A női közösségek erejét kutatta a Telenor

Szerző: Trademagazin editor Dátum: 2021. 03. 10. 11:25

Karrier, hobbik, praktikák vagy anyaság: mi köti össze igazán a nőket 2021-ben? Mindig meghatározó jelentősége volt a női csoportoknak, közösségeknek, amelyek manapság egyre inkább átkerülnek az online térbe, szerepük azonban továbbra is változatlan: egymás támogatása és segítségnyújtás. Ez pedig a világjárvány alatt kiemelten fontos: a Telenor friss kutatásából kiderült, hogy leggyakrabban a női csoportokban tanácskérés és inspiráció miatt aktívak a tagok.

 

A női közösségek szerepe napjainkban, a járványügyi időszak alatt különösen fontos: erre mutat rá a Telenor megbízásából készült friss kutatás[1]. A 840 nő megkérdezésével készített online felmérés eredményei alapján a kitöltők több mint fele tagja olyan (online vagy személyes) csoportnak, amely kifejezetten nőknek szól. A legtöbben azért vesznek részt benne aktívan, mert tanácsot és segítséget kaphatnak (60%), de emellett sokan csatlakoznak inspirálódás céljából (42%), vagy mert kapcsolatba léphetnek olyan személyekkel, akik hasonló élethelyzetben vannak, mint ők (40%). A válaszadók 39 százalékának az is kifejezetten fontos, hogy könnyen és gyorsan kaphatnak információt az őket érintő témákról – tehát ha bármilyen kérdés felmerül, elég előkapni a zsebből a telefont és megkérdezni a közösséget.

A válaszadók közel kétharmada 2-5 női csoport tagja, de az esetek negyedében hatnál is több ilyen körben vesznek részt. A legnépszerűbb női közösségek közé tartoznak a barátnői (39%) és az egészség/életmód/sport témájú női csoportok (37%), de emellett kedveltek a háztartási praktikával, hobbikkal, nőket érintő problémákkal, divat-szépséggel, anyai feladatkörökkel és eladással foglalkozó klubok. A kitöltők többsége saját bevallása szerint aktív valamelyik csoportban, vagyis gyakran like-ol vagy szól hozzá egy-egy témához.

A vizsgált női közösségek főleg a social médiában (például Facebook csoportban) tartják a kapcsolatot – ez alól a barátnői, valamint munkahelyi, lakóhelyi csoportok kivételek, ahol a személyes és online kommunikáció egyaránt népszerű megoldás. A járványügyi helyzet azonban természetesen erre is hatással volt: közel minden ötödik női csoporttag számolt be arról, hogy teljesen átkerült a kapcsolattartás az online térbe. A közösségek jelentősége azonban nem változott: ezt mutatja például, hogy a válaszadók 13 százalékának az elmúlt időszak átvészelésében sokat segítettek a barátnői csoportok, 16 százalékuk pedig belépett új női körbe a pandémia alatt.

[1] Az Ipsos Instant Research felületén készült kutatás 840, 18 és 65 év közötti nő megkérdezésével zajlott 2021. február 24. és 2021. március 1. között.

 

Kapcsolódó cikkeink