A miniszter döntött az idei tanyafejlesztési program pályázatairól
Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter jóváhagyta a nyertes tanyapályázatokat: az idén első alkalommal, a kizárólag nemzeti forrásból meghirdetett 930 millió forintos keretösszegű tanyafejlesztési programból összesen 201 pályázó nyert állami támogatást – tájékoztatta a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) szerdán az MTI-t.
A kormány és a szaktárca kiemelt célja a tanyarendszer korszerű megújítása, valamint az ott élők helyzetének, gazdálkodásának támogatása.
A Tanyafejlesztési Program a Nemzeti Vidékstratégia egyik kulcsfontosságú eleme, első induló programja. A pályázatokat a vidékfejlesztési tárca 3 hónap alatt új, egyszerűsített eljárással bonyolította le.
A programra 206 alföldi településről nyújthattak be pályázatokat többek között önkormányzatok, kistérségi társulások, tanyagondnoki szervezetek és gazdálkodók két célterületre; tanyás térségek, települések, valamint tanyagazdaságok fejlesztésére.
A Tanyafejlesztési program pályázatait rendkívül nagy érdeklődés kísérte mind az önkormányzatok, mind a gazdák részéről. A megadott szeptember 30-i határidőig összesen 441 pályázat érkezett a formai és tartalmi értékelést végző VM Vidékfejlesztési, Képzési és Szaktanácsadási Intézetéhez (VKSZI). A 441 jelentkező közül 290 felelt meg a rendeletben előírt jogosultsági követelményeknek.
A közlemény szerint a program sikerét bizonyítja, hogy a 290 pályázó összesen 2 milliárd 81 millió forintra nyújtott be támogatási igényt. Közülük 152-en tanyagazdaságok fejlesztésére adtak be kérelmet, emellett kiemelten népszerű volt a külterületi földutak felújításának és a tanyai termékek piacra jutásának támogatása is.
A Vidékfejlesztési Minisztériumban november 30-án Ángyán József parlamenti államtitkár vezetésével döntés előkészítő ülést tartott a Tanyafejlesztési Program Bíráló Bizottsága. A bizottság javaslatai alapján hagyta jóvá Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter december 5-én 201 pályázat támogatását.
A Vidékfejlesztési, Képzési és Szaktanácsadási Intézet 15 napon belül értesíti a pályázókat az eredményekről, és ezt követően a vidékfejlesztési miniszter köti meg a szerződéseket a támogatott szervezetekkel és gazdálkodókkal.
A kormány és a VM határozott törekvése a program folytatása, a tanyai gazdálkodás hosszú távú fejlesztése. Ezért a jövő évi költségvetés tervezetében az ideinél nagyobb összeg, 1,5 milliárd forint szerepel erre a célra. (Így a tárca várja a jövő évi programra azon pályázók újbóli jelentkezését is, akiket az idén a szűkebb keret miatt nem lehetett támogatni.)
A tanyaprogram legfontosabb pályázati céljai egyebek mellett: a rossz állapotú utak felújítása, a tanyai áruk piacra jutásának elősegítése, az állatállomány kialakítása, bővítése, a tanyák energiaellátásának és ivóvízellátásának javítása, valamint a gazdálkodáshoz szükséges eszközök, épületek korszerűsítése.
A jelentkezők két célterületre, a tanyás térségek, települések valamint a tanyagazdaságok fejlesztésére nyújthattak be kérelmeket. Az elsőre főleg önkormányzatok, kistérségi társulások és tanyagondnoki szervezetek, míg a másodikra tanyagazdaságok pályázhattak.
Összesen 153 pályázat érkezett mintegy 1,9 milliárd forintra a VKSZI-hez az első célterület zömében önkormányzati és kistérségi fejlesztéseire. A programon belül 730 millió forint fordítható ezekre, így a túljelentkezés két és félszeres.
A második célterületre fordítható 200 millió forintos összegre 307 pályázatot nyújtottak be mezőgazdasági kistermelők és őstermelők több mint 630 millió forint támogatási igényt megjelölve, tehát a túljelentkezés itt háromszorosnál nagyobb – olvasható a VM közleményében. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
GKI elemzés: Miért élnek szűkösebben a magyar háztartások, mint bárki más az EU-ban?
Képzeljük el, hogy minden uniós ország lakói egy nagy áruházban…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelői árak 2025. májusban az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbihoz képest átlagosan 6,9 százalékkal növekedtek
2025 májusában az ipari termelői árak átlagosan 6,9 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >A fogyasztás húzza a gazdaságot
Az Egyensúly Intézet friss előrejelzése szerint a magyar gazdaság idei…
Tovább olvasom >