A kevesebb nem mindig több
Napjainkban egyes iparágakban a kereslet-visszaesés okozta készletfelhalmozódás és az áruk áramlásának lelassulása figyelhető meg. A szállítmányozási szektort az erre adott reakciók kidolgozása és a lehetséges stratégiai irányok megszabása jellemzi. Kivárás látható a nehezen előrejelezhető, bizonytalan jövőbeli trendek miatt, lelassult a döntéshozatali folyamat a nagyobb logisztikai projektek tervezésében és megvalósítási fázisaiban is.
A cikk a Trade magazin 2023/8-9. lapszámában olvasható.
A közúti fuvarozás költségeinek növekedése az előző évhez képest lelassult, viszont a szerkezete megváltozott. Tavaly az extrém növekedést az üzemanyagár okozta, ami az idei első félévben folyamatosan csökkent. A többi költségelem növekedése, úgymint a gépjárművezetők bére, az útdíjak, valamint a járművek finanszírozási és fenntartási költségei a magas infláció miatt felgyorsult. Az üzemanyagár-csökkenés nem kompenzálta a többi költségtétel drágulását. Ezt a költségnövekedést a fuvardíjakban jelenleg nehéz, sőt lehetetlen érvényesíteni, mivel a hazai kereslet-visszaesés hatására lecsökkentek a szállítási igények, és a kisebb megrendelésállománynak a költségnövekedés ellenére árcsökkentő hatása lett.
– Európai és hazai színtéren egyaránt történtek lényeges változások a szolgáltatásainkban, amelyek a piac, illetve az ügyfelek elvárásainak változásaival, mindenekelőtt a még gyorsabb, még pontosabb kézbesítés iránti igénnyel függenek össze – árulja el Üveges Zoltán, a Raben Trans European Hungary Kft. értékesítési és marketingvezetője.
Bővülő kapacitás
A Rabennél nemzetközi viszonylatban egy új szállítmányozási struktúrát vezettek be, amelynek pilléreit hat stratégiai elhelyezkedésű új átrakóközpont alkotja. Németországban négy, Lengyelországban és Csehországban egy-egy Eurohub státuszú létesítményben végzik az európai gyűjtőszállítmányok konszolidálását.
– Az Eurohub struktúra révén rugalmasabban tudunk igazodni a teherforgalom volumenéhez, és mindenekelőtt rövidebb futásidőket produkálhatunk. További járulékos előnyként pedig csökkenthetjük a szén-dioxid-kibocsátásunkat, ami fenntartható vállalatként szintén fontos tényező számunkra – jelzi Üveges Zoltán.
Hazai fronton a legfontosabb változás az új átrakóközpont megnyitása volt a cég életében. A mintegy 7000 négyzetméterre bővített csarnokot idén áprilisban adták át Dunaharasztiban.
– A flottánk korszerűsítése folyamatosan zajlik, az idei év közepétől például már csak Euro5, illetve Euro6 környezetvédelmi besorolású dízelüzemű járművek alkotják a hazai állományt, illetve szolgálatba állítottuk az első LNG-meghajtású vontatókat is. Az alternatív hajtások terén a teherszállításban véleményünk szerint több alternatíva versenyez, ezért a Raben Group is többfajta járműtípust tesztel, többek között elektromos hajtású tehergépjárműveket is, amelyek vélhetően hamarosan hazánkban is megjelenhetnek a mindennapokban – teszi hozzá az értékesítési és marketingvezető.
Gyarapodó igények
Egyre általánosabb trend, hogy a gyorsan változó piaci körülmények mellett a szereplők rövid távú terveket készítenek, a döntések meghozatala után pedig gyors megvalósítást várnak el, ami a szállítmányozással foglalkozó cégek részéről nagyobb rugalmasságot és azonnali cselekvést igényel.
