A negyedik negyedévben stagnált az euróövezeti gazdaság
Az euróövezeti gazdasági teljesítmény stagnált a negyedik negyedévben az előző negyedévi enyhe zsugorodást követően az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat szerdai jelentése szerint.
A tavalyi negyedik negyedévben a bruttó hazai termék (GDP) szezonális kiigazítással a várakozásoknak megfelelően nem változott az euróövezetben és 0,1 százalékkal nőtt az Európai Unióban az előző negyedévihez képest. A harmadik negyedévben mindkét régióban 0,1 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék az előző negyedévihez képest.
A blokk legnagyobb nemzetgazdaságai közül Németországban 0,3 százalékkal zsugorodott a GDP, elsősorban az ipari szektor gyengesége miatt, míg Franciaország GDP-je megtorpant. Ezzel szemben Spanyolország és Olaszország gazdasági növekedése 0,6 százalékra, illetve 0,2 százalékra gyorsult.
Az egy évvel korábbival összevetve a negyedik negyedévben az euróövezetben 0,1 százalékkal, az Európai Unióban 0,3 százalékkal nőtt a bruttó hazai termék. A harmadik negyedévben mindkét régióban stagnált, nulla százalékos volt a GDP-növekedés.
A 2023-as teljes évet tekintve az euróövezeti GDP 0,5 százalékkal nőtt a 2022-es 3,4 százalékos és a 2021-es 5,9 százalékos növekedés után.
A foglalkoztatottak száma a tavalyi negyedik negyedévben mind az euróövezetben, mind az EU-ban 0,3 százalékkal nőtt az előző negyedévihez képest. A harmadik negyedévben 0,2 százalékos volt a növekedés mindkét régióban negyedéves bázison.
Az egy évvel korábbival összevetve az euróövezetben 1,3 százalékkal nőtt a foglalkoztatás a negyedik negyedévben, az EU-ban pedig 1,2 százalékkal. A harmadik negyedévben is 1,3 százalékos volt az euróövezeti és 1,2 százalékos az uniós foglalkoztatás éves növekedése.
A foglalkoztatottak száma 2023 egészében az előző évihez képest 1,4 százalékkal nőtt az euróövezetben és 1,3 százalékkal az Európai Unióban.
Kapcsolódó cikkeink
Fogyó cégszámok, tartós félmilliós határ
2024-ben a társas vállalkozások száma várhatóan 12 ezerrel csökken, miközben…
Tovább olvasom >Rekordmagas élelmiszerárak Magyarországon: a diszkontláncok a helyzet nyertesei
Az elmúlt hónapokban folyamatosan emelkedett az élelmiszerek ára Magyarországon, amely…
Tovább olvasom >Varga Mihály: a jegybank elsődleges célja az árstabilitás fenntartása
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) elsődleges célja az árstabilitás elérése…
Tovább olvasom >További cikkeink
Master Good, Nestlé Hungária, Tesco Magyarország az idei győztes sorrend
A Trade magazin idén másodszor hirdette meg a Karácsonyi tv-reklámok…
Tovább olvasom >Átadásra kerültek a CO-OP Star idei Ezüstfenyő és Ezüstcsillag díjai
Ahogy minden évben karácsony előtt, úgy idén is, december közepén…
Tovább olvasom >Fogyó cégszámok, tartós félmilliós határ
2024-ben a társas vállalkozások száma várhatóan 12 ezerrel csökken, miközben…
Tovább olvasom >