A modern élet ritmusában – Szabadság vagy csapda?

Szerző: Trademagazin editor Dátum: 2025. 04. 28. 19:30

Reggel a telefon ébreszti, napközben online meetingek és e-mailek között lavírozik, este a közösségi média platformjain görgetve fejezi be a napját. Ilyen lenne a modern ember élete? Napjainkban van lehetőségünk bárhonnan dolgozni, bárkivel kapcsolatba lépni, kényelmesebbé tenni az életünket. De vajon ez szabadságot ad, vagy csak újfajta láncokba gabalyodunk általuk?

A cikk a Trade magazin 2025/5. lapszámában olvasható.

Vendégszerző:
Lászlóffy Emma
junior kutató
NMS Hungary

Most arra keressük a választ, hogyan alakítja a megkérdezettek (500 fő, reprezentatív) életmódját a digitalizáció, a folyamatos elérhetőség és az újabbnál újabb digitális megoldások. Mennyire fontosak számukra különböző értékek, az egészséges életmód, sportolás, társadalmi szerepvállalás? Van-e ezekre az okoseszközökre igény? A pénzügyi területen mit jelent a modern élet?

Modern élet, modern értékek?

A modern élet számos tényezőből tevődik össze, nehéz definiálni, hogy mit is jelent pontosan. Korábbi kutatások szerint egyre inkább előtérbe kerültek olyan értékek és preferenciák, mint az okoseszközök használata, digitális pénzügyi megoldások, az egészséges életmódra való kiemelt törekvés, a fenntarthatóság és környezettudatosság, a mindennapi sport vagy a digitális pénzügyi megoldások.

A megkérdezettek egy 1–5-ig terjedő skálán értékelték, hogy egyes értékek mennyire fontosak számukra a mai modern világban. A válaszadók 70%-ának kiemelkedően fontos az egészséges életmód, különösen a 46–65 éves korosztálynak. Körülbelül ugyanennyire fontos a megkérdezettek számára az egészséges táplálkozás is (a legmagasabb havi nettó jövedelemmel rendelkezőknek kiemelten). A környezettudatosság a válaszadók kétharmadának fontos.

pénzügyek tudatos kezelésének aránya a hosszú távra tervezők közt a legmagasabb (59%), valamint a nők számára fontosabb érték, mint a férfiaknak, a társadalmi felelősségvállalás szintén. A hagyományok tiszteletének fontossága mint érték a fővárosban a legalacsonyabb, és az alacsonyabb iskolai végzettségűek körében fontosabb értékként jelenik meg, mint a minimum érettségivel rendelkezők szemében. A munka szignifikánsan jelentősebb szerepet játszik az alacsonyabb iskolai végzettséggel rendelkezők körében, valamint a faluban/községben élők életében. A családdal töltött idő pedig a nők számára fontosabb.

Digitális eszközök és megoldások az élet számos területén

A digitális eszközök ma már elengedhetetlen részei a mindennapoknak, legyen szó munkáról, tanulásról vagy szórakozásról. Okostelefonjaink, laptopjaink és okoseszközeink állandó kapcsolatban tartanak minket a világgal. A digitális megoldások használata a megkérdezettek több mint a felének (53%) fontos. A mindennapok során szinte a teljes sokaság (98%) használ okostelefont, vezetékes telefont azonban csupán 10-ből 2 ember. A laptophasználatban (63%) jelentős különbség van az oktatási szint szerint; az egyetemet végzettek kétszer nagyobb arányban használják a mindennapok során, mint a 8 általánost végzettek. Tabletet a válaszolók kétharmada nem használ a hétköznapok során, nagyobb arányban inkább a fővárosiak körében népszerű.

A megkérdezettek kétharmada már nem él a hagyományos TV szolgáltatásaival, és körülbelül ugyanekkora azok aránya, akik okos TV-t használnak. Az okos TV használatának mellőzése elsősorban a legalacsonyabb jövedelmi kategóriába tartozókra igaz, a hagyományos TV-t használók jelentős arányát pedig az 56–65 év közötti, nem fővárosban élők teszik ki. Az okos­óra használata is egyre elterjedtebb, melynek célja a mindennapos tevékenységek kényelmesebbé, elérhetőbbé tétele a viselőjük számára. Ez az eszköz azonban inkább a magasabb jövedelemmel rendelkezők körében népszerű. Az e-book olvasó elterjedése hazánkban egyelőre várat magára – mindössze 6% használja ezt a mindennapokban.

