A két legégetőbb kihívás egy ügyvezető számára: a munkaerő és a költségek
Az International Executive Search Federation (IESF) vezetőkiválasztással foglalkozó nemzetközi szervezete és magyar tagvállalata, a Prime by JobGroup HR tanácsadó cég által közösen készített globális CEO kutatás húsbavágó képet ad arról, hogyan látják a vállalatvezetők 2025 üzleti kihívásait. A kutatás, amely 4 kontinens, 26 ország, és közel 700 vállalat első számú vezetőjének véleményét gyűjtötte össze, egyértelművé teszi, hogy a vállalatvezetőknek minden eddiginél agilisabbnak, előrelátóbbnak kell lenniük, és készen kell állniuk az igencsak kiszámíthatatlan globális változásokhoz való alkalmazkodásra.
2025-ben a siker kulcsa az alkalmazkodóképesség és a stratégiai előrelátás
Az IESF Global CEO Outlook Study 2025 világosan rávilágít arra, hogy a vállalatvezetők napjainkban egyre komplexebb és rendkívül gyorsan változó piaci környezetben tevékenykednek. A kutatás alapján globális szinten egyetértés van abban, hogy 2025-ben a siker kulcsa az alkalmazkodóképesség és a stratégiai előrelátás. A vezérigazgatóknak készen kell állniuk a gyorsan reagálásra, miközben:
a pénzügyi ellenálló képesség megőrzése kulcsszerepet játszik – szükség van a költséggazdálkodás és a növekedési lehetőségek közötti finom egyensúlyra, az egyre élesedő munkaerőpiaci kihívások innovatív megközelítést igényelnek a tehetségek megtartásában és fejlesztésében,
a nemzetközi terjeszkedés stratégiai szintű kockázatkezelést kíván,
a digitális átalakulás már nem csupán előny, hanem elengedhetetlen feltétele a versenyképesség fenntartásának,
és mindeközben a fenntarthatóság új szerepbe lépett: nemcsak megfelelési kötelezettség, hanem a hosszú távú üzleti siker egyik alapköve lett.
A hazai top 6 kulcsfontosságú vezetői kihívás
„A 2025-ös évre vonatkozó globális tanulmányunk hat kiemelt vezetői prioritást tárt fel. Bár ezek a témák világszerte hasonlóak, a fontossági sorrend régiónként és országonként eltérhet. Magyarország esetében a vezetői prioritások eltérnek a nemzetközi trendektől. – nyilatkozta Fehér Éva, a Job Kft. ügyvezető partnere. A magyarországi válaszadók szerint 2025 legnagyobb kihívását a szakemberhiány és a bérnyomás jelenti, amelyet a költséghatékonyság biztosítása, valamint a geopolitikai és gazdasági bizonytalanságok kezelésének szükségessége követ. Míg világszinten elsősorban az innováció ösztönzése és a versenyképesség javítása kerül fókuszba, addig Magyarországon inkább a munkaerőpiaci nehézségek, a politikai és gazdasági stabilitás megőrzése, valamint a kockázatkezelés áll a vezetői gondolkodás középpontjában.”
– összegezte a kutatás magyar viszonylatú eredményeit a szakember.
A magyar első számú vezetők prioritásai a következők:
A munkaerő megszerzése és megtartása:
A magyar vállalatvezetők 82%-a munkaerő-felvételi nehézségekről számol be, ami meghaladja a globális 70%-os átlagot. A megfelelő szakemberek megtalálása és megtartása kulcsfontosságú a 2025-ös növekedési célok eléréséhez, miközben a munkavállalói elégedettséget és elköteleződést is növelni kell.
Költségmenedzsment és jövedelmezőség
2025-ben világszerte a vállalatvezetők 78%-a helyezi előtérbe a költségoptimalizálást, és ez a magyar vezetők körében is kiemelt prioritás. A legnagyobb kihívások közé tartoznak az ellátási lánc problémái, a likviditási nehézségek és a csökkenő vásárlóerő.
Geopolitikai és gazdasági bizonytalanság
Az első számú vezetők folyamatosan alakítják működési stratégiáikat a kockázatok csökkentése érdekében. A kutatás szerint világszerte a vállalatvezetők 54%-a, míg Magyarországon a vezetők közel 65%-a a geopolitikai kockázatokat tekinti 2025 legnagyobb kihívásának.
Piaci terjeszkedés és növekedés
Magyar vállalatok számára különösen fontos a tudatos exportstratégia, a környező országokba való sikeres kilépés után a tengerentúli piacok meghódítása egyre inkább előtérbe kerül.
Digitális transzformáció és AI
A magyar vállalatvezetőknek csak 20%-a említette a digitalizációt és mesterséges intelligenciát, mint kulcsprioritásokat 2025-ben. Elsősorban a vállalatirányítási rendszerek (ERP) bevezetésének szükségességét és a digitális marketing integrációjának fontosságát hangsúlyozzák piaci jelenlétük és versenyképességük növelése érdekében.
Fenntarthatóság és ESG
Magyarországon az ESG (környezeti, társadalmi és vállalatirányítási) szempontok beépülése az üzleti folyamatokba lassabban zajlik, mint globálisan, vagy a régióban. A vállalatok elsődlegesen a gazdasági stabilitásra, a működési költségek optimalizálására és a szabályozási megfelelésre koncentrálnak, míg a fenntarthatósági célok sok esetben háttérbe szorulnak.
Jövőbeni kilátások
Látható, hogy nincs könnyű dolga globálisan és itthon sem a vállalatok első számú döntéshozóinak. A jövő vezetői azok lesznek, akik proaktívan reagálnak a változásokra, nyitottan integrálják az új technológiákat, és olyan ellenálló, jövőorientált vállalatokat építenek, amelyek nemcsak túlélnek, hanem növekednek is a bizonytalanság közepette.
A kutatás részletes eredményeit a Prime by JobGroup exkluzív CEO Üzleti Reggeli rendezvényén ismertették a kutatást végző tanácsadók. A résztvevők tartalmas és elmélyült beszélgetést folytattak a jövőbeli vezetői kihívásokról és lehetőségekről. Az eseményen Jaksity György, a Concorde Értékpapír Zrt. vezetője globális szinten értékelte a kutatás eredményeit és azok magyarországi vonatkozású üzleti trendjeit.
Kapcsolódó cikkeink
A betöltendő állások több mint fele igényel nyelvtudást
A 2024 januárja óta feladott álláshirdetések 53 százalékában várnak el…
Tovább olvasom >Manpower: Enyhén bővülhet a foglalkoztatottság a második negyedévben
A gazdasági növekedés újbóli fokozatos beindulásával párhuzamosan a magyar cégek…
Tovább olvasom >A LIDL már készül a szezonra: mintegy 150 új munkatárssal bővíti csapatát a vállalat
A Lidl Magyarország már most készül a Balaton és a…
Tovább olvasom >További cikkeink
Új, innovatív növényvédőszer csomagolás a Syngentától
A Syngenta 2019-ben csatlakozott ahhoz a széleskörű iparági összefogáshoz, mely…
Tovább olvasom >Az Egyesült Államok kormánya betilt több szintetikus élelmiszerszínezéket
Az Egyesült Államok kormánya betilt több, széles körben használt szintetikus…
Tovább olvasom >Bizalomzuhanás a globális gazdaságban az amerikai vámháború nyomán
A világgazdaság vezető szereplőinek gazdasági bizalmi indexei jelentősen romlottak az…
Tovább olvasom >