A Morningstar jelentése szerint a legtöbb élelmiszeripari vállalatnak elégtelen vagy semmilyen vízgazdálkodási programja sincs
Az aszály élelmiszertermelésre gyakorolt hatása az Egyesült Államokban idén különösen az ország nyugati részének mezőgazdaságán volt látható, ahol nagyon gyenge volt például a saláta és az alma terméshozama, ami az őszi terményárak emelkedéséhez vezetett.
A Morningstar pénzügyi szolgáltató által közzétett jelentés szerint a csomagolt élelmiszeripari termékeket gyártó vállalatok ilyen helyzetekre alig vannak felkészülve: 60%-uknak közvetlen működésükben elégtelen vagy semmilyen átfogó vízgazdálkodási stratégiája nincs, 43%-uk pedig az ellátási láncban sem rendelkezik ilyennel. A Morningstar világszerte 114 élelmiszeripari vállalat vonatkozó gyakorlatát vizsgálta és osztályozta 1-100-ig terjedő skálán.
A vizsgált cégek által saját működésüket illetően átlagosan 43 pontot, míg a vizzel kapcsolatos kockázatok ellátási láncban történő kezelését illetően 46 pontot értek el. Az iparági átlag felett teljesített General Mills (76, illetve 82 ponttal), valamint a Tyson Foods 61, illetve 70 ponttal. Ez azt jelenti, hogy e két vállalat kezeli a vízzel kapcsolatos kockázatokat, és saját működésük, valamint ellátási láncuk révén az iparági szabványt meghaladó megoldások kialakításához járulnak hozzá.
Az ellátási láncban a vízzel való takarékosságra hasznos példaként emelte ki a riport a General Mills és a National Fish and Wildlife Foundation között létrejött, a talajmegújíó mezőgazdasági gyakorlatok előmozdítására irányuló együttműködést. Ugyanakkor arról is szót ejtett a jelentés, hogy sem a General Mills, sem a Tyson Foods nem támaszt jelenleg fenntarthatósági követelményeket az egyes termékek előállítására vonatkozóan, pedig az javíthatná a vízgazdálkodást ellátási láncaikban.
A vízzel kapcsolatos kihívások, így az aszály, jelentős kockázatot jelentenek az élelmiszertermelés jövőjére nézve, ezért a befektetők és más érdekelt felek fontos, hogy nyomást gyakoroljanak az élelmiszeripari vállalatokra a vízhasználat csökkentése érdekében.
Kapcsolódó cikkeink
A rendszerváltás utáni legnagyobb agrárfejlesztési program részesei vagyunk
A rendszerváltás utáni legnagyobb mezőgazdasági és élelmiszeripari fejlesztési program részesei…
Tovább olvasom >AM: beadhatók a kérelmek a komplex öntözésfejlesztési beruházások támogatására
Újabb segítséget jelent a gazdálkodóknak, hogy 50 milliárd forintos kerettel…
Tovább olvasom >Megjelent az egyedi szaktanácsadási szolgáltatásokat támogató kiírás
Új pályázati felhívás jelent meg 10 milliárd forint keretösszeggel a…
Tovább olvasom >További cikkeink
Nagy Márton: A kiskereskedelmi forgalom bővülése 4-5 százalékos sávban van jelenleg
Az idei a gazdasági áttörés éve, 2025 második felében már…
Tovább olvasom >Az élelmiszeripar értékesítési árai 6,1 százalékkal emelkedtek
2025 februárjában az ipari termelői árak átlagosan 8,2 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >Emelkednek a reálbérek, nő a bizalom, emelkedik a kiskereskedelmi forgalom
Januárban folytatódott a bérek dinamikus emelkedése, állapította meg a legfrissebb…
Tovább olvasom >