A logisztika és a kereskedelem területén dolgozik a legtöbb diákmunkás
A Prohuman Diákmunka iskolaszövetkezet szerint a diákmunkás átlagos órabérek 1700 és 2000 forint között alakulnak az idén, de a kiemelt területeken akár 4000 forintot is lehet keresni.

A kereskedelem népszerű terület a diákmunkások körében
Az iskolaszövetkezet az MTI-nek küldött pénteki közleményében ismertette, hogy a diákmunka minimálbére bruttó 1334 forint óránként, a középfokú végzettséghez kötött munkáknál pedig ez 1704 forint. Az átlagos órabér országosan ennél magasabb, 1700-2000 forint körül mozog, a balatoni munkák bérezése még kedvezőbb, és a fővárosban is általában magasabbak a diák-fizetések az országos átlagnál.
A munka jellege mellett a bért befolyásoló tényezők közé tartozik a szakmai tapasztalat, a nyelvtudás, az életkor, és az, hogy a diák mennyire rugalmasan tud munkát vállalni. Egy jól képzett diák IT vagy mérnöki területeken akár 4000 forintos órabért is kézhez kaphat – írják a közleményben.
Tóth Rozália, a Prohuman Diákmunka operatív igazgatója a közleményben kiemelte, jelenleg a legtöbben a különböző gyárakban, logisztikai és kereskedelmi területen, raktáros vagy árufeltöltő munkában, adminisztratív munkakörökben dolgoznak, kimondottan népszerű a ruhabolti, áruházi és gyorséttermi munka is.
Hozzátette, nyáron a turisztikai vállalkozások, így az éttermek, hotelek, strandok számos munkalehetőséget kínálnak, de sok idényjellegű mezőgazdasági munka is van ebben az időszakban, és könnyű fizikai munkára a gyárakban is több fiatalt alkalmaznak a szabadságok miatti kapacitáshiány áthidalására. Összességében nagyjából kétszer annyi diák dolgozik nyáron, mint az év többi részében, ilyenkor vállal munkát a legtöbb szakközépiskolás is.
A Prohuman tapasztalatai azt mutatják, hogy a cégek egyre bátrabban foglalkoztatnak, egyre több pozícióban diákmunkaerőt. Míg korábban főleg egyszerűbb vagy back office munkára osztottak be diákokat, ma már olyan érzékenyebb területeken is lehet találkozni velük, mint például a pénztárosi pozíció, de az sem ritka, hogy egy angolul, németül folyékonyan beszélő diákot foglalkoztatnak vezérigazgatói asszisztens pozíciójában, vagy éppen egy jól képzett diák látja el a rendszergazda feladatkörét.
A közleményben Tóth Rozália felhívta a figyelmet arra, hogy a diákmunka mint foglalkoztatási forma a vállalatoknak és a diákoknak is kedvező. Példaként említette, hogy 25 év alatt adómentes a diákmunkásként szerzett jövedelem, tehát a bruttó bér egyenlő a nettó bérrel, 25 év felett pedig csupán 15 százalékos személyi jövedelemadót vonnak le a fizetésből.
A Prohuman Diákmunka rendszerében az elmúlt 12 évben több mint 50 ezer diák regisztrált, több tízezer diáknak segítettek munkát találni a legkülönbözőbb szakmai területeken.
A magyar Prohuman HR-szolgáltató több mint 20 éves múlttal rendelkezik a kelet-közép-európai régióban. A Prohuman cégcsoport napi szinten mintegy 20 ezer embernek biztosít munkát, és több mint ezer vállalati ügyfele számára nyújt komplex HR-szolgáltatásokat.
Kapcsolódó cikkeink
Csökkent a munkahelyi stabilitásérzet a fiataloknál
Visszaesés látható a dolgozó fiataloknál: a munkahelyüket csak 51 százalékuk…
Tovább olvasom >Tízből hat külföldön dolgozó magyar szerint könnyű volt a beilleszkedés
Minden tizedik magyar munkavállaló rendelkezik már külföldi tapasztalattal, legtöbben Németországban,…
Tovább olvasom >Fontos munkaerőpiaci tartaléknak számít az 55-65 éves korosztály is
Jelentősen megemelkedtek az idény- és alkalmi munkavállalás közterhei Magyarországon, júliustól…
Tovább olvasom >További cikkeink
GKI Elemzés: EU-s források nélkül csak döcögne a hazai gazdaság
Idén május 1-én ünnepeljük uniós csatlakozásunk 21. évfordulóját. EU-s tagságunknak…
Tovább olvasom >Csökkentette az élelmiszerárakat az árrésstop és az online Árfigyelő bővítése
2025 áprilisában csökkent az infláció és az élelmiszerárak növekedési üteme…
Tovább olvasom >NGM: mindig fellépünk az indokolatlan áremelés ellen, a következő hónapokban tovább csökkenhet az infláció
Áprilisban az infláció mértéke 4,2 százalékra, míg az élelmiszerinflációé 5,4…
Tovább olvasom >