A közétkeztetés használjon minél több helyi terméket!
A közétkeztetésnek minél nagyobb arányban fel kellene használnia a helyben megtermelt, egészséges mezőgazdasági terményeket – mondta Gajda Róbert, a Békés Megyei Kormányhivatalt vezető kormánymegbízott Sarkadon, ahol a polgármesterrel aláírta a Mintamenza programról szóló szakmai együttműködési megállapodást.
Gajda Róbert közölte: a Békés megyei élelmiszerek „talán a legjobb minőségűek az országban”, ezért természetesnek kell lennie, hogy ezeket a terményeket a helyi közétkeztetésben használják fel, „ne kelljen ehhez közbeszerzést kiírni”. Hozzátette: Németországban hosszú ideje ez a gyakorlat.
Mucsi Gyula megyei tiszti főorvos örömét fejezte ki, hogy idén hatályba lépett a közétkeztetésről szóló rendelet, amely a 2010-ben indult Mintamenza program harminchét ajánlása közül harmincnégyet előírásként tartalmaz. Ez azért jelentős lépés, mert naponta mintegy kétmillió ember részesül közétkeztetésben, és „egy ország csak akkor lehet sikeres, ha egészséges” – fűzte hozzá.
Prohászka Béla mesterszakács, a Mintamenza program gasztronómiai vezető együttműködője elmondta: a kezdeményezéshez országszerte 285 település csatlakozott már, így 900 ezren jutnak egészségesebb ételekhez. Békés megyében 18 település vesz részt a programban.
Sarkad 2010-ben, az elsők között csatlakozott a Mintamenza programhoz, most magasabb szintre emelik a projektet, jelezve, hogy a város továbbra is elkötelezett a korábban megfogalmazott célkitűzések mellett – mondta Mokán István (Fidesz-KDNP), a város polgármestere.
A Mintamenza elnevezésű programot 2010-ben Békés megyében indították el, miután az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet 2009-ben végzett felmérése katasztrofálisnak minősítette az óvodai és iskolai közétkeztetést.
Idén lépett hatályba a közétkeztetésről szóló rendelet, amely különböző életkori csoportokra lebontva meghatározza, hogy a különböző táplálékcsoportokból mennyit kell biztosítani, rögzíti az irányadó tápanyagnormákat és a tiltott élelmiszereket. A Balog Zoltán emberierőforrás-miniszter által jegyzett rendelet értelmében tilos egyebek mellett szénsavas vagy cukrozott üdítő, valamint magas zsírtartalmú húskészítmény felhasználása. Rögzítették azt is, hogy a közétkeztetésben nem kerülhet az asztalra só- és cukortartó (de külön lehet kérni őket), és előírták, hogy 2020-ig legalább tíz százalékkal csökkenteni kell a napi bevitt só mennyiségét.
Mucsi Gyula tiszti főorvos az MTI kérdésére elmondta: a rendelet végrehajtását csak szeptembertől ellenőrzik, akkortól lehet szankciókkal is kiszabni. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Csökkent az ipari termelés Magyarországon: a német függés mérséklését sürgeti az NGM
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb, naptárhatástól megtisztított adatai szerint…
Tovább olvasom >Megjelentek az öntözésfejlesztési pályázati felhívások
Az öntözésfejlesztés a magyar mezőgazdaság versenyképessége erősítésének egyik alapvető feltétele.…
Tovább olvasom >Jelentősen növekedett a műtrágyák iránti kereslet
2024 VII–IX. hónapjaiban az egy évvel korábbi azonos időszakban forgalmazott…
Tovább olvasom >További cikkeink
Gyengén indult az ősz a kiskereskedelemben
Az előző havi, augusztusi adatokhoz viszonyítva nem indult jól az…
Tovább olvasom >Mesterséges intelligenciával szűri ki az Amazon a hibás termékeket szállítás előtt
Az Amazon „Project P. I.” modellje (a P. I. a private investigator, azaz…
Tovább olvasom >Szkeptikusak a fogyasztók a vállalatok fenntarthatóságával kapcsolatban
2022 óta folyamatosan növekszik a vállalatok fenntarthatóság terén mutatott érettsége.…
Tovább olvasom >