A külföldiek húzzák a hazai turizmust

Szerző: Trademagazin Dátum: 2024. 08. 29. 11:12

Továbbra is rendkívül pozitív képest fest az ágazat, ugyanakkor a legfrissebb adatok alapján egy kettősség is kirajzolódik: júliusban 11%-kal több külföldi érkezett Magyarországra, viszont a belföldi vendégek száma 0,5%-kal csökkent a tavalyi év azonos időszakához képest.

Összességében, így 2%-kal nőtt a vendégéjszakák száma év/év alapon. Az első hét hónap alapján is pozitív az ágazat teljesítménye, mivel január és július között a turisztikai szálláshelyek 6%-ot meghaladóan bővülő vendégéjszakát könyvelhettek el. 2024-re a pandémia előtti utazóforgalom visszarendeződését várjuk, azaz 2024-ben a vendégéjszakák száma körülbelül 10%-kal haladhatja meg a tavalyi szintet. Ezt támogatja a reálbérek növekedése, az infláció normalizálódása, a fogyasztói bizalom javulása, valamint a külföldi vendégek számának jelentős növekedése is.

 

A turizmus meghatározó folyamatai:

  • Tovább erősödött a turizmus itthon: 2024 júliusában összességében, a turisztikai szálláshelyeken 2,4 millió vendég 6,6 millió vendégéjszakát töltött el. A vendégek száma 4,1, a vendégéjszakáké 2,0%-kal nagyobb volt az egy évvel korábbinál.
  • Ebből a belföldi vendégek száma 0,5%-kal mérséklődött, a -vendég-éjszakáké pedig 0,3%-kal alacsonyabb volt az előző év azonos havinál.
  • A külföldi vendégek és vendég-éjszakák száma azonban tovább emelkedett: a külföldi vendégek száma 11, az általuk eltöltött vendégéjszakáké 5,4%-kal nőtt az előző év azonos hónapjához viszonyítva.

 

Vendégéjszakák száma (KSH)

 

  • A vendégéjszakák 62%-a kereskedelmi szálláshelyekhez kötődött, ahol a forgalom 1,6%-kal meghaladta az előző évit. A magán- és egyéb szálláshelyeken 2,7%-kal több vendégéjszakát regisztráltak, mint egy évvel korábban.

 

  • külföldi vendégéjszakák 69%-át szállodákban töltötték el, ahol számuk 7,9%-kal nagyobb volt az egy évvel korábbinál. Az adatokból kiderül, hogy 9,6%-kal nőtt a magán- és egyéb szálláshelyeken eltöltött külföldivendég-éjszakák száma az egy évvel korábbihoz képest.

 

  • Az utazások célpontjai alapján júniusban a belföldivendég-éjszakák száma Szegeden és térségében nőtt a legnagyobb mértékben (11%-kal), illetve a Győr–Pannonhalma turisztikai térségben csökkent a leginkább (10%-kal) az előző év azonos időszakához képest.  Budapesten 9,3%-kal több, a Balatonnál 0,4%-kal kevesebb volt a turisztikai szálláshelyeken eltöltött belföldivendég-éjszakák száma.

 

  • A külföldivendég-éjszakák száma a legerőteljesebben Debrecenben és térségében emelkedett (11%-kal), leginkább pedig a Budapest környéke turisztikai térségben esett vissza (15%-kal) az előző év azonos időszakához viszonyítva. Budapesten 8,6, a Balatonnál 6,3%-kal nőtt a turisztikai szálláshelyeken eltöltött külföldivendég-éjszakák száma.

 

  • Az év első hét hónapját kumuláltan vizsgálva szintén pozitív teljesítményt mutat az ágazat:
    • turisztikai szálláshelyeken 6,0%-kal több, összesen 24,5 millió vendégéjszakát regisztráltak.
    • A belföldi vendégek 1,9, a külföldiek 11%-kal több (12,4 millió, illetve 12,1 millió) vendégéjszakát töltöttek el a turisztikai szálláshelyeken.

 

  • Az idén júliusban a Liszt Ferenc Repülőtéren 1.750.209 utast regisztráltak, amely 18,9%-kal haladta meg a tavalyi év azonos hónapjának eredményét, míg a járvány előtti 2019-es rekordév hetedik havi adatánál 9,1%-kal több. Az első hét hónapban összesen 9 millió 637 ezer utast fogadtak a reptéren, ami a 2019-es azonos időszak forgalmához képest 7,3, míg a tavalyihoz viszonyítva 18,16%-os növekedés. Az utasforgalom fellendülése miatt a repülőtér üzemeltetőjének előrejelzése szerint 2024 végére a teljes éves utasforgalom jelentősen meg fogja haladni a 2019-es, korábbi rekordnak számító 16,2 millió főt.

 

  • turisztikai szálláshelyeken az összes bruttó árbevétel júniusban 134 milliárd forint volt, ami folyó áron 12%-kal magasabb az egy évvel korábbinál.

