A magyar mézeket is népszerűsítik a milánói expón
A hétfőn kezdődött Hungarikum héten a legnépszerűbb, kiváló minőségű magyar mézeket is bemutatják a látogatóknak a milánói expó magyar pavilonjában az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) szakmai irányításával – tájékoztatta a Földművelésügyi Minisztérium (FM) szerdán az MTI-t.
A közlemény idézi Zsigó Róbertet, az FM élelmiszerlánc-felügyeletért felelős államtitkárát, aki a kiállításon elmondta: a Magyarországon évente megtermelt mintegy 20 ezer tonna méz élelmiszerbiztonsági szempontból kiváló minőségű, keresett exportcikk, a nagy hagyományokkal és kultúrával rendelkező hazai méhészet pedig nagymértékben hozzájárul a biodiverzitás megőrzéséhez.
A növények megporzásával a méhek felbecsülhetetlen értékű hasznot hajtanak a nemzetgazdaságnak – hangsúlyozta az ágazat jelentőségét Zsigó Róbert. Hozzátette: ma Magyarországon mintegy 1,11 millió méhcsalád él, amelyekkel több, mint 20 ezer méhész foglalkozik.
Az FM közleménye szerint a magyar méhészeti ágazat a 2013-2016-os időszakban 4,2 milliárd forintnyi támogatásban részesül. Mindebből az uniós és a nemzeti rész aránya 50-50 százalék.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) rendszeres vizsgálatai szerint a magyarországi kereskedelemben kapható termelői mézek élelmiszerbiztonsági szempontból kiváló minőségűek és genetikailag módosított élőlényektől (GMO) mentesek – áll a minisztérium közleményében.
Az OMME saját hatáskörben is ellenőrzi a mézek minőségét és eredetiségét, a termékek megfelelőségét pedig a csomagoláson elhelyezett zárszalaggal tanúsítja. A legnépszerűbb mézfajta továbbra is az akácméz, amely a megtermelt mézmennyiség – sokévi átlagban – 40-50 százalékát adja.
A Magyarországon évente megtermelt mintegy 20 ezer tonna méz háromnegyedét a nemzetközi piacokon, elsősorban Olaszországban, Németországban, Franciaországban és az Egyesült Királyságban értékesítik. Az unión belüli mézkereskedelemből Magyarország körülbelül 25 százalékban részesedik – áll az FM közleményében. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Októberi teaárak: miért lett ilyen drága a magyarok kedvenc forró itala?
A teafogyasztási szokásokra az infláció és az alapanyagok áremelkedése jelentős…
Tovább olvasom >Az se baj, ha csak édes – A nap képe
Merthogy a méztől ezt várjuk el, de azért vannak, akiknek…
Tovább olvasom >Válságban a magyar méztermelés: aszály és importméz nehezíti a helyzetet
Hazánkban egyre súlyosabb problémát jelent a méztermelés drasztikus csökkenése, amelynek…
Tovább olvasom >További cikkeink
Mesterséges intelligenciával szűri ki az Amazon a hibás termékeket szállítás előtt
Az Amazon „Project P. I.” modellje (a P. I. a private investigator, azaz…
Tovább olvasom >Szkeptikusak a fogyasztók a vállalatok fenntarthatóságával kapcsolatban
2022 óta folyamatosan növekszik a vállalatok fenntarthatóság terén mutatott érettsége.…
Tovább olvasom >Masszívan lassult a belkereskedelem
Ma reggel kiskereskedelmi forgalmi adatokat tett közzé a Központi Statisztikai…
Tovább olvasom >