A húsvéti sonkavásárlásnál a legfontosabb támpont az árucímke legyen
A húsvéti sonkavásárlásnál a legfontosabb támpont az árucímke legyen – hívja fel a figyelmet a Fogyasztói és Betegjogi Érdekvédelmi Szövetség (Fébész). A hagyományos, többhetes sonkakészítést legtöbbször leváltó gyorspácolás tényleg napok alatt lezajlik, a húskészítők aromákat, ízfokozókat tesznek a húsba, amelybe a pácot sokszor injekcióval adják.
A címkén a gyártóknak fel kell tüntetnie (a sertést leszámítva) az állatfajtát, a testtájat, az előkészítés módját (darabolt vagy kötözött), a hőkezelését (nyers vagy főtt), a pácolásét, a füstölését.
Nyers sonkák esetében az elkészítési tudnivalókat is közölni kell. A vásárlásnál ezen felül fontos a hús állaga is: ne legyen túl kemény, de nyomás nélkül ne engedjen vizet – tanácsolja a Kosár Online Fogyasztóvédelmi Magazin, melynek tesztjén a vákuumcsomagolt, gyorspácolt sonkák közül a legjobb is csak „jó” minősítést szerzett.
A teszt során az egyik termék összetevőinél még a hemoglobin (vér) is megtalálható volt, amelyet a készítő feltehetően a hús színének javításáért használt. A Magyar Élelmiszerkönyv szerint ezek az áruk is sonkák.
Természetesen az igazi élmény a hagyományos parasztsonkában keresendő, amely kóstolásakor az emulgálószer, az ízfokozó és a glükózszirup helyett a pácban használt boróka, fenyőmag és koriander íznyomait fedezhetjük fel, és amelyekben a bükkfüst-aroma vagy füstkivonat helyett ezek eredetije érvényesül – írja a Népszava Online.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Fogyasztóvédelmi kiválóságok díjazása: elismerték a 2024. év legjobbjait
Az idei év kiemelkedő fogyasztóvédelmi referensei és különdíjazottjai vehették át…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelés 0,2 százalékkal mérséklődött októberben
Októberben az ipari termelés volumene 0,2, munkanaphatástól megtisztítva 3,1 százalékkal…
Tovább olvasom >A technológiai fejlődés és az üzleti utazások
Az International Workplace Group (IWG) – a hibrid munkamegoldások piacának…
Tovább olvasom >