A leggazdagabb családi vállalkozások
A családi vállalkozások sokak számára a kicsi, barátságos üzleteket jelentik. Vannak azonban olyan családok, amelyek sokmilliárdos megacégeket irányítanak. A Bloomberg pedig össze is állította a világ leggazdagabb családjainak a listáját – olvasható az origo-n.
A világ egyik legnagyobb áruházláncának számító Walmartban egy alkalmazott kezdő órabére 11 dollár (kb. 3200 forint). A vállalat mögött álló Walton család viszont mindeközben 4 millió dollárt (kb. 1,12 milliárd forint) keres pontosan ugyanazon óra alatt.
Ezzel pedig a Walmart örökösök harmadik generációja számít ma a világ leggazdagabb családjának, összesen 191 milliárd dollárral – a vállalatot Sam Walton alapította 1962-ben. Ráadásul a család vagyona 39 milliárd dollárral nőtt, mióta tavaly elfoglalták a listavezető helyet – derül ki a Bloomberg listájából.
A jelentés rámutat, hogy a Walton család vagyongyarapodása minden mércével nézve elképesztő. Naponta 100 millió dollár bővül az összvagyonuk, ami azt jelenti, hogy percenként mintegy 70 000 dollárt (kb. 20 millió forint) keresnek.
A Walmart üzletlánc egyébként a világon több mint 11 000 üzletet működtet, hozzávetőleg 514 milliárd dolláros bevétel mellett.
Az pedig csak további csavar a történetben, hogy a család kezében van a Walton Enterprise nevű vállalat, amely 50 százalékos részesedéssel bír a Walmartban. Ennek jelentősége abban áll, hogy tavaly csak ezen keresztül 3 milliárd dolláros osztalékot keresett a Walton család.
Az elmúlt év azonban egyébként is jól alakult a világ leggazdagabb 25 családja számára. Ők ugyanis összesen 1400 milliárd dolláros vagyonnal rendelkeznek, ami a megelőző évhez képest 24 százalékos növekedés volt.
Különösen jól teljesítettek az amerikai dinasztiák, mivel ők szerezték meg a lista dobogójának mindhárom helyét.
A második helyre a Mars édességgyártó mögött álló Mars család futott be 126,5 milliárd dollárral, ami 37 milliárdos növekedés volt. A bronzérmet az iparmágnás Koch család (Koch Industries) kapta 124,5 milliárddal.
A negyedik helyezett viszont kicsit kilóg a sorból. Bár a szaúdi királyi dinasztia (Szaúd-ház) 100 milliárd dolláros vagyonnal lecsúszott a dobogóról, a jelentés készítői kiemelték, hogy az elmúlt 50 év alatt felhalmozott összesített vagyon tényleges mértéke valószínűleg ennél sokkal nagyobb. Főleg, hogy a teljes (kiterjesztve értelmezett) dinasztia nagyjából 15 000 tagot számlál, és a valódi összeghez fel kellene mérni, hogy a tagok mekkora vagyont szerzetek olajból vagy kormányzati megrendelésekből.
A fentieket pedig olyan jól ismert márkák mögött álló családok követik, mint a Chanel (Wertheimer család, 57,6 milliárd dollár), a Hermes (Hermes család, 53,1 milliárd dollár), valamint az Anheuser-Busch InBev (összesen három család, 52,9 milliárdos vagyonnal). (origo)
Kapcsolódó cikkeink
A Hershey felvásárlásának lehetőségét vizsgálja a Mondelez
A Mondelēz International a Hershey csokoládégyártó felvásárlását fontolgatja, amivel a…
Tovább olvasom >Az AI hatása Észak-Amerikában 2030-ra elérheti az 1,6 ezer milliárd dollárt
A kiskereskedők eltérő mértékben bár, de profitálhatnak a mesterséges intelligencia…
Tovább olvasom >Jót tenni és jól működni
A Mars Incorporated jelentős előrelépést tett a szén-dioxid-kibocsátás csökkentése terén,…
Tovább olvasom >További cikkeink
A nagy élelmiszerláncok többsége nyitva tartja üzleteit december 24-én délig
A nagy élelmiszerláncok többsége nyitva tartja üzleteit december 24-én, a…
Tovább olvasom >Orbán Viktor: Gazdasági fellendülés és történelmi lehetőségek 2025-re
Péntek reggel Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth Rádióban ismertette a…
Tovább olvasom >Fogyasztóvédelmi kiválóságok díjazása: elismerték a 2024. év legjobbjait
Az idei év kiemelkedő fogyasztóvédelmi referensei és különdíjazottjai vehették át…
Tovább olvasom >