A külföldiek húzzák a hazai turizmust
Továbbra is rendkívül pozitív képest fest az ágazat, ugyanakkor a legfrissebb adatok alapján egy kettősség is kirajzolódik: júliusban 11%-kal több külföldi érkezett Magyarországra, viszont a belföldi vendégek száma 0,5%-kal csökkent a tavalyi év azonos időszakához képest.
Összességében, így 2%-kal nőtt a vendégéjszakák száma év/év alapon. Az első hét hónap alapján is pozitív az ágazat teljesítménye, mivel január és július között a turisztikai szálláshelyek 6%-ot meghaladóan bővülő vendégéjszakát könyvelhettek el. 2024-re a pandémia előtti utazóforgalom visszarendeződését várjuk, azaz 2024-ben a vendégéjszakák száma körülbelül 10%-kal haladhatja meg a tavalyi szintet. Ezt támogatja a reálbérek növekedése, az infláció normalizálódása, a fogyasztói bizalom javulása, valamint a külföldi vendégek számának jelentős növekedése is.
A turizmus meghatározó folyamatai:
- Tovább erősödött a turizmus itthon: 2024 júliusában összességében, a turisztikai szálláshelyeken 2,4 millió vendég 6,6 millió vendégéjszakát töltött el. A vendégek száma 4,1, a vendégéjszakáké 2,0%-kal nagyobb volt az egy évvel korábbinál.
- Ebből a belföldi vendégek száma 0,5%-kal mérséklődött, a -vendég-éjszakáké pedig 0,3%-kal alacsonyabb volt az előző év azonos havinál.
- A külföldi vendégek és vendég-éjszakák száma azonban tovább emelkedett: a külföldi vendégek száma 11, az általuk eltöltött vendégéjszakáké 5,4%-kal nőtt az előző év azonos hónapjához viszonyítva.
Vendégéjszakák száma (KSH)
- A vendégéjszakák 62%-a kereskedelmi szálláshelyekhez kötődött, ahol a forgalom 1,6%-kal meghaladta az előző évit. A magán- és egyéb szálláshelyeken 2,7%-kal több vendégéjszakát regisztráltak, mint egy évvel korábban.
- A külföldi vendégéjszakák 69%-át szállodákban töltötték el, ahol számuk 7,9%-kal nagyobb volt az egy évvel korábbinál. Az adatokból kiderül, hogy 9,6%-kal nőtt a magán- és egyéb szálláshelyeken eltöltött külföldivendég-éjszakák száma az egy évvel korábbihoz képest.
- Az utazások célpontjai alapján júniusban a belföldivendég-éjszakák száma Szegeden és térségében nőtt a legnagyobb mértékben (11%-kal), illetve a Győr–Pannonhalma turisztikai térségben csökkent a leginkább (10%-kal) az előző év azonos időszakához képest. Budapesten 9,3%-kal több, a Balatonnál 0,4%-kal kevesebb volt a turisztikai szálláshelyeken eltöltött belföldivendég-éjszakák száma.
- A külföldivendég-éjszakák száma a legerőteljesebben Debrecenben és térségében emelkedett (11%-kal), leginkább pedig a Budapest környéke turisztikai térségben esett vissza (15%-kal) az előző év azonos időszakához viszonyítva. Budapesten 8,6, a Balatonnál 6,3%-kal nőtt a turisztikai szálláshelyeken eltöltött külföldivendég-éjszakák száma.
- Az év első hét hónapját kumuláltan vizsgálva szintén pozitív teljesítményt mutat az ágazat:
- turisztikai szálláshelyeken 6,0%-kal több, összesen 24,5 millió vendégéjszakát regisztráltak.
- A belföldi vendégek 1,9, a külföldiek 11%-kal több (12,4 millió, illetve 12,1 millió) vendégéjszakát töltöttek el a turisztikai szálláshelyeken.
- Az idén júliusban a Liszt Ferenc Repülőtéren 1.750.209 utast regisztráltak, amely 18,9%-kal haladta meg a tavalyi év azonos hónapjának eredményét, míg a járvány előtti 2019-es rekordév hetedik havi adatánál 9,1%-kal több. Az első hét hónapban összesen 9 millió 637 ezer utast fogadtak a reptéren, ami a 2019-es azonos időszak forgalmához képest 7,3, míg a tavalyihoz viszonyítva 18,16%-os növekedés. Az utasforgalom fellendülése miatt a repülőtér üzemeltetőjének előrejelzése szerint 2024 végére a teljes éves utasforgalom jelentősen meg fogja haladni a 2019-es, korábbi rekordnak számító 16,2 millió főt.
- A turisztikai szálláshelyeken az összes bruttó árbevétel júniusban 134 milliárd forint volt, ami folyó áron 12%-kal magasabb az egy évvel korábbinál.
- Összesen 36.685 turisztikai szálláshely (9%-os növekedés év/év alapon), ezen belül 2.997 kereskedelmi, illetve 33.688 magán- és egyéb szálláshely fogadott vendégeket. A kereskedelmi szálláshelyek közül 1.011 szálloda és 1.178 panzió volt nyitva június egy részében vagy egészében.
Turisztikai szálláshelyek árbevétele összesen (mrd. Ft, KSH)
- Széchenyi Pihenőkártyával folyó áron 3,0%-kal többet, 7,5 milliárd forintot költöttek a kártyatulajdonosok a turisztikai szálláshelyeken az előző év azonos hónapjához viszonyítva.