– Esetünkben ilyen például a partnereinktől érkező szezonális, rövid idejű raktározási és árukezelési igény, illetve a már meglévő ügyfeleink biztonsági készletet építettek, amelyekhez a megfelelő kapacitást kell biztosítanunk. Ugyanakkor a bolti akciók hatásaként a belföldi disztribúcióban is nagy mennyiségi eltérés jelenik meg az egyes napokon kezelendő árumennyiségek között – avat be Horváth Tamás, a Liegl & Dachser Szállítmányozási és Logisztikai Kft. élelmiszer-logisztikai üzletágának a vezetője.
Van, aki meggyőződésből, van, aki a szabályozásból adódó kényszerből, de egyre több cég keresi a fenntarthatóságot szolgáló megoldásokat. Az ESG-kritériumok érvényesítése és a jelentéstételi kötelezettség mind több szektorra terjed majd ki, így ezen a téren további fejlődés várható.
Megújult gép-és eszközpark
A Dachser ügyfelei részére magas minőségi szintű, költséghatékony logisztikai megoldásokat kínál, a rendelkezésre álló erőforrások és kapacitások legjobb felhasználása mellett.
– Szállítmányozás tekintetében a European Food Network alapító tagjaként teljes Európát lefedő gyűjtőhálózattal rendelkezünk, de a nemzetközi direkt szállítások mellett természetesen a belföldi disztribúció is a fő szolgáltatásaink közé tartozik. Rendelkezünk IFS, ISO 9001:2015 és Biokontroll tanúsítvánnyal is – sorolja Horváth Tamás.
Elmondása szerint legnépszerűbb szolgáltatásuk a nemzetközi gyűjtő szállítmányozás mellett a hűtött élelmiszerek raktározása és a magyarországi gyűjtőrendszerben történő kiszállítása.
– Folyamatosan hajtunk végre fejlesztéseket, kisebb-nagyobb beruházásokat. Például a teljes raktári gépparkunkat lecseréltük idén, illetve a komissiózási tevékenység ellátásához is új eszközöket szereztünk be, valamint szintén ebben az évben nagyot léptünk előre a szállítási dokumentumok digitalizációjának területén. Emellett tervben van a LED-es világítás bevezetése és napelemek telepítésének lehetősége is – nyilatkozza az élelmiszer-logisztikai üzletágvezető.
Kihívásokkal teli időszak
A gazdasági visszaesés már ma is érezhető keresletcsökkenést okoz több szektorban is. A fuvarozói piacon máris jelentős visszaesés tapasztalható, és a beruházások elmaradása, a fogyasztás visszafogása továbbra is ebbe az irányba mutat.
Az infláció lassulásnak indult ugyan, de egyrészt európai viszonylatban még mindig magas, másrészt több olyan tényező is azonosítható, amelyek a csökkenés ellen hatnak. Ilyen például a kiterjesztett gyártói felelősség rendszere, amely várhatóan jó néhány iparágban áremelkedést okoz majd.
A kihívások humán és költségoldalon is megtalálhatók. Emberi erőforrás szempontjából tekintve az elöregedő gépjárművezetők pótlása, illetve a minőségi raktári állomány megtalálása jelent kihívást. Költségek tekintetében az elszabadult energiaárak és forint-euró árfolyam változása jelenik meg próbatételként. Mindehhez hozzáadódik a fogyasztók anyagi lehetőségeinek, így a fogyasztás mértékének csökkenése, illetve az összetétel változása, amihez a piaci szereplőknek igazodniuk kell a raktári erőforrással és a disztribúciós flotta összetételével is.
– Míg tavaly a fuvareszközök kapacitáshiánya volt a kihívás, jelenleg kapacitástöbblet jellemzi a piacot, ami vélhetően még a következő negyedévben is kitart. Emiatt gyors intézkedésekre volt szükség, egyebek mellett arra, hogy új piacokra, irányokra csoportosítsuk át a járműveket a fenntartható és gazdaságos működtetés érdekében – osztja meg lapunkkal Kiss Nikoletta, a Palmsped Cargo 2009 Kft. ügyvezető-tulajdonosa.
20 év tapasztalat
Az FMCG-szektorban kiemelt fontosságú, hogy a napi logisztika megfelelő minőségben és pontosan történjen, ezzel biztosítva a termékek elérhetőségét.
