A magyar mézeket is népszerűsítik a milánói expón
A hétfőn kezdődött Hungarikum héten a legnépszerűbb, kiváló minőségű magyar mézeket is bemutatják a látogatóknak a milánói expó magyar pavilonjában az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) szakmai irányításával – tájékoztatta a Földművelésügyi Minisztérium (FM) szerdán az MTI-t.
A közlemény idézi Zsigó Róbertet, az FM élelmiszerlánc-felügyeletért felelős államtitkárát, aki a kiállításon elmondta: a Magyarországon évente megtermelt mintegy 20 ezer tonna méz élelmiszerbiztonsági szempontból kiváló minőségű, keresett exportcikk, a nagy hagyományokkal és kultúrával rendelkező hazai méhészet pedig nagymértékben hozzájárul a biodiverzitás megőrzéséhez.
A növények megporzásával a méhek felbecsülhetetlen értékű hasznot hajtanak a nemzetgazdaságnak – hangsúlyozta az ágazat jelentőségét Zsigó Róbert. Hozzátette: ma Magyarországon mintegy 1,11 millió méhcsalád él, amelyekkel több, mint 20 ezer méhész foglalkozik.
Az FM közleménye szerint a magyar méhészeti ágazat a 2013-2016-os időszakban 4,2 milliárd forintnyi támogatásban részesül. Mindebből az uniós és a nemzeti rész aránya 50-50 százalék.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) rendszeres vizsgálatai szerint a magyarországi kereskedelemben kapható termelői mézek élelmiszerbiztonsági szempontból kiváló minőségűek és genetikailag módosított élőlényektől (GMO) mentesek – áll a minisztérium közleményében.
Az OMME saját hatáskörben is ellenőrzi a mézek minőségét és eredetiségét, a termékek megfelelőségét pedig a csomagoláson elhelyezett zárszalaggal tanúsítja. A legnépszerűbb mézfajta továbbra is az akácméz, amely a megtermelt mézmennyiség – sokévi átlagban – 40-50 százalékát adja.
A Magyarországon évente megtermelt mintegy 20 ezer tonna méz háromnegyedét a nemzetközi piacokon, elsősorban Olaszországban, Németországban, Franciaországban és az Egyesült Királyságban értékesítik. Az unión belüli mézkereskedelemből Magyarország körülbelül 25 százalékban részesedik – áll az FM közleményében. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Egyhangú támogatást kapott a 2027 utáni gazdaközpontú agrárpolitika
Az EU-tagállamok agrárminiszterei tanácsi következtetéseket fogadtak el a 2027 utáni…
Tovább olvasom >Fontos hogy a 2027 utáni agárpolitika gazdabaráttá tegye az unió agráriumát
Fontos annak megvitatása, hogy a 2027 utáni közös agárpolitikáról (KAP)…
Tovább olvasom >AM: a méhészeti ágazat jelentősége túlmutat önmagán
A méhészeti ágazat jelentősége túlmutat önmagán, mézet lehet importálni, beporzást…
Tovább olvasom >További cikkeink
A nagy élelmiszerláncok többsége nyitva tartja üzleteit december 24-én délig
A nagy élelmiszerláncok többsége nyitva tartja üzleteit december 24-én, a…
Tovább olvasom >Fogyasztóvédelmi kiválóságok díjazása: elismerték a 2024. év legjobbjait
Az idei év kiemelkedő fogyasztóvédelmi referensei és különdíjazottjai vehették át…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelés 0,2 százalékkal mérséklődött októberben
Októberben az ipari termelés volumene 0,2, munkanaphatástól megtisztítva 3,1 százalékkal…
Tovább olvasom >