- Az Opten adatai alapján a turizmus és vendéglátás szektorban az elindított felszámolási eljárások száma 17,4%-kal csökkent júliusban, míg az év első hét hónapjában 30,9%-os visszaesést figyeltek meg. A megszűnések száma viszont 24,8%-kal emelkedett ebben az időszakban.
Turisztikai szálláshelyek száma (KSH)
- Mintegy 178 ezer vendéget fogadtak a fővárosi szálláshelyek az augusztus 7 és 12. között lezajlott Sziget fesztivál során, akik, a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ (NTAK) adatai alapján, összesen 336 ezer vendégéjszakát töltöttek Budapesten. A külföldiek 20%-kal többen érkeztek és 10%-kal több vendégéjszakát is töltöttek Budapesten, mint a tavalyi fesztivál idején.
Rövidtávú kilátások:
- Szálláshely szolgáltatás: 2024-ben hazánkban is folytatódik az idegenforgalom növekedési trendje a nemzetközi folyamatokkal összhangban. 2024-re azt várjuk, hogy a pandémia előtti utazóforgalom visszarendeződik. Ezt támogatja a reálbérek növekedése, és infláció csökkenése, fogyasztói bizalom javulása, valamint a második negyedévben megismert turisztikai és SZÉP kártya adatok is. A Nemzetgazdasági Minisztérium 2024. szeptember 30-ig új akciótervet dolgoz ki a turisztikai teljesítmény növelése érdekében. A kormány célja, hogy a vendégéjszakák száma 2030-ra elérje az 50 milliót, ezzel párhuzamosan pedig az ágazat hozzájárulása a GDP-hez 16%-ra növekedjen (2022-ben 12% volt a hozzájárulás). Az akcióterv központi eleme lesz – a működési feltételek és környezet javítása mellett – az újra magyar tulajdonba kerülő reptér bekapcsolása az ágazat teljesítményének fokozásába. Az akcióterv emellett olyan intézkedésekre fog javaslatot tenni, amelyek javítják a vidéki turizmus teljesítményét.
- Vendéglátás: A vendéglátóhelyeknél a beszerzési árak már nem kiugróak az infláció csökkenése miatt és javult a helyzet az éttermek pénzügyi helyzetében is az energiaárak normalizálódását követően. Iparági információk alapján azonban megváltoztak a fogyasztói szokások: az egy főre jutó vásárlási értékek alacsonyabbak. Amennyiben a gazdasági környezet kedvezően alakul, a reálbérek növekedése az éttermek forgalmának bővülését is segítheti. 2024-ben a vendéglátás volumene meghaladhatja a Covid-válság előtti szintet.
Mi zajlik az egyes alágazatokban?
Szálláshely szolgáltatás:
- A globális üzleti utazások világa jelentős átalakuláson ment keresztül a pandémia óta, ahogy a vállalatok újfajta utazási szokásokat alakítottak ki. A Global Business Travel Association (GBTA) szerint várhatóan csak 2027-re érik el újra a járvány előtti szintet az üzleti utazások, ha figyelembe vesszük az inflációt.
- Flesch Tamás a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének elnöke a vidéki vendégforgalomról is beszélt, elmondta, hogy a szállodák közül azok a helyszínek preferáltak, amelyek már hosszú ideje vezetik a ranglistát, köztük a Balaton környéki, a Tisza-tavi vagy a mátrai üdülőhelyek. A foglalási ablak továbbra is rövid, amely azt jelenti, hogy nagyon rövid idő alatt választanak helyszínt a vendégek és inkább rövid időre, vagy esetleg többször visszatérnek különböző helyszínekre. A vendégek leginkább a hosszú hétvégéket preferálják, leginkább a csütörtöktől vasárnapig terjedő időszakot.
Vendéglátás:
- 2024-ben a vendéglátás volumene meghaladhatja a Covid-válság előtti 2019-es év forgalmi adatait. A vendéglátóhelyek forgalma az év első hat hónapjában meghaladta az előző év azonos időszakában mért szinteket. Ezt támogatja a SZÉP kártya elfogadó helyek- és kártyabirtokosok számának, és a költések bővülése is.
Vendéglátóhelyek eladási forgalma (millió Ft, KSH)
Készítette: Horti Flóra
Kapcsolódó cikkeink
Visit Hungary: Nyíregyházára és Varsányba látogatott az Európai Virágos Városok és Falvak zsűrije
Nyíregyháza és Varsány képviseli Magyarországot az Entente Florale Europe, azaz…
Tovább olvasom >Az utazás jövője: mesterséges intelligencia válthatja le az utazási irodákat
A turizmus világszerte robbanásszerűen növekszik, különösen Ázsiában, ahol a bővülő…
Tovább olvasom >Filmvetítéssel és késő esti nyitvatartással is várják a fővárosi fürdők nyáron a közönséget
Az iskolai nyári szünet kezdetével változatos programokkal várják a vendégeket…
Tovább olvasom >További cikkeink
GKI elemzés: Miért élnek szűkösebben a magyar háztartások, mint bárki más az EU-ban?
Képzeljük el, hogy minden uniós ország lakói egy nagy áruházban…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelői árak 2025. májusban az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal mérséklődtek, az egy évvel korábbihoz képest átlagosan 6,9 százalékkal növekedtek
2025 májusában az ipari termelői árak átlagosan 6,9 százalékkal meghaladták…
Tovább olvasom >A fogyasztás húzza a gazdaságot
Az Egyensúly Intézet friss előrejelzése szerint a magyar gazdaság idei…
Tovább olvasom >