– Szállítmányozási tevékenységünkhöz kapcsolódóan csereraklap-kezelési szolgáltatásunk nagyon népszerű ügyfeleinknél. Ez sokuknál korábban fájó pont volt. Azáltal, hogy mi precízen kezeljük és szigorúan utánkövetjük felrakásnál és lerakásnál a csereraklapok mozgását, sok korábbi veszteségtől tudtuk megóvni őket – tájékoztat Kiss Nikoletta.
A cég a szállítólevelek, szállítási dokumentumok minél gyorsabb rendelkezésre bocsájtása érdekében szeretne teljesen átállni a digitalizált dokumentum- és iratkezelésre.
– Az idei év mérföldkő a Palmsped Cargo életében, mivel cégünk 20. születésnapját ünnepli. Ennek alkalmából 20 hétig egy raklapgyűjtő nyereményjátok szerveztünk, és elindítottuk nagy sikerű Logisztika Café szakmai rendezvényünket, amit hamarosan folytatunk. A 20 év sikerét ügyfeleinkkel és munkatársainkkal együtt ünnepeltük a májusi exkluzív Partnertalálkozónkon. Nagyon büszkék vagyunk, hogy idén elültettük első fánkat, annál a partnerünknél, akivel 19 éve együttműködünk. Örömmel veszünk részt idén ősszel már harmadik alkalommal kiállítóként a Business Daysen – vetíti előre a szállítmányozási vezető.
//
Brutális visszaesés tapasztalható a közúti árufuvarozásban
A Magyar Logisztikai Egyesület (MLE) a közelmúltban Felsőfokú Logisztikai Menedzser képzése keretein belül nyílt szakmai napot tartott, amelynek témája a közúti árufuvarozás volt.
– Vannak olyan piaci szereplők hazánkban, ahol az első negyedév végén egy nagyjából 30%-os visszaesés volt tapasztalható a közúti árufuvarozás volumenében. A statisztika azóta tovább romlott, és jelenleg ott tart, hogy egyes cégeknél nagyságrendileg 50%-os visszaesés is tapasztalható e téren – mondta a rendezvényen dr. Doór Zoltán, a Magyar Logisztikai Egyesület (MLE) elnöke (képünkön), aki hozzátette, hogy a boltok polcainak ellátottsága alapvetően megoldott, de a készletek most sok esetben lassabban fogynak, amelynek eredménye a készletek forgási sebességében is fellelhető. Pozitív hozadéka lehet azonban a kereslet csökkenésének az, hogy az inflációt is mérsékelheti.
Az Európai Unión belül a teljes áruszállítás 70-80%-a közúton történik, ami alátámasztja azt, hogy a közúti árufuvarozás stratégiai jelentősége kiemelt. Szerepe hazánkban szintén tekintélyes, hiszen amellett, hogy nagyjából 90 000 jármű van jelenleg használatban az ágazatban, a hazai GDP 5%-át teszi ki, valamint az összes foglalkoztatott 3,3%-át alkalmazza. Kiemelt szerepéhez hozzájárul többek között az is, hogy szinte minden árufajtához rugalmasan tud alkalmazkodni és azokat akár háztól házig tudja szállítani.
– Domináns szerepe ellenére most tapasztalható egy érdembeli visszaesés az ágazatban. Ez a visszaesés már tavaly is előre jelezhető volt, ugyanis a Kínából érkező konténerek ára az év közepétől jelentős esésbe kezdett. A volumenek visszaesése mellett a Közúti Fuvarozási Árindex (KFX) szerint a költségek várhatóan 7-8%-ot emelkednek 2023-ban, annak ellenére, hogy csökkent az üzemanyag ára – emelte ki Lajkó Ferenc, a DigiLog Consulting ügyvezetője, aki korábban évekig a Waberer’s vezérigazgatója volt. //
A Gebrüder Weiss hidrogénmeghajtású kamiont tesztel Magyarországon
A Gebrüder Weiss Kft. Magyarországon elsőként tesztel hidrogénmeghajtású teherautót fuvarfeladatok végrehajtására. A Hyundai XCIENT típusú kamion a Linde Gáz Magyarország Zrt. közreműködésével CO2-kibocsátás-mentesen továbbítja GW ügyfeleinek küldeményeit. A tesztfutás része a cég elkötelezett fenntarthatósági politikájának, amelynek célja a működéssel összefüggő emisszió nullára csökkentése.
