A kakaózárlat miatt nem lesz csokoládéhiány
Számos európai csokoládégyártó próbálta a héten biztosítani ügyfeleiket arról, hogy az elefántcsontparti kakaóexport-zárlat miatt nem alakul ki csokoládéhiány, és még a húsvéti megnövekedett csokiigény sem okoz majd fennakadást.
Hétfőn a kakaó világpiaci ára egy éves csúcsra emelkedett, miután a világ legnagyobb kakaótermelője, Elefántcsontpart exporttilalmat rendelt el. Ennek oka, hogy elefántcsontparti választások nemzetközileg elismert győztese, Alassane Ouattara meg kívánja fosztani bevételi forrásától Laurent Gbagbo hivatalban lévő elnököt.
A szektor évi jó egymilliárd dollár bevételt hoz az államnak, azaz kulcsfontosságú hatalmi tényező. A legutóbbi betakarítási szezon termésének nagy része már elhagyta az országot, ezért a kiviteli zárlat bevételi forrásokra gyakorolt hatása legalábbis kétséges. A tartós politikai bizonytalanság azonban mindenképpen nyugtalanságot kelt az exportőrök és a feldolgozók körében.
„Jelenleg nem tapasztalhatók ellátási fennakadások, de minden azon múlik, meddig húzódnak el a dolgok” – közölte az EU több mint 2 ezer vállalatot képviselő csokoládé-, keksz- és édesipari ágazati képviseleti szervezetének szóvivője. „Nem látunk közvetlen veszélyt a fogyasztók minőségi termékekkel való ellátására.”
A kakaó iránti kereslet szezonális jelleggel magas az évnek ebben a periódusában, mivel az édesipari vállalatok a húsvétra készülve már az év elején megkezdik a szükséges alapanyagok felhalmozását.
Az elefántcsontparti kakaóexport több mint felét a Cargill, az Archer Daniels Midland Co. (ADM) és a Barry Callebaut vállalat bonyolítja le. A Cargill hétfőn bejelentette, hogy átmenetileg felfüggesztette a kakaófelvásárlást Elefántcsontparton. Az ADM pedig még mérlegeli a lehetőségeit.
A svájci Barry Callebaut szóvivője pedig közölte, hogy vállalata az exporttilalom részleteinek tisztázását várja, és elegendő készletekkel rendelkezik szükségletei fedezéséhez. „Már beszereztük és elszállítottuk a szükségleteink fedezéséhez elegendő kakaóbab mennyiség túlnyomó részét” – mondta a vállalat szóvivője.
Rodger Wegner, a német kakaókereskedők szövetsége (German Cocoa Trade Association) igazgatója közölte, hogy a vállalatok még elemzik az exporttilalom következményeit. „Képviseleti szinten elsősorban az átláthatatlan jogi környezet által okozott rendkívüli mértékű bizonytalanság ad okot aggodalomra” – mondta. „Szervezetünk és más érintettek, valamint különböző országos és európai hatóságok megkereséseire még nem érkezett semmiféle válasz.”
„A kakaókereskedelmi és – feldolgozó ipar folyamatosan egyeztet a jelenlegi helyzet által támasztott kihívások kezelése érdekében” – írja a Federation of Cocoa Commerce és az European Cocoa Association közös közleménye alapján az MTI.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Negyvenhét éves csúcsot döntött az arabica kávé ára
Az arabica kávé határidős jegyzése 47 éve nem látott szintre,…
Tovább olvasom >Százharminc új járművel készül a megnövekedett ünnepi forgalomra a Magyar Posta
A Magyar Posta több mint 7 millió csomag kézbesítésére számít…
Tovább olvasom >Sok a jelentkezés, mégis gyakran kihívást jelent a hatékony toborzás a hazai vállalatoknak
A magyarországi cégek munkaerő-menedzsmenttel kapcsolatos tapasztalatai és elképzelései csak minimális…
Tovább olvasom >