A Közös Agrárpolitika egyszerűsítéséről tárgyaltak Brüsszelben
A Közös Agrárpolitika (KAP) egyszerűsítéséről, a vonatkozó jogszabályok jelentős csökkentéséről tárgyalt Brüsszelben az unió Mezőgazdasági és Halászati Tanácsa – mondta Czerván György a Földművelésügyi Minisztérium (FM) agrárgazdaságért felelős államtitkára az ülést követően.
A tárca keddi tájékoztatása szerint az egyszerűsítések elsősorban az ellenőrzések rendszerét, a termeléshez kötött támogatásokat, a piaci intézkedéseket, valamint a zöldítést érintik majd.
Az agrárgazdaságért felelős államtitkár emlékeztetett, hogy a gazdáknak a legtöbb nehézséget a zöldítésre vonatkozó új rendelkezések végrehajtása okozza. Sok esetben logikátlannak tűnik az uniós szabályozás, így például nehezen indokolható, hogy ugyanazon vegetáció miért éppen 20 méter szélességig tekinthető ökológiai jelentőségűnek, és afelett miért nem.
Czerván György hozzátette: ezen a példán kívül számos más esetben is igény lenne a szabályok egyszerűsítésére, nemcsak a közvetlen kifizetések, hanem az egységes közös piacszervezés és a vidékfejlesztés esetében is.
Magyarország az ülésen arra az álláspontra helyezkedett, hogy a jogszabály-változtatásoknak valódi egyszerűsítést, könnyítést kell jelenteniük, mind a gazdáknak, mind az állami adminisztrációnak.
A közlemény szerint Phil Hogan mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős biztos kiemelte, hogy a következő hónapokban újabb egyszerűsítési javaslatokat tesz majd, a vonatkozó uniós jogszabályok száma jelentősen csökkenhet. Az ülésen a biztos ismertette az egyes termékpályák aktuális piaci helyzetét, különös tekintettel a tej- és sertéságazatra. Aláhúzta, hogy a piaci zavarok enyhítésére nemrégiben elfogadott, 500 millió euró összértékű uniós csomag csak később fogja pozitív hatásait kifejteni.
A tájékoztatás szerint Czerván György több kollégájával egyetértve üdvözölte a Bizottság eddig erőfeszítéseit, azonban hangsúlyozta, hogy további intézkedések szükségesek a piaci egyensúly megteremtése érdekében. A sertés magántárolási támogatás javaslatát a Bizottság december 2-án szavazásra bocsátja.
Magyarországgal együtt számos tagállam támogatta Belgium kérését, hogy a Bizottság aktív intézkedésekkel segítse azon sertéstermékek oroszországi exportjának újraindulását, melyek importját kizárólag állategészségügyi okokból függesztette fel az orosz fél. A Bizottság ígéretet tett arra, hogy mind technikai, mind politikai szinten igyekszik megoldást találni a problémára, és ebből a célból magas szintű kapcsolatfelvételt tervez az orosz féllel – olvasható a tárca közleményében. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Új helyszínen várja az érdeklődőket a Nébih Farm
Decembertől megnyitotta kapuját a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) megújult Nébih Farm,…
Tovább olvasom >Tájékoztatót adott ki az ENAR adatok támogatáspolitikai felhasználásról az Agrárminisztérium
Az uniós forrásból finanszírozott állatalapú támogatások esetében elvárás az állatok…
Tovább olvasom >GVH-elnök: „a nemzeti versenyhatóság kiemelt feladata a magyar fogyasztók érdekeinek védelme”
A Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Államigazgatási Kollégium decemberi ülésén tartott előadást Rigó…
Tovább olvasom >További cikkeink
Fogyó cégszámok, tartós félmilliós határ
2024-ben a társas vállalkozások száma várhatóan 12 ezerrel csökken, miközben…
Tovább olvasom >Decemberben alig változott a GKI konjunktúraindexe
A GKI Gazdaságkutató Zrt.– az EU támogatásával –felmérése szerint decemberben…
Tovább olvasom >Ünnepi fogások: bacon kuglóf, baconos sajttorta és szilveszteri kandírozott virslifalatkák
Sokszor egy-egy szokatlanabb hozzávaló, vagy akár maga a tálalás is…
Tovább olvasom >