A magyar márkák többsége véletlenül sikeres
Egy nemrég készült nemzetközi felmérésben csupán a megkérdezett marketingszakemberek fele válaszolt úgy, hogy hosszú távú márkastratégiával rendelkezik. Ennél is kevesebben voltak azok, akik arról vallottak, hogy képesek tisztán artikulálni a márkaértékeiket jelenlegi és jövőbeni ügyfeleik felé.
Tapasztalatom szerint még ennél is rosszabb arányokat találunk a hazai cégek és márkák tekintetében. Ismerős lehet a szituáció, amikor a magyar márkatulajdonos büszkén mutogatja az egyik vagy másik hazai márkarangsort, amelyre éppen felkerült a saját brandje. Ugyanakkor, ha ugyanez a tulajdonos őszintén végiggondolja, hogy ez a kitűnő eredmény mennyire a tudatos márkaépítési stratégiájának köszönhető, azt gondolom, hogy a legközelebbi listánál már nem lesz olyan harsány a felkiáltása. Nagyon kevés az olyan hazai cég, amely tudatos, már a vállalkozás születésének pillanatában eldöntött márkastratégiával indult, hozzátéve, hogy ezek a márkák viszonylag rövid időn belül elismert nemzetközi branddé váltak.
Minden magyar márkatulajdonosnak azt javaslom, hogy esettanulmányként vizsgálja meg az itthon született nemzetközi sikereket, ilyen a Szentkirályi, a Hell vagy a Prezi márkatörténete. Amennyiben egyetértünk abban, hogy a következő tíz évben az a vállalkozás, amely csak a hazai vásárlókat célozza, kilátástalan helyzetbe kerülhet, és azt vallja, hogy kitörési lehetőségként a nemzetközi „nagy színpadra” kell fellépni, úgy gondolom, hogy ezt a feladatot most kell elvégezni.
Vágvölgyi Mihály/Noguchi Porter Novelli, partner
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Szárnyal a gyorskereskedelem Indiában
Az indiai fogyasztók – különösen a fiatalabbak – egyre gyorsabb…
Tovább olvasom >Megújítja digitális hűségprogramját a német REWE Group
Adatvezérelt technológiákkal átfogoan megújítja a REWE és Penny vásárlók számára…
Tovább olvasom >Bezárja zambiai üzemét a Lactalis
A Lactalis Csoport bizonyos piaci dinamikákra hivatkozva bezárja zambiai üzemét…
Tovább olvasom >