A pénzügyi életben ritka, hogy valaki nagyon hosszú távra (több mint 5 év) tervezzen előre, de még azok száma is kevés, akik pénzügyileg 1–5 évben gondolkodnak. A válaszolók több mint fele napról napra él, vagy 1–3 hónapra gondolkodik előre. Elmondásuk szerint, a megkérdezettek kétharmada a pénzügyi gondolkodásában igyekszik tudatosabb lenni, illetve 60% kevesebb készpénzt használ, mint korábban.

Az otthonunk is egyre okosabb?

A megkérdezettek fele érdeklődik az okosotthon-megoldások iránt, többnyire a magasabb jövedelmi kategóriába tartozók. Az ilyen megoldások számos előnye ellenére, a megkérdezettek 60%-a semmilyen okosotthoneszközzel nem rendelkezik. Akik igen, azok legnagyobb része biztonsági kamerát (20%), okos világítást (11%), illetve okos konyhai eszközöket és/vagy hangszóró asszisztenst (9%) használ. Bár segítséget kérni mindig nehéz, az emberek 61%-a szakértői segítséget is elfogadna egy okosotthon beépítéséhez, ez különösen a 18–25 évesek csoportjára igaz.

Az okosotthoneszközök használatát leginkább az energiatakarékosság és a kényelem motiválná; a legnagyobb mértékben visszatartó tényező a magas költség.

Napunk jelentős részét képernyő előtt töltjük

A technológia térhódításával egyre több időt töltünk a képernyő előtt. Bár a digitális eszközök számos előnyt nyújtanak, a túlzott képernyőidő hatással lehet az egészségünkre és mindennapi életünkre.

A megkérdezettek 61% naponta több mint 5 órát tölt képernyő előtt, ez az arány a fővárosban élők között magasabb. Azok közt, akik 8–10 órát (18%) töltenek képernyő előtt, a diplomával rendelkezők aránya szignifikánsan magasabb. Akik 10 óránál többet (14%) képernyőznek, jellemzően a 26–35 éves korcsoportba tartoznak. Azonban nem csak a munka kényszerít a képernyő elé, jelentős azok aránya is, akik több időt töltenek online szórakozással (41%), mint korábban, és 11% több pénzt is költ a digitális szórakozásokra.

Egészségesen élünk?

A mozgás, egészséges élet is egyre inkább formálja a modern társadalmat. A válaszadók 39%-a sportol rendszeresen, hobbi- vagy versenyszinten. A megkérdezettek közel harmada azonban nem mozog rendszeresen, és ezen nem is tervez változtatni. A 3 legnépszerűbb sporttevékenységnek a kerékpározás (46%), a séta/nordic walking (34%), illetve holtversenyben az edzőtermi edzés (24%) és a futás bizonyult. A mozgást végzőknek több mint fele hetente 3-5 alkalommal mozog, legtöbben otthonukban (51%) vagy a szabadban (55%) végeznek sporttevékenységet. A sportolók harmada használ valamilyen digitális eszközt a sportolási tevékenysége nyomon követésére. Így feltételezhető, hogy ezek az eszközök motivációt adnak az új életstílus megtartásához.

A kutatásból az is kiderült, hogy az emberek inkább egyedül szeretnek sportolni, nagyon kevesen vágynak társaságra, vagy tartják kifejezetten fontosnak azt a mozgás közben.

A modern élet felgyorsult tempója mellett fontos odafigyelni testi egészségünkre, hogy a digitalizáció előnyei ne váljanak teherré. Nemcsak az számít, hogy mindig elérhetőek vagyunk, hanem az is, hogy tudatosan egyensúlyozzunk a digitalizáció és a valódi élmények között. A modern élet nemcsak arról szól, hogy mindig elérhetőek vagyunk, hanem arról is, hogy tudatosan választjuk meg, mire fordítjuk az időnket. //

Kapcsolódó cikkeink