A lakossági fogyasztás élénkülése növelheti az importot
A lakossági fogyasztás élénkülése miatt az import erőteljesebb növekedésére számítanak az MTI-nek nyilatkozó elemzők, a külkereskedelmi többlet idei alakulását azonban eltérően látják.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerdai első becslése szerint januárban 691 millió euróra nőtt az exporttöbblet a decemberi 345 millióról, és 184 millió euróval haladta meg az egy évvel korábbi 507 millió eurót.
Ürmössy Gergely, az Erste Bank vezető elemzője szerint meghaladta a várakozásokat a januári külkereskedelmi többlet. Kifejtette, az adatok azt mutatják, hogy a jelentős többlet alapvetően nem az erős exportnövekedésnek köszönhető, hanem annak, hogy az import növekedése valószínűleg elmaradt a várakozásoktól. A szakértő ugyanakkor ebben az évben az import erőteljesebb növekedését várja, elsősorban a háztartások fogyasztásának bővülése miatt. A kereslet erősödése már látszott a 2014-es GDP-adatokban, illetve a januári kiskereskedelmi forgalom is nagyon erős volt – tette hozzá. Ürmössy Gergely elmondta, továbbra is arra számít, hogy az import erősödésével az idei külkereskedelmi többlet valamivel a tavalyi alatt maradhat.
Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szintén úgy látja, hogy a belső kereslet, elsősorban a háztartások fogyasztásának élénkülése húzhatja az import növekedését. Az MTI-hez eljuttatott kommentárjában ugyanakkor kifejtette: a tavalyi 6,4 milliárd után az idén 8,4 milliárd euró közelébe ugorhat a külkereskedelmi többlet, mivel a háztartási fogyasztás gyorsuló növekedésének importnövelő hatását ellensúlyozhatja az olaj- és energiaárak meredek zuhanása, ami igen jelentős mértékben javítja a cserearányt. Az elemző szerint ha az olajárak a jelenlegi szinteken stabilizálódnak, a külkereskedelem többlete elérheti a 9 milliárd eurót is, mivel az alacsonyabb olaj- és energiaárak akár 2-2,5 milliárd euróval csökkenthetik az energiaimport értékét. Suppan Gergely közölte, a várhatóan látványosan tovább javuló külkereskedelmi és folyó fizetési mérleg hatására a forint erősödésére számítanak középtávon. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
KSH: novemberben a fogyasztói árak 3,7 százalékkal haladták meg az előző év azonos havi értékeket
Novemberben a fogyasztói árak átlagosan 3,7 százalékkal haladták meg az…
Tovább olvasom >9 százalékkal drágult a tölteni való paprika
A KSH adatai szerint Magyarországon 1,28 ezer hektárról 90,61 ezer…
Tovább olvasom >KSH: 2024-ben a mezőgazdasági kibocsátás értéke 8,0 százalékkal elmaradt az előző évitől
A mezőgazdaság teljes kibocsátása 2024-ben 4,0 ezer milliárd forint felett…
Tovább olvasom >További cikkeink
Egyre korábban indul a karácsonyi szezon: az ár-érték arány a kulcs
Az idei évben a magyarok 40 százaléka hozta előre a…
Tovább olvasom >Prémium legyen, de fenntartható is – a legifjabb generáció elvárásai
A kiskereskedelmi szereplők kénytelenek lesznek egyre nagyobb figyelmet fordítani fenntarthatósági…
Tovább olvasom >Fél év alatt 100 millió forint felajánlást tettek karitatív célokra a fogyasztók a kötelező visszaváltási rendszer révén
A hat hónapja kezdődött és a mindennapok szerves részévé vált…
Tovább olvasom >