A jövőben is számíthat támogatásra a kertészeti növénytermesztés
Fenntartja az agrártárca a kertészeti növénytermesztés kiemelt támogatását, az ágazathoz kapcsolódó vidékfejlesztési pályázatok várhatóan tavasszal jelennek meg – mondta Farkas Sándor, az Agrárminisztérium miniszterhelyettese a IX. Zsendülés Kertészeti Konferencián, Szegeden.
Farkas Sándor kiemelte, a vidékfejlesztési programban elnyerhető forrásokkal 2021-ben és 2022-ben tízezernél több mezőgazdasági és élelmiszeripari vállalkozásnak 1200 milliárd forintot meghaladó összegben hagytak jóvá fejlesztési támogatásokat. A vidékfejlesztési program kertészeti ágazatot érintő beruházási felhívásaiban több mint 6900 nyertes pályázatot bíráltak el sikeresen, ezzel 184 milliárd forintot meghaladó támogatási összegről döntöttek. A célzott forrásoknak köszönhetően tavaly a zöldség-gyümölcs ágazat teljesítménye a mezőgazdasági kibocsátás 13 százalékára rúgott. Az aszállyal és más időjárási szélsőségekkel sújtott 2022-es évben ez az érték csak 11 százalék volt – jegyezte meg a miniszterhelyettes. A hazai mezőgazdaság és élelmiszeripar az uniós Közös Agrárpolitika magyar Stratégiai Tervének elfogadásával több mint 5300 milliárd forint felhasználásával fejlődhet egészen 2027-ig – jelezte Farkas Sándor. Hozzátette: a kertészetek a továbbiakban is számíthatnak beruházásaik támogatására, így lehetőségük lesz gépek, eszközök beszerzésére, valamint ültetvényeik, növény-, gomba- vagy hűtőházaik fejlesztésére. Külön beavatkozás fogja segíteni a mezőgazdasági – benne a kertészeti – üzemek energia-önellátásának növelését és az energiafüggőség csökkentését.
Mindezek mellett támogatást nyújt a szaktárca a geotermikus hőenergiában és a digitalizációban rejlő potenciál kiaknázására is
Kiemelt célként kezelik az öntözött területek növelését és a rendelkezésre álló vízkészlet hatékonyabb felhasználását eredményező fenntartható öntözési közösségek együttműködésének támogatását – közölte Farkas Sándor. A miniszterhelyettes a tavasszal megjelenő pályázatokról elmondta, hogy a kertészeti üvegházakhoz, hűtőházakhoz kapcsolódó és poszt-harveszt (betakarítás utáni műveletek) fejlesztések támogatására 50 milliárd forintnyi forrás áll rendelkezésre, egy projektre legfeljebb 5 milliárd forint igényelhető. Kertészeti ültetvénytelepítés és gyógynövénytermesztés támogatására 25 milliárd forint jut, amelyből egy projektre maximum 250 millió forint lehívására van lehetőség.
AM
Kapcsolódó cikkeink
CÖF-CÖKA: a multinacionális cégek a kis falvakat is vegyék fel a kiszállítási portfóliójukba
A Civil Összefogás Fórum (CÖF) – Civil Összefogás Közhasznú Alapítvány…
Tovább olvasom >A haltermelők az idei karácsonyi szezonra sem terveznek áremelést
A haltermelők az idei karácsonyi szezonra sem terveznek áremelést, amennyiben…
Tovább olvasom >Ezrek tüntettek Londonban a farmokra kivetett örökösödési adó ellen
Ezrek tüntettek kedden Londonban a mezőgazdasági vállalkozásokra kivetett örökösödési adó…
Tovább olvasom >További cikkeink
Miért dugulnak be sorra a csomagautomata szolgáltatók? Ez az adat rámutat az okokra
Egyre népszerűbbek a csomagautomaták: idén már a webshopok közel háromnegyede…
Tovább olvasom >30%-kal kevesebb anyaghasználat már megoldás lenne a klímaválságra
A körforgásos gazdaság globális szükségszerűség: túlmutat a földrajzi határokon, és…
Tovább olvasom >Fenntarthatóság és egészség: a növényi alapú tejtermékek térhódítása Magyarországon
Az elmúlt években a növényi alapú tejtermék-alternatívák nemcsak globálisan, hanem…
Tovább olvasom >