A jól használt mesterséges intelligencia időt és pénzt takarít meg számunkra
A karácsonyi időszak örömteli, ám pénzügyileg megterhelő is lehet. Az ajándékozás, ünnepi étkezések és utazások kiadásai könnyen túlnőhetnek a rendelkezésre álló kereten, ha nem tervezünk tudatosan. A mesterséges intelligencia azonban segíthet abban, hogy az ünnepek stresszmentesek és pénzügyileg fenntarthatóak legyenek.
Ma már az emberek elsöprő többsége a digitális térben vásárol: az EU-ban a lakosság háromnegyede, az Egyesült Államokban pedig idén a karácsonyi vásárlások 83 százaléka várhatóan online zajlik. Ezért fontos, hogy a netes vásárlásaink hatékonyak és biztonságosak legyenek. Az Ipsos legfrissebb nemzetközi felmérése szerint a magyarok háromnegyede tisztában van a mesterséges intelligencia mibenlétével, így sokak számára annak használata sem újdonság.
Tudd, mire mennyit költesz
Egy nemrég megjelent kutatás szerint a magyar lakosság átlagosan 102 ezer forintot szán a karácsonnyal járó ünnepi kiadásokra. Akár többet, akár kevesebbet költ majd valaki az ünnepekre, a karácsonyi költségek megfelelő tervezése az első lépés a pénzügyi egyