A kormány módosította az adózás rendjéről szóló törvényt
Az egyik legfontosabb változás, hogy az adózás rendjéről szóló jogszabály ezentúl megkülönböztet megbízható és kockázatos adózókat. Megbízhatónak számít az, aki legalább három éve folyamatosan működik, a tárgyévben, illetve az azt megelőző öt évben az adóhatóság nem állapított meg terhére az adóteljesítményének 3 százalékát meghaladó adókülönbözetet, nem indult ellene végrehajtási eljárás, valamint a negyedév első napján nincs 500 ezer forintot meghaladó nettó adótartozása. Esetükben 2017-től 45 napra, 2018-tól 30 napra csökken az általános forgalmi adó visszautalásának ideje. A kockázatos adózó szerepel a nagy összegű adóhiánnyal rendelkező vagy a nagy összegű adótartozással rendelkező adózók listáján, vagy egy éven belül az állami adó- és vámhatóság ismételt üzletlezárás intézkedést alkalmazott vele szemben. Nagy összegű adóhiánynak számít magánszemélynél a 10 millió forint, míg másoknál a 100 millió forint.
A Mazars elemzésében kiemeli, hogy többszöri halasztás után, 2016. január 1-től megváltoznak az időszaki elszámolású ügyletek teljesítési időpontjának meghatározására vonatkozó szabályok is. A vezető könyvvizsgáló és tanácsadó vállalat szakértői szerint az összes hazai céget érintő változás nemcsak szerződésmódosítási és rendszerátállítási feladatokkal jár, hanem az ellenőrzési kockázatok miatt – különösen a céges típusügyleteknél – érdemi felkészülést is igényel.
A jövő évi adók tekintetében könnyebbség, hogy a fuvarozók versenyhelyzetének javítása érdekében a helyi iparűzési adókötelezettséget jövőre útdíj címen már nemcsak a belföldi, hanem a külföldi autópályák, autóutak és főutak használatáért fizetendő, megtett úttal arányos díj 7,5 százalékával is lehet csökkenteni.
2017. január 1-től az adózók számára lehetővé válik, hogy az adóévi iparűzési adóbevallási kötelezettséget a NAV-hoz, az általános nyomtatványkitöltő program alkalmazásával teljesítsék. Az így benyújtott bevallásokat a NAV tartalmi és formai vizsgálat nélkül továbbítja az érintett önkormányzati adóhatóságok részére.
A jövedéki adóról szóló 2003. évi CXXVII. törvény módosítása értelmében a jelenleg önkormányzati bevételnek minősülő magánfőzésre kirótt adó a jövőben a központi költségvetés bevétele lesz, melyet az ún. párlat adójegyek díján keresztül fog a költségvetés megkapni.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Fogyó cégszámok, tartós félmilliós határ
2024-ben a társas vállalkozások száma várhatóan 12 ezerrel csökken, miközben…
Tovább olvasom >Decemberben alig változott a GKI konjunktúraindexe
A GKI Gazdaságkutató Zrt.– az EU támogatásával –felmérése szerint decemberben…
Tovább olvasom >Ünnepi fogások: bacon kuglóf, baconos sajttorta és szilveszteri kandírozott virslifalatkák
Sokszor egy-egy szokatlanabb hozzávaló, vagy akár maga a tálalás is…
Tovább olvasom >