A második negyedévben rekordalacsonyra csökkent a WTO világkereskedelmi trendmutatója
A második negyedévben történelmi mértékű zuhanással rekordalacsony szintre esett a világkereskedelmi áruforgalom trendmutatója a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) honlapján szerdán publikált jelentés alapján.
A felmérés megállapítja, hogy a világkereskedelmi forgalomban már jelentkeznek ugyan a javulás részleges jelei, de az erősödés lendületét nehéz lenne még megbecsülni és a gazdaság sokkal inkább „L”, tehát elhúzódó, mint „V”, vagyis meredek felépülési mintát követi majd.
A második negyedévre vonatkozóan a WTO áruforgalmi trendmutatója, a „Goods Trade Barometer” 84,5 ponton állt, 15,5 ponttal a hosszú távú trend alapvonalának beállított 100-as érték alatt. A mostani második negyedéves érték 18,6 ponttal marad el a tavalyi második negyedévitől, ami akkor még kissé a trendvonal felett állt.
A második negyedéves 84,5 pont a legalacsonyabb a mutató kalkulálásának 2007-es kezdete óta és nagyjából megegyezik a 2008/2009-es gazdasági és pénzügyi válság idején kialakult trend alatti szinttel.
A mutató komponensei közül mindegyik trend alatti értéken áll, jónéhány közülük történelmi mélyponton, néhány viszont már a stabilizálódás jeleit mutatja.
A legrosszabb helyzetben az autóipar és a légi áruszállítás mutatói állnak 71,8 és 76,5 ponton. A konténeres áruszállítás forgalma is jelentősen visszaesett a 86,9 pontos mutató tanúsága szerint, az exportmegrendelések 88,4 pontos mutatója azonban már némi javulást jelez.
Az elektronikai alkatrészek és a nyersanyagok forgalma viszonylag kismértékű visszaesést szenvedett el a hosszú távú trendhez képest, a mutatóik 92,8 és 92,5 ponton állnak.
A WTO júniusi statisztikáiban a világkereskedelmi áruforgalom 14 százalékos csökkenését mutatta ki az idei első és második negyedévek között. Ezt a Goods Trade Barometer megállapításaival összevetve arra lehet következtetni, hogy a WTO áprilisban kiadott világgazdasági prognózisában felvázolt két forgatókönyv közül a kedvezőbb megvalósulására lehet számítani az idén.
A kedvezőbb forgatókönyv a világkereskedelmi forgalom 13 százalékos idei csökkenését vetítette előre a tavalyihoz képest. Hangsúlyozva, hogy a 2021-re jelzett „V”-formájú fellendülés viszont túlzottan optimistának tűnik, ehelyett sokkal valószínűbb, hogy a gazdaság „L”-formájú helyreállására kerül majd sor. Vagyis a világkereskedelmi áruforgalom volumene 2021-ben még jóval a krízis előtti szint alatt lesz. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Az EU a WTO-hoz fordul Kína tejtermékekre indított szubvencióellenes vizsgálata miatt
Az Európai Bizottság hivatalos konzultációs kérelmet nyújtott be a Kereskedelmi…
Tovább olvasom >A gyártók és a kereskedők kénytelenek megfizetni a vörös-tengeri válság árát
A világpiaci helyzet olyan kihívások elé állítja a nagy amerikai…
Tovább olvasom >Közös V4 fellépés az ukrán gabonaimporttal szemben
Az ukrán gabonaimporttal szembeni további együttes lépéseket egyeztették a Visegrádi…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >Drágul a tej és a tejtermékek: mi áll az árak emelkedése mögött?
A tej és tejtermékek ára az elmúlt hónapokban jelentős növekedést…
Tovább olvasom >