A reálkereset 3,1 százalékkal nőtt január-augusztusban
A reálkeresetek – a fogyasztói árak 5,2 százalékos növekedése mellett – 3,1 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit az év első nyolc hónapjában, döntően a személyi jövedelemadó-szabályok változása miatt – közölte a KSH.
Augusztusban a reálkereset 2,0 százalékkal emelkedett az egy évvel azelőttihez viszonyítva. A versenyszférában dolgozók nettó keresete 7,0, a költségvetésiben 3,4 százalékkal nőtt augusztusban az egy évvel korábbihoz képest. A teljes munkaidőben alkalmazásban állók átlagos bruttó keresete január-augusztusban 202.000 forint volt, ezen belül a vállalkozásoknál dolgozóké 204.900 forint, a költségvetési szervezeteknél alkalmazásban állók esetében 199.000 forint.
A gyorsulást mutató indexekkel ellentétben augusztusi bruttó átlagkereset azonban elmaradt a nyolchavi átlagtól, és a júliusitól is: a versenyszférában 3400 forinttal 200.594 forintra a költségvetési szektorban 4870 forinttal 182.143 forintra csökkent egy hónap alatt.
A legalább 5 fős vállalkozásoknál és a költségvetési intézményeknél az alkalmazásban állók létszáma 2010. január-augusztusban átlagosan 2 millió 687 ezer fő volt. Az 5 főt vagy ennél több embert foglalkoztató vállalkozásoknál január-augusztusban 1 millió 815 ezren dolgoztak, 1,1 százalékkal kevesebben, mint 2009 első nyolc hónapjában, de májustól a létszám már meghaladta az előző év azonos időszakit. A költségvetési szférában az alkalmazottak létszáma 771 ezer fő volt, ami a közfoglalkoztatás bővülése miatt 4,1 százalékos növekedés.
Összességében a megfigyelt körben a foglalkoztatottak létszáma 0,9 százalékkal emelkedett. A legjobban fizető gazdasági ág továbbra is a pénzügyi, biztosítási tevékenység volt, ezt követte az információ és kommunikáció és a villamosenergia-, gáz-, gőzellátás. Legkevesebbet a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás, valamint a mezőgazdaság, erdőgazdálkodás, halászat ágakban dolgozók kerestek – közli a ProfitLine.hu.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Visszaesett az élelmiszerár-emelkedés, nem várható jelentős drágulás év végéig
Az elmúlt két évben meredek élelmiszerár-emelkedést tapasztaltak a fogyasztók Magyarországon,…
Tovább olvasom >Éles árverseny és kihívások a magyar élelmiszeriparban
A magyar élelmiszerpiacon komoly árverseny alakult ki, mivel a forgalom…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelés 7,2 százalékkal csökkent szeptemberben
2024 szeptemberében az ipari termelés volumene 7,2, munkanaphatástól megtisztítva 5,4…
Tovább olvasom >