A szakképzések egyre bővülnek

Szerző: Trademagazin Dátum: 2024. 11. 11. 09:42

A kormány elkötelezett a kollégiumi férőhelyek bővítése, fejlesztése mellett, ahogyan a szakképzések listája is bűvül – mondta a kulturális és innovációs miniszter hétfőn Budapesten.

Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter a kollégiumi férőhelyek bővítéséről tartott sajtótájékoztatón az ELTE Kőrösi Csoma Sándor Kollégiumában 2024. november 11-én. MTI/Soós Lajos

A miniszter utalt a budapesti deklarációra, amely szerint versenyképességi fordulatra van szükség Európában. Olyan fordulatra, amelynek a hívó szava a gazdasági semlegesség. „Nekünk Magyarországon érdekünk, hogy egyszerre kereskedjünk Nyugattal és Kelettel is, így erősítve a családokat, a gazdaságot, így adva karriert fiataljainknak” – fogalmazott, hozzátéve: a fiatalok sikere a nemzet sikere.

Mint mondta, a versenyképességi fordulat a felsőoktatásban már megtörtént, a megújult egyetemek együttműködnek és együtt gondolkodnak a gazdaság szereplőivel.

A miniszter kitért arra, hogy az egyetemi modellváltás „nem mindenkinek tetszik, Brüsszelből folyamatos az ellenszél”, de ennek ellenére a magyar felsőoktatás kiválóan teljesít. Tizenkét magyar egyetem van a világ legjobb öt százalékában, egy egyetemünk a világ legjobb egy százalékában.

Hankó Balázs szerint vonzó a magyar felsőoktatás, második éve már több mint 100 ezer diák nyert felvételt egyetemre, főiskolára.

Egy, a hallgatók körében végzett felmérést említve a miniszter azt mondta, 10-ből 8 hallgató elégedett a felsőoktatás infrastruktúrájával, azonban a hallgatói visszajelzések azt mutatják, hogy a kollégiumok kérdésében van még tenni való.

Éppen ezért foglalkozik a nemzeti konzultáció egyik kérdése a kollégiumi férőhelyekkel, és ha az emberek támogatják a kormányt, akkor „készek vagyunk arra, hogy a megújult felsőoktatás következő nagy lépése a kollégiumi férőhelyek bővítése és minőségének fejlesztése legyen” – jelentette ki miniszter.

Varga-Bajusz Veronika, a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkára azt mondta: országszerte van még feladat a kollégiumi férőhelyek kialakításában.

Az államtitkár elmondta, 2010 óta több mint 40 projektet vásárolt vissza a kormány az egyetemeknek 140 milliárd forint értékben, ami összességében 14 500 férőhelyet jelent, és az elmúlt években több mint nyolcezer kollégiumi férőhelyet újítottak fel.

A haladás folyamatos, azonban az látszik, hogy országszerte van még feladat ebben a kérdésben. A jelenleg elérhető kollégiumi helyekre nagyjából háromszoros a túljelentkezés, az országosan elérhető 46 ezer férőhelyre 110 ezren jelentkeztek, a Budapesten meglévő 17 ezer férőhelyre is többszörös a túljelentkezés – ismertette.

Varga-Bajusz Veronika azt mondta, elkötelezettek a diákváros fejlesztésében, aminek a főváros IX. kerületének úgynevezett rozsdaövezetében lenne a legjobb helye. Itt a tervek szerint legalább egy 12 ezer férőhelyes kollégium jönne létre.

Szentkirályi Alexandra, a Fidesz-KDNP fővárosi frakcióvezetője arról beszélt, hogy az elmúlt években a kormány rengeteget tett azért, hogy fiataloknak, köztük a budapesti fiataloknak is egyre jobb legyen.

Az elmúlt évek „fővárosi semmittevése” megmutatta, hogy a budapesti fiatalok jobban számíthatnak a kormányzatra és a Fidesz-KDNP fővárosi frakciójára, mint a fővárosi önkormányzatra – emelte ki a politikus.

Elmondása szerint a kifejezetten a fiataloknak szóló lakásprogram indítása, az airbnb típusú lakáskiadások szigorítása, a munkáltatók által adható lakhatási támogatás, kedvezményes 5 százalékos lakásáfa olyan intézkedések lehetnek, amelyek megkönnyítik a fiatalok és a budapestiek lakáshoz jutását.

Budapesten az elmúlt években lakhatási válság alakult ki, ma sokkal nehezebb egy fiatalnak lakáshoz jutnia – tette hozzá Szentkirályi Alexandra. A fővárosi önkormányzat semmit sem tett a lakhatási válság csökkentéséért, Karácsony Gergely főpolgármester ilyen irányú ígéreteiből nem sok valósult meg.

A politikus örömét fejezte ki, hogy a Fidesz-KDNP-frakció partnert talált a kormányban a lakhatási kérdések megoldásához, aminek egyik fontos pontja a kollégiumi férőhelyek kérdése.

Ez alternatíva lehet a fiataloknak, másrészt hozzájárul a „piac tehermentesítéséhez”, így az árak is kedvezőbbek lehetnek a jelenlegi lakásártrendekhez képest – mondta.

Az, hogy egy diákváros megvalósulthat a következő években, egy hatalmas eredmény, és nagy előrelépést jelent a fiataloknak – emelte ki Szentkirályi Alexandra.

A Fidesz-KDNP fővárosi frakciója a következőkben is partner lesz abban, hogy a budapesti fiatalok életét megkönnyítsék és a budapesti lakhatási válságot értelmesen, praktikusan kezeljék – mondta a politikus.

 

 

Kapcsolódó cikkeink