A negyedik negyedévben lassult a gazdasági növekedés üteme az euróövezetben és az EU-ban
A negyedik negyedévben az előző negyedévihez képest jóval gyengébb dinamikával nőtt a bruttó hazai termék az euróövezetben és az EU-ban az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat előzetes adatokon alapuló keddi jelentése alapján.
A negyedik negyedévben tavaly szezonális kiigazítással 0,3 százalékkal nőtt az euróövezet bruttó hazai terméke (GDP) az előző negyedévihez képest, az EU 27 tagállamában pedig 0,4 százalék volt a növekedés negyedéves bázison.
A harmadik negyedévben a növekedés az előző negyedévhez képest 2,3 százalék volt az euróövezetben és 2,2 százalék az EU-ban.
A növekedés mértéke megfelelt a piaci várakozásoknak. A negyedik negyedévi éves GDP-növekedés 4,6 százalék volt az euróövezetben és 4,8 százalék az Európai Unióban. A harmadik negyedévi éves GDP-növekedés 3,9 százalék volt az euróövezetben és 4,1 százalék az EU-ban.
Az euróövezeti növekedésre a negyedik negyedévben a legnagyobb visszatartó erőt már csak mérete miatt is a német gazdaság fejtette ki 0,7 százalékos GDP-csökkenéssel negyedéves bázison. Az osztrák GDP 2,2 százalékkal csökkent negyedéves bázison, a lengyel 1,7 százalékkal nőtt, a román 0,5 százalékkal csökkent, a magyar 0,7 százalékkal nőtt.
Az EU egészében tavaly 5,2 százalékos növekedést mértek, ami megegyezik az euróövezet tavalyi gazdasági növekedésével, ez az euróövezet valaha elért legnagyobb ütemű emelkedése volt, nagyobb az EKB által prognosztizált 5,1 százaléknál. Az euróövezeti GDP 6,4 százalékkal csökkent 2020-ban. A 2022-es euróövezeti növekedésre az EKB 4,2 százalékot, az Európai Bizottság 4,0 százalékot jósol.
Kapcsolódó cikkeink
Jelentős minimálbér-emelés várható Magyarországon: 2027-re 374 ezer forint lesz a bruttó összeg
Jövőre 9 százalékkal, 2026-ban 13 százalékkal, 2027-ben pedig további 14…
Tovább olvasom >Bonitásvizsgálattal jelentős pénzösszegeket takaríthatnak meg a cégek
A bonitásvizsgálat egy speciális pénzügyi elemzési folyamat, aminek keretén belül…
Tovább olvasom >Gazdasági fellendülés lassú ütemben várható – a DUIHK legfrissebb felmérése
A Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara (DUIHK) 2024 őszi gazdasági…
Tovább olvasom >További cikkeink
A magyar családi vállalkozások együttműködésbe fektetnek, nem a generációváltásba
A ma Magyarországon működő 515 ezer társas vállalkozás több, mint…
Tovább olvasom >Hogyan fognak az európaiak vásárolni az idei ünnepi szezonban?
A ShopFully és az Offerista Group az „Holiday Shopping Study…
Tovább olvasom >Az irodapiacon túlkínálat, a kiskereskedelmi ingatlanok és szállodák terén visszatérő kereslet várható 2025-ben
A magyar kereskedelmi ingatlanpiacot jelenleg a tranzakciószámok csökkenése és a…
Tovább olvasom >