelkedést követően 2025. januárban 5,5%-kal…
Tovább olvasom >Nem magyar sajátosság a kiugró januári infláció – ekkor fékezhet az áremelkedés
Az év eleji áremelések hatásai egyértelműen megmutatkoznak a legfrissebb inflációs…
Tovább olvasom >Új alapokra helyezi együttműködését Magyarország és a FAO
A magyar kormány és az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete…
Tovább olvasom >