A rozé borok sikere: a gyümölcsösség és frissesség diadala
A rozé borok egyedülálló módon ötvözik a kékszőlő zamatos ízvilágát a fehérborok üdeségével és frissességével, így nem véletlen, hogy kiemelkedő népszerűségnek örvendenek a magyar borok piacán. Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára a XXV. Jubileumi Miklós-napi rozé borversenyen hangsúlyozta, hogy a rozé borok nemcsak a kezdő borfogyasztók számára kínálnak kiváló belépőt, hanem stratégiai fontosságúak is a magyar borok megítélésében és fogyasztásának növelésében – írja a Pénzcentrum.
Növekvő rozéfogyasztás Magyarországon
![](https://trademagazin.cdn.webgarden.io/wp-content/uploads/2022/08/Ke%CC%81pernyo%CC%8Bfoto%CC%81-2022-08-18-15.32.01-300x199.png)
A rozé a legnépszerűbb
A Kunszentmiklóson tartott borversenyen Feldman Zsolt rávilágított a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának legfrissebb felmérésére, amely szerint 2017-hez képest 5 százalékkal nőtt a hazai rozéfogyasztás, míg a vörösborok iránti kereslet csökkent. A kutatásból kiderült, hogy a megkérdezettek 96 százaléka a gyümölcsös ízvilágot keresi a rozékban, amelyet a magyar borok kiemelkedő minőségben kínálnak. Az államtitkár szerint az elsőként rozét fogyasztók nagyobb valószínűséggel válnak rendszeres borfogyasztóvá, így ez a borfajta fontos szerepet játszhat a fiatalok megszólításában és a borpiac bővítésében.
A Miklós-napi borverseny tradíciója
A Miklós-napi rozé borverseny mára a legjelentősebb hazai eseménnyé nőtte ki magát a rozé borok szegmensében. Az államtitkár méltatta a rendezvény eredeti koncepcióját, amely szerint a borversenyt mindig Miklós nevű településen rendezik meg, és eleinte kizárólag Miklós keresztnevű borbírálók vettek részt benne. A tradíció és az innováció ötvözése hozzájárult ahhoz, hogy ez a megmérettetés a magyar borászat kiemelkedő eseményévé váljon.
Fenntarthatóság és támogatások a borászatban
Feldman Zsolt kiemelte, hogy a fenntarthatóság és a környezettudatos termelési gyakorlatok erősítése a Nemzeti Bormarketing Stratégia kulcsfontosságú elemei közé tartozik. A hazai szőlőültetvények többségét már fenntartható módon művelik, azonban az Agrár-környezetgazdálkodási támogatási program (AKG) további lehetőségeket kínál a gazdálkodók számára. Az alapvállalások teljesítése esetén évente 892 eurónak megfelelő forintösszeg támogatás igényelhető hektáronként, amely további 133 euróval növelhető környezetbarát gyakorlatok bevezetésével. A kérelmek beadási határideje 2024. december 23.
A rozé borok jövője
A rozé borok nemcsak a borpiac fontos szereplői, hanem a magyar borászat presztízsének erősítésében is kulcsszerepet játszanak. A gyümölcsösség, frissesség és könnyed elegancia, amit ez a borfajta kínál, tökéletesen összekapcsolható a fiatalos, modern borfogyasztói élményekkel. A rozé borok népszerűsége és a hozzájuk kapcsolódó támogatások hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a magyar borászat továbbra is versenyképes és fenntartható maradjon, mind hazai, mind nemzetközi szinten.
Kapcsolódó cikkeink
Komoly gondok vannak a magyar borászatban
A 2024-es év a magyar szőlészet és borászat számára nehéz…
Tovább olvasom >Az alkoholmentes borok térnyerése: dinamikus növekedés és hazai sikerek
Az alkoholmentes borok piaca az elmúlt években jelentős növekedést mutatott,…
Tovább olvasom >Magasabb minőségű borokat készítene a Grand Tokaj Zrt.
A magasabb minőségi kategóriákba tartozó borok előállítására kell összpontosítania a…
Tovább olvasom >További cikkeink
KSH: januárban 5,5 százalékkal haladták meg átlagosan a fogyasztói árak az előző év azonos hónapi értékeket
2024. januárhoz viszonyítva az élelmiszerek ára 6,0 százalékkal nőtt, ezen…
Tovább olvasom >Nagy Márton: A januári magasabb fogyasztói árszint átmeneti jelenség
Nagy Márton szerint elfogadhatatlan a magas élelmiszerinfláció, a kormány minden…
Tovább olvasom >NGM-szóvivő: január utolsó napjaiban már korrigáltak az árak
A KSH közlése szerint 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan…
Tovább olvasom >