A szélsőséges időjárás hatása: csökkent a meggytermés Magyarországon
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet (FruitVeB) legfrissebb elemzése szerint a szélsőséges tavaszi időjárási viszonyok miatt az idei meggytermés jelentősen alacsonyabb lehet az átlagosnál. Az enyhe tél után a korai tavasz gyorsan beindította a növények vegetációját, azonban a márciusi és áprilisi fagyok komoly károkat okoztak a fejlődő gyümölcsökben, ami az egész kontinensen érzékelhető tendencia.

Gyenge a termés idén is
Az előrejelzések szerint a 2023-as meggytermés várhatóan 50-57 ezer tonna közötti mennyiségű lesz, ami hasonló a tavalyi gyenge termésmennyiséghez. Magyarország észak-keleti részén, ahol a meggytermő területek mintegy fele található, különösen rosszak az eredmények, amelyeket főként az áprilisi fagyok okoztak. A többi régióban viszont a termésmennyiség várhatóan hasonló marad a tavalyihoz.
A meggytermelés nagy része a konzerviparba kerül, és a hűtő- és konzervipari szezon a szokásosnál korábban, már június elején elkezdődött. Különösen a Dél-Dunántúlon és Bács-Kiskunban kezdődött meg idén korán a meggy rázása, ami lehetővé teszi a szezon korábbi zárását.
A hazai meggytermelés jelentős része kerül exportra, ahol a friss meggy a kivitel 25%-át, a befőtt 70%-át, míg a fagyasztott csak 5%-át teszi ki. A magyar meggy exportlehetőségeit és felvásárlási árait kedvezően befolyásolhatja, hogy Lengyelországban is csökkent a termésmennyiség. Emiatt különösen a lengyel hűtőipar szenved alapanyaghiányt, amit súlyosbít, hogy egész Európában kimerültek a fagyasztott meggy készletek. Ez fokozott érdeklődést válthat ki a magyar meggy iránt nem csak a hagyományos nagy exportpiacokon, mint Lengyelország és Németország, hanem Csehországban, Szlovákiában és Hollandiában is.
Ez a helyzet új lehetőségeket nyit meg a magyar termelők számára az európai piacon, bár a kihívások továbbra is jelentősek maradnak az ágazat számára.
Kapcsolódó cikkeink
Magyar egyetemi együttműködés segítheti a bogyós gyümölcsök termesztését
A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE), valamint a Soproni…
Tovább olvasom >Új vámtarifaszám alá kerül két különleges élelmiszeripari termék
2025. június 19-én jelentek meg az Európai Bizottság új végrehajtási…
Tovább olvasom >V4: súlyos károkat okozna az Ukrajnából származó import
A csehországi Mělníkben tanácskoztak a Visegrádi Csoport (V4) agrárkamarái. A…
Tovább olvasom >További cikkeink
Így ebédel a magyar – továbbra is húsfogyasztó nemzet vagyunk
Egy friss hazai kutatás feltárta, hogyan (nem) változott a magyar…
Tovább olvasom >Zsugorinfláció: adatbázis indul a kisebb kiszerelésekről
A fogyasztók könnyen hozzáférhető, megbízható és folyamatosan frissülő forrásból tájékozódhatnak…
Tovább olvasom >Támad a Temu: az online diszkontóriás betörne az európai élelmiszerpiacra is
A kínai Temu online piactér az olcsó elektronikai és ruházati…
Tovább olvasom >