A magyar nők 11 százalékkal kevesebbet keresnek férfi kollegáiknál
A nemzetközi nőnapra az Eurostat publikálta a nemek közti bérkülönbség legfrissebb országonkénti adatait – írja az index. A rossz hír, hogy a legtöbb országban még mindig szabad szemmel jól látható mértékű a nők fizetésbeli hátránya, a jó hír viszont az, hogy a legtöbb országban, köztük Magyarországon is fokozatosan csökken.
Mennyivel keresnek kevesebbet a nők, mint a férfiak?
Mint látható, az országok közt nagyon nagy a szórás, a negatív értelemben vett élmezőny és a bérszempontból legegyenlőbb országok közt majdnem húsz százalékos a különbség. Érdekes, hogy nem igazán lehet országcsoportok vagy régiók alapján trendeket felfedezni, a nemeket közti egyenlőséget mérő Gender Equality Index-szel is csak részben korrelálnak a fizetéskülönbséget mutató számok.
Magyarországon 2018-ban 11,2 százalékkal volt több az átlagos férfi órabér, mint az átlagos női, ezzel jobbak vagyunk, az EU átlaga, egy csomó olyan országot is verünk, amelyek egyébként más aspektusból jobban teljesítenek egyenjogúság terén. Az eurozóna átlaga egyébként még rosszabb, mint a teljes uniói, 15,9 százalék volt az Eurostat adatai szerint 2018-ban.
Az uniós statisztikai hivatal részletes elemzéséből az is kiderül, hogy a fiatal munkavállalókat már kevésbé érinti a fizetéskülönbség problémája, ez is arról tanúskodik, hogy ebből a szempontból egyértelmű a fejlődés a munkaerőpiacon.
Magyarországon például a mérések szerint a 45-54 éveseknél a 12,1 százalék, a 35-44 éveseknél a 16,4 százalék, a 2-34 éveseknél 9 százalék, 25 év alatt pedig már csak 7,6 százalék az eltérés a férfiak javára. Szektorok szerinti bontásban is jelentős különbségeket láthatunk: ami a fizetéseket illeti, a legnagyobb hátrányban a pénzügyi és biztosítási tevékenységekben vannak a női munkavállalók, az állami vs. magánszektor összevetésből pedig az állami jön ki jobban átlagban. Ez utóbbi Magyarországra például pont nem igaz, itt az állami szektorban 14,1, míg a magában 11,5 százalék a női fizetési hátrány. (index)
Kapcsolódó cikkeink
Baja Sándor: „A magyar munkavállalóknak sokkal kevésbé fontos a munka tartalma, mint európai társaiknak”
Folytatódik a Trade magazin Business Podcastja Ezt látja Baja Sándor,…
Tovább olvasom >A kiskereskedők közül a Lidl, az FMCG szektorban a Coca-Cola lett az Év Legvonzóbb Munkahelye
A PwC Magyarország nyolcadik alkalommal mérte fel a munkaerőpiaci preferenciákat,…
Tovább olvasom >Czomba Sándor: jövőre kilenc százalékkal nő a minimálbér
Jövőre kilenc, két év múlva tizenhárom, három év múlva pedig…
Tovább olvasom >További cikkeink
Fogyó cégszámok, tartós félmilliós határ
2024-ben a társas vállalkozások száma várhatóan 12 ezerrel csökken, miközben…
Tovább olvasom >Decemberben alig változott a GKI konjunktúraindexe
A GKI Gazdaságkutató Zrt.– az EU támogatásával –felmérése szerint decemberben…
Tovább olvasom >Ünnepi fogások: bacon kuglóf, baconos sajttorta és szilveszteri kandírozott virslifalatkák
Sokszor egy-egy szokatlanabb hozzávaló, vagy akár maga a tálalás is…
Tovább olvasom >