A német GDP 3,4 százalékkal csökkent
Németország hazai összterméke (GDP) 3,4 százalékkal csökkent az első negyedévben az egy évvel korábbihoz és 1,8 százalékkal az előző három hónaphoz képest – közölte a szövetségi statisztikai hivatal (Destatis).
A Destatis április végén nem végleges adatként minimálisan kisebb, 3,3 százalékos éves és 1,7 százalékos negyedéves csökkenésről jelentett.
Az Európai Unió legnagyobb gazdaságának teljesítménye a koronavírus-járvány tavaly ősszel kibontakozott második és az év elején elindult harmadik hulláma miatt gyengült.
A tavalyi harmadik negyedévben még 8,7 százalékkal, a negyedik negyedévben pedig 0,5 százalékkal nőtt a GDP negyedéves összevetésen.
A Destatis számításai szerint a járvány előtti utolsó negyedévhez, a 2019 október-decemberi időszakhoz képest 5 százalékkal csökkent a német gazdaság teljesítménye.
Az ipari termelés – az építőipart leszámítva – 1,2 százalékkal csökkent az idei első negyedévben éves szinten, kevésbé a negyedik negyedévben mért 1,8 százalékos esésnél. Az építőipari termelés 3,6 százalékkal csökkent a március végével záródott három hónapban a három hónappal korábbi 8,8 százalékos növekedés után, éves szinten.
A járvány harmadik hulláma különösen a lakossági fogyasztást vetette vissza, kedden közölt adat szerint a csökkenés 5,4 százalék volt a tavalyi utolsó negyedévvel összevetve és 9,1 százalékkal esett a tavalyi első negyedévvel összevetve.
A német kormány április végén 3 százalékról 3,5 százalékra javította a gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését.
A német GDP tavaly a járvány miatt 4,9 százalékkal csökkent. Ez a legnagyobb visszaesés az évszázad első évtizedének végén kibontakozott pénzügyi és gazdasági világválság legsúlyosabb szakasza, 2009 óta, amikor 5,7 százalékkal csökkent a német gazdaság teljesítménye éves összevetésben. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Ez vezethet a gazdaság bővüléséhez 2025-ben
Az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány legfrissebb elemzése szerint Magyarország gazdasági teljesítménye…
Tovább olvasom >Rekordbevételt hozhat a Valentin-nap a kiskereskedelemben
A Valentin-napi költések világszerte rekordot dönthetnek idén, mind az Egyesült…
Tovább olvasom >A német piacvezető drogéria, a dm technológiába és a vásárlási élménybe invesztál
A német drogériaóriás dm Közép-Európa szerte kezdi lekörözni az élelmiszer-kiskereskedőket.…
Tovább olvasom >További cikkeink
KSH: januárban 5,5 százalékkal haladták meg átlagosan a fogyasztói árak az előző év azonos hónapi értékeket
2024. januárhoz viszonyítva az élelmiszerek ára 6,0 százalékkal nőtt, ezen…
Tovább olvasom >Nagy Márton: A januári magasabb fogyasztói árszint átmeneti jelenség
Nagy Márton szerint elfogadhatatlan a magas élelmiszerinfláció, a kormány minden…
Tovább olvasom >NGM-szóvivő: január utolsó napjaiban már korrigáltak az árak
A KSH közlése szerint 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan…
Tovább olvasom >