A magyar húspiacon 30-40 százalékos a feketekereskedelem aránya
A magyar húspiacon 30-40 százalékos a feketekereskedelem aránya – állítja közleményében Sákán Antal, a Magyar Sertéstartók Szövetségének (MSSZ) elnöke.
A most nyilvánosságra hozott egymilliárdos áfacsalásos leleplezés kapcsán a szervezet reméli, hogy a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) ezután minden olyan kereskedőt, feldolgozót és forgalmazót fokozottan ellenőriz, akik feketén értékesítik a hústermékeket.
Az MSSZ gratulál a Nemzeti Adó és Vámhivatalnak azért, hogy a NAV végre elkezdte leleplezni Magyarországon a sertéshúspiaci áfacsalásokat, amelyek tönkre teszik a legális húsipari vállalkozásokat és a magyar sertéstartókat – szögezi le közleményében Sákán Antal. Hozzáteszi: az érdekképviselet régóta kéri az aktuális kormányzatokat, hogy csökkentse a sertéshúsok 25 százalékos áfáját, mert az ágazat 30-40 százalékos feketekereskedelme ellehetetleníti a törvényesen működő piaci szereplőket.
A többszöri kérés ellenére ugyanakkor újra lekerült a kormányzati napirendről az áfamérséklési elképzelés – hívja fel a figyelmet a közlemény. A mai helyzet pedig továbbra is csábítja a csalókat arra, hogy a fekete szektoron keresztül adják el a sertéshúst, és komoly feladat elé állítja a NAV-ot. Az érdekképviselet azonban reméli, hogy a hivatal ezután minden feketén értékesítő kereskedőt, feldolgozót és forgalmazót fokozottan ellenőriz, csökkentve az európai szinten kiemelkedően magas húspiaci feketekereskedelmet.
A Sertésszövetség továbbra is szorgalmazza, hogy a Vidékfejlesztési Minisztériumhoz tartozó Agrármarketing Centrum folytassa a Minőségi Magyar Sertéshús programot, mely a kormányváltás után leállt. Az ilyen védjegyes termékeket nem lehet magyarként eladni, mint ahogyan most ez történt és még történik a holland és az egyéb külföldi sertéssel. Az osztrák mintára megalkotott védjegy az egyik leghatékonyabb védelem a hamísítások és a csalások, valamint a feketekereskedelem ellen – olvasható az agromonitor.hu-n a közlemény.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
GKI elemzés: Miért élnek szűkösebben a magyar háztartások, mint bárki más az EU-ban?
Képzeljük el, hogy minden uniós ország lakói egy nagy áruházban…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelői árak 2025. májusban az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbihoz képest átlagosan 6,9 százalékkal növekedtek
2025 májusában az ipari termelői árak átlagosan 6,9 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >A fogyasztás húzza a gazdaságot
Az Egyensúly Intézet friss előrejelzése szerint a magyar gazdaság idei…
Tovább olvasom >