A magyar diótermelés kihívásai és kilátásai
Az elmúlt években a magyar diótermelés számos kihívással szembesült, amelyek jelentősen befolyásolták a termés mennyiségét és a piac pozícióját. A szektor nehézségeit az olcsó importdió térnyerése, az időjárási viszontagságok és a kártevők növekvő jelenléte egyaránt súlyosbították. A hazai termelők számára külön problémát jelent a dió árának folyamatos emelkedése, ami a fogyasztói kereslet csökkenéséhez vezethet – mutat rá az Agrárszektor.
A diópiac globális és hazai helyzete

Hazánkban a dió termőterülete 9,7 ezer hektár
Az AKI adatai szerint az Európai Unió diótermelése 2024-ben 7%-kal, 150 ezer tonnára csökkent. Romániában a termelés 3%-kal 58 ezer tonnára, Franciaországban 12%-kal 35 ezer tonnára esett vissza, míg Olaszországban és Spanyolországban kisebb növekedés volt tapasztalható. Ezzel párhuzamosan az EU dió-külkereskedelmi egyenlege negatívba fordult: a dióbél importja 34%-kal, 115,3 ezer tonnára nőtt 2024 első tizenegy hónapjában.
A legnagyobb dióexportőr az Egyesült Államok, ahonnan az EU 35%-kal több, összesen 66,7 ezer tonna dióbelet importált. Chiléből és Ukrajnából is növekedett a behozatal, ami tovább erősíti a hazai termelők piaci versenyhátrányát. A héjas dió importja szintén 45%-kal nőtt, amelyben az USA, Chile és Argentína a vezető beszállítók.
A magyar diótermelés helyzete
A magyarországi éves diótermelés 7 ezer tonna körül alakul, jobb években akár 10 ezer tonnát is elérhet. Az országos termés jelentős része három megyében – Szabolcs-Szatmár-Bereg, Borsod-Abaúj-Zemplén és Somogy – összpontosul, ahol az ültetvények több mint 60%-a található. Kiemelkedő minőségű hazai fajta a „Milotai 10”, amely nemesítési előnyei révén nagyobb hozamot biztosít.
A dió termőterülete Magyarországon 9,7 ezer hektár, ezzel a harmadik legnagyobb gyümölcskultúra. 2023-ban azonban a termés 15%-kal, 5,5 ezer tonnára csökkent, elsősorban az időjárás és a növényegészségügyi problémák miatt. A bőséges májusi csapadék, a nyári aszály és a betegségek miatt a 2024-es termés is visszaesett.
Ár- és keresleti tendenciák
A dió árának emelkedése miatt a fogyasztók egyre inkább visszafogják vásárlásaikat vagy helyettesítő termékeket keresnek. A hazai dióbél 2024-ben 5%-kal drágult, kilogrammonkénti ára elérte a 3692 forintot, míg az import dióbél átlagára 3656 forint volt. Az importált dió a belföldinél alacsonyabb áron is elérhető, ami további piaci hátrányt jelent a magyar termelők számára.
A magyar dió exportkilátásai
Bár a hazai dió továbbra is keresett termék, az exportpiacon fokozatosan visszaszorul. A chilei, ausztrál, francia és kínai dió erősödő jelenléte miatt a magyar termékek egyre kevésbé versenyképesek. A dióbélexport volumene 207 tonnára (+39%), értéke pedig 484,8 millió forintra (+54%) nőtt, ugyanakkor a héjas dió kivitele jelentősen csökkent.
Fejlesztési lehetőségek és megoldások
A magyar dióágazat versenyképességének növeléséhez az alábbi lépések elengedhetetlenek:
- Üzemi termésátlagok növelése: A hozamok fokozása érdekében korszerűbb termesztéstechnológiák bevezetése szükséges.
- Hatékonyabb növényvédelem: Az egyre gyakoribb kártevők és betegségek ellen jobb védelmi rendszerekre van szükség.
- Exportstratégia átalakítása: Az exportpiacokon való versenyképesség javítása érdekében célzott marketing és minőségi fejlesztések kellenek.
- Termelői összefogás: A magyar diótermelők együttműködése erősítheti a hazai piac pozícióját.
A dióipar jövője a fenntartható technológiai fejlesztéseken és a hatékony piaci stratégiákon múlik. A megfelelő támogatási és innovációs programokkal a magyar dió ismét versenyképes szereplővé válhat a nemzetközi piacokon.
Kapcsolódó cikkeink
Dió bemutatót és érzékszervi bírálatot tartott a Nébih a Pölöskei Fajtakísérleti Állomásán
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) február 18-án dió bemutatót és…
Tovább olvasom >2025. január 1-jétől kötelező feltüntetni a diófélék és szárított gyümölcsök származási helyét
A jövő év elejétől bizonyos diófélék és szárított gyümölcsök csomagolásán…
Tovább olvasom >Fogyasszunk minél több hazai diót, és ne csak decemberben!
Eljött a diós sütemények időszaka. Nem véletlen, hogy a karácsonyi…
Tovább olvasom >További cikkeink
GKI elemzés: Miért élnek szűkösebben a magyar háztartások, mint bárki más az EU-ban?
Képzeljük el, hogy minden uniós ország lakói egy nagy áruházban…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelői árak 2025. májusban az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbihoz képest átlagosan 6,9 százalékkal növekedtek
2025 májusában az ipari termelői árak átlagosan 6,9 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >A fogyasztás húzza a gazdaságot
Az Egyensúly Intézet friss előrejelzése szerint a magyar gazdaság idei…
Tovább olvasom >