 

  • Összesen 36.685 turisztikai szálláshely (9%-os növekedés év/év alapon), ezen belül 2.997 kereskedelmi, illetve 33.688 magán- és egyéb szálláshely fogadott vendégeket. A kereskedelmi szálláshelyek közül 1.011 szálloda és 1.178 panzió volt nyitva június egy részében vagy egészében.

 

Turisztikai szálláshelyek árbevétele összesen (mrd. Ft, KSH)

 

  • Széchenyi Pihenőkártyával folyó áron 3,0%-kal többet, 7,5 milliárd forintot költöttek a kártyatulajdonosok a turisztikai szálláshelyeken az előző év azonos hónapjához viszonyítva.

 

  • Az Opten adatai alapján a turizmus és vendéglátás szektorban az elindított felszámolási eljárások száma 17,4%-kal csökkent júliusban, míg az év első hét hónapjában 30,9%-os visszaesést figyeltek meg. A megszűnések száma viszont 24,8%-kal emelkedett ebben az időszakban.

 

Turisztikai szálláshelyek száma (KSH)

 

  • Mintegy 178 ezer vendéget fogadtak a fővárosi szálláshelyek az augusztus 7 és 12. között lezajlott Sziget fesztivál során, akik, a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ (NTAK) adatai alapján, összesen 336 ezer vendégéjszakát töltöttek Budapesten. A külföldiek 20%-kal többen érkeztek és 10%-kal több vendégéjszakát is töltöttek Budapesten, mint a tavalyi fesztivál idején.

 

Rövidtávú kilátások:

  • Szálláshely szolgáltatás: 2024-ben hazánkban is folytatódik az idegenforgalom növekedési trendje a nemzetközi folyamatokkal összhangban. 2024-re azt várjuk, hogy a pandémia előtti utazóforgalom visszarendeződik. Ezt támogatja a reálbérek növekedése, és infláció csökkenése, fogyasztói bizalom javulása, valamint a második negyedévben megismert turisztikai és SZÉP kártya adatok is. A Nemzetgazdasági Minisztérium 2024. szeptember 30-ig új akciótervet dolgoz ki a turisztikai teljesítmény növelése érdekében. A kormány célja, hogy a vendégéjszakák száma 2030-ra elérje az 50 milliót, ezzel párhuzamosan pedig az ágazat hozzájárulása a GDP-hez 16%-ra növekedjen (2022-ben 12% volt a hozzájárulás). Az akcióterv központi eleme lesz – a működési feltételek és környezet javítása mellett – az újra magyar tulajdonba kerülő reptér bekapcsolása az ágazat teljesítményének fokozásába. Az akcióterv emellett olyan intézkedésekre fog javaslatot tenni, amelyek javítják a vidéki turizmus teljesítményét.

 

  • Vendéglátás: A vendéglátóhelyeknél a beszerzési árak már nem kiugróak az infláció csökkenése miatt és javult a helyzet az éttermek pénzügyi helyzetében is az energiaárak normalizálódását követően. Iparági információk alapján azonban megváltoztak a fogyasztói szokások: az egy főre jutó vásárlási értékek alacsonyabbak. Amennyiben a gazdasági környezet kedvezően alakul, a reálbérek növekedése az éttermek forgalmának bővülését is segítheti. 2024-ben a vendéglátás volumene meghaladhatja a Covid-válság előtti szintet.

 

 

Mi zajlik az egyes alágazatokban?

 

Szálláshely szolgáltatás:

  • A globális üzleti utazások világa jelentős átalakuláson ment keresztül a pandémia óta, ahogy a vállalatok újfajta utazási szokásokat alakítottak ki. A Global Business Travel Association (GBTA) szerint várhatóan csak 2027-re érik el újra a járvány előtti szintet az üzleti utazások, ha figyelembe vesszük az inflációt.

 

  • Flesch Tamás a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének elnöke a vidéki vendégforgalomról is beszélt, elmondta, hogy a szállodák közül azok a helyszínek preferáltak, amelyek már hosszú ideje vezetik a ranglistát, köztük a Balaton környéki, a Tisza-tavi vagy a mátrai üdülőhelyek. A foglalási ablak továbbra is rövid, amely azt jelenti, hogy nagyon rövid idő alatt választanak helyszínt a vendégek és inkább rövid időre, vagy esetleg többször visszatérnek különböző helyszínekre. A vendégek leginkább a hosszú hétvégéket preferálják, leginkább a csütörtöktől vasárnapig terjedő időszakot.

 

Vendéglátás:

  • 2024-ben a vendéglátás volumene meghaladhatja a Covid-válság előtti 2019-es év forgalmi adatait. A vendéglátóhelyek forgalma az év első hat hónapjában meghaladta az előző év azonos időszakában mért szinteket. Ezt támogatja a SZÉP kártya elfogadó helyek- és kártyabirtokosok számának, és a költések bővülése is.

 

Vendéglátóhelyek eladási forgalma (millió Ft, KSH)

 

Készítette: Horti Flóra

 

Címkék: ,

Kapcsolódó cikkeink