A malmok árat emelnek, nő a kenyér ára is
A hazai gabonaipar komoly kihívások elé néz, miután a malmoknak fel kell emelniük a liszt átadási árát a költségnövekedés miatt. Lakatos Zoltán, a Gabonaszövetség gabonafeldolgozói tagozatának elnöke, valamint a Hajdú Gabona Zrt. elnök-vezérigazgatója a Világgazdaságnak adott interjújában elmondta, hogy a malmoknak nincs más választásuk, hiszen a december 1-jével emelkedett minimálbér és az útdíjak növekedése jelentős többletterhet ró rájuk.
Az áremelés szükségessé vált a liszt átadási árának tavalyi csúcsáról való jelentős visszaesése miatt is. Lakatos úgy véli, hogy az áremelés időszerű, és várhatóan januárban vagy februárban valósul meg, körülbelül 5-10 százalékos mértékben. A malmok a költségeik növekedésére hivatkozva kénytelenek alkalmazkodni a piaci feltételekhez.
Az érdekesség, hogy 2022 januárjában a liszt ára még 10-20 százalékkal magasabb volt, mint jelenleg. Azóta az ukrán termék meghódította a hazai malmok exportpiacait, jelentős visszaesést okozva a kiszállított mennyiségben és az árakban. A román piacra szállított liszt mennyisége például 30-40 százalékkal csökkent, és a szlovákiai irányba történő szállítás is visszaesett. Ennek eredményeként a búzaexport jelentős része az ukrán versenytárs miatt a hazai piacon maradt, ami kínálati túlkínálatot eredményezett, elsősorban a takarmánybúza szegmensében.
Lakatos Zoltán rámutatott arra, hogy a hazai búza kiszorulása és a termelés veszteségessé válása alapvető döntéseket fog kikényszeríteni. A versenyképes termelés hiánya nehéz helyzetbe hozhatja a hazai növénytermesztőket. Az ukrán agrárium modernizációja és a tőkeáramlásnak köszönhetően a hazai gazdák mostanra korszerű eszközökkel felszerelt gazdaságokkal kell, hogy versenyezzenek, amelyek humuszban gazdag talajokon, nagyobb birtokokon gazdálkodnak, ami gazdaságosabb gabonatermesztést tesz lehetővé.
A magyar gazdálkodóknak meg kell fontolniuk, hogy milyen növénykultúrával tudnak hatékonyan jövedelmet termelni a változó körülmények között. A búzapiac alakulása további kihívásokat vet fel a mezőgazdasági szektorban, és a szakemberek figyelemmel kísérik a fejleményeket, keresve a hatékony válaszokat a változó piaci feltételekre.
Kapcsolódó cikkeink
Nagy István: a mindennapi kenyeret és a gazdák megélhetését nem lehet veszélyeztetni
A mindennapi kenyeret és a gazdák megélhetését nem lehet veszélyeztetni,…
Tovább olvasom >A nyerstej termelői ára tovább emelkedett
A nyerstej termelői ára nemzeti valutában kifejezve 2024 októberében Új-Zélandon…
Tovább olvasom >Teljesítőképességük határára értek a fogyasztók – The RRD CPG + Grocery Consumer Report
A gazdasági nyomás fokozódásával a vásárlók egyre inkább az ár-érték…
Tovább olvasom >További cikkeink
KSH: januárban 5,5 százalékkal haladták meg átlagosan a fogyasztói árak az előző év azonos hónapi értékeket
2024. januárhoz viszonyítva az élelmiszerek ára 6,0 százalékkal nőtt, ezen…
Tovább olvasom >Nagy Márton: A januári magasabb fogyasztói árszint átmeneti jelenség
Nagy Márton szerint elfogadhatatlan a magas élelmiszerinfláció, a kormány minden…
Tovább olvasom >NGM-szóvivő: január utolsó napjaiban már korrigáltak az árak
A KSH közlése szerint 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan…
Tovább olvasom >