A 17 tonna hasznos teherbírású, 400 kilométer hatósugarú jármű bemutatásakor Varga Bálint, a Gebrüder Weiss Kft. ügyvezetője elmondta, hogy cégük a világon az elsők között alkalmaz zöld hidrogénüzemű teherautót logisztikai feladatokra, a jármű két éve sikeresen működik Svájcban. A tapasztalatok kiválóak, ugyanis a 36 tonna össztömegű kamion áruterítési feladatok teljesítése során évente 70 ezer kilométert tesz meg, és már ezzel az egy járművel is évente 80 tonna szén-dioxidtól mentesíti a környezetet. //
Valósággá válhat-e a légi taxizás?
2022-ben a KPMG közreadta globális elemzését, a KPMG Aviation 2030 Air Taxi Readiness Indexet. Ebben 25 ország felkészültségét igyekezett megbecsülni a helyből függőlegesen fel- és leszállni képes (vertical takeoff and landing – VTOL) személyszállító járművek terjedésének trendjeit. Az index 34 önállóan létező mérőszámot kombinál, ezeket négy témakör – a vásárlói elfogadás, az infrastruktúra, a szabályozás, valamint a technológia és innováció – köré csoportosították.
Az index alapján a jelenlegi ranglista első helyén az Egyesült Államok áll, melyet Szingapúr követ, míg a dobogó harmadik fokán pedig Hollandia szerepel mint európai éllovas. A KPMG Aviation 2030 Air Taxi Readiness Index nemcsak rangsorolja az egyes országokat felkészültségükkel kapcsolatban, de az érdekelt szereplők (pl. gyártók és ellátási láncok, üzemeltetők stb.) részéről is megemlíti a következő mérlegelendő szempontokat és várható tendenciákat.
A KPMG régóta nyomon követi az úgynevezett városi légi mobilitás (urban air mobility – UAM) fejlődését, társadalmi elfogadottságát és gazdasági relevanciáját, hiszen egy olyan technológiai és mobilitási innovációról van szó, mely robbanásszerűen alakíthatja át a nagyvárosi közlekedést és az emberek mindennapjait. Azt, hogy mekkora gazdasági potenciál van ezen iparágban, mi sem szemlélteti jobban, mint a Morgan Stanley becslése, mely szerint ez a piac 2040-re egybillió dollárra nőhet. //
Kapcsolódó cikkeink
Bemutatták a 30. Logisztikai Évkönyvet
December 16-án az UniZone BGE Hallgatói Centrumban debütált a Magyar…
Tovább olvasom >KPMG: A karácsony 12 (kiber)fenyegetése
Az ünnepek előtti készülődést sokféleképpen töltik az emberek. Van, aki hal…
Tovább olvasom >Digitális formában is elérhetővé válik a SZÉP-kártya 2025-től
2025. szeptember 1-jétől jelentős változás lép életbe a SZÉP-kártya felhasználásában:…
Tovább olvasom >További cikkeink
KSH: novemberben a kiskereskedelmi forgalom az előző év azonos időszakit 4,1, az előző havit 0,6 százalékkal haladta meg
2024. novemberben a kiskereskedelem forgalmának volumene a nyers adat szerint…
Tovább olvasom >NGM: láthatóan kezd visszatérni a lakosság bizalma
A kormány azon dolgozik, hogy a gazdaság jobban teljesítsen, így…
Tovább olvasom >Fidelity Kitekintés 2025: Az USA készen áll a reflációra
A republikánusok fölényes győzelme a novemberi választásokon jelentősen megváltoztatta a…
Tovább olvasom >