A MOSZ támogatja az „Eredeti Magyar Élelmiszer” megjelölést
A Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége (MOSZ) támogatja az „Eredeti Magyar Élelmiszer” jelölés bevezetését; ennek alkalmazásával ugyanis elkerülhető lenne, hogy a vásárlók a szigorúan ellenőrzött magyar termék helyett – akár tudtukon kívül –, kétes eredetű és minőségű import terméket vegyenek – közölte Tóth István, a MOSZ titkára.
Hozzátette: a megjelölés bevezetésének lehetőségéről a múlt év végén folytattak szűk körű egyeztetést az agrár-érdekképviseletek. Ennek célja az volt, hogy az élelmiszer-üzletek kínálatában növelhető legyen a jelenlegi 70 százalék körüli magyar áruarány, főként az állati eredetű termékek körében.
A vevők ugyanis sok esetben hiába próbálnak jó minőségű, ellenőrzött magyar terméket választani, a termékjelölések nem segítik őket ebben. Aki például magyar tojást akar vásárolni először ki kell „kódolnia”, egy betűkből és számokból álló jelsort, miközben arra is oda kell figyelnie, hogy nehogy összekeverje a termelési helyet a csomagolási hellyel – hívta fel a figyelmet a MOSZ titkára.
A MOSZ már évek óta sürgeti az import termékekre vonatkozó ellenőrzés hatékonyságának javítását. Megjegyzik, hogy a hazai termékek élelmiszerbiztonsági ellenőrzése hagyományosan szigorú, az előírások sok esetben az EU-s normákat is meghaladják. Az Európai Unióhoz történő csatlakozás óta ugyanakkor az import termékek hasonlóan szigorú, átfogó ellenőrzésére már nincs mód, el kell fogadni ugyanis a helyi hatóságok tanúsítási rendszerét. A szúrópróbaszerű ellenőrzések a MOSZ szerint nem kellő hatékonyságúak, a botrányok kirobbanását követően elrendelt fokozott ellenőrzések pedig megkésettek – írja az MTI nyomán a Magyar Nemzet Online.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Fogyasztóvédelmi kiválóságok díjazása: elismerték a 2024. év legjobbjait
Az idei év kiemelkedő fogyasztóvédelmi referensei és különdíjazottjai vehették át…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelés 0,2 százalékkal mérséklődött októberben
Októberben az ipari termelés volumene 0,2, munkanaphatástól megtisztítva 3,1 százalékkal…
Tovább olvasom >A technológiai fejlődés és az üzleti utazások
Az International Workplace Group (IWG) – a hibrid munkamegoldások piacának…
Tovább olvasom >