A jövedelemnövekedés ellensúlyozhatja a vasárnapi zárva tartás negatív hatásait
Bár a vasárnapi zárva tartás okozhat átmeneti kilengéseket a kiskereskedelmi forgalomban, ezt az elkölthető jövedelem érdemi növekedése teljes mértékben ellensúlyozhatja – vélekedik Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője MTI-hez eljuttatott szerdai kommentárjában.
Márciusban 6,5 százalékkal, az első negyedévben 7,0 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom a tavalyi év azonos időszakához képest – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerdán közzétett első becsléséből.
Suppan Gergely a friss adatokkal kapcsolatban kifejti: a várakozásokhoz közeli mértékben, 6,5 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom márciusban, naptárhatással kiigazítva azonban a növekedés 5,1 százalék volt, ami lassulást mutat az előző hónapok kiemelkedő ütemű növekedését követően.
A szakértő szerint ugyanakkor a háztartások fogyasztását, így a kiskereskedelmi forgalom növekedését a következő hónapokban jelentősen támogatja a devizahitelek idei elszámolása, ami érdemben növeli a háztartások elkölthető jövedelmét.
A forgalom növekedését az üzemanyagárak tavalyinál jóval alacsonyabb szintje is támogatja – tette hozzá Suppan Gergely. Úgy vélte, ezek hatására idén 5 százalék feletti növekedés lehet a kiskereskedelmi forgalomban, amelyben azonban a pénztárgépek bekötése miatti fehéredés is szerepet játszik.
Suppan Gergely szerint idén a háztartások fogyasztása, ezen belül pedig a kiskereskedelmi forgalom növekedése húzhatja legnagyobb mértékben a bruttó hazai termék (GDP) növekedését. Az olajárak zuhanása az európai háztartásokat is kedvezően érinti, számos európai országban szintén megfigyelhető a kiskereskedelmi forgalom idei év eleji jelentős élénkülése, így a javuló európai gazdasági kilátások szintén kedvező hatással lehetnek a magyar gazdaságra – emelte ki az elemző.
A kimutatott növekedéssel kapcsolatban az online pénztárgép rendszer piactisztító hatását emelte ki az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) szerdán az MTI-hez eljutatott sajtóközleményében. A szövetség szerint is pozitívan befolyásolta a kereskedelemben lejátszódó folyamatokat az alacsony üzemanyag árak és a reáljövedelmek növekedése. A vasárnapi boltzár eddig megismert hatásait vegyesnek ítélte a szövetség, de úgy vélte, hogy további forgalomvesztés is lehetséges. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
Itt az MBH Bank: megvalósult a hazai banktörténelem legnagyobb fúziója
Az MKB Bank és a Takarékbank május 1-jén megvalósult fúziójával olyan univerzális…
Tovább olvasom >MBH AgrárTrend Index: Jó termés esetén várhatóan már nem nő tovább az élelmiszer-vásárlás terhet
Egy év folyamatos csökkenés után 2023 első negyedévében ismét emelkedett…
Tovább olvasom >Zsendülés konferencia, Szeged: Szervezettség, hatékonyság, összefogás a kertészet jövője
Nyolcadszor találkoztak a kertészeti ágazat képviselői Szegeden, hogy a Zsendülés…
Tovább olvasom >További cikkeink
Az árrésstop kiterjesztésével kapcsolatban szólalt meg Orbán Viktor
A jövő heti kormányülésen dönthetnek az árrésstop kiterjesztéséről a háztartási…
Tovább olvasom >Júniustól tilos energiaitalt eladni 18 éven aluliaknak – így ellenőrzik majd a házhoz szállítást
Egyhangú döntéssel fogadta el a parlament azt a törvénymódosítást, amely…
Tovább olvasom >Komoly tárgyalások zajlanak a vámháború lezárásáról
Csak őszinte szándékkal lehet tárgyalni – így reagált a kínai…
Tovább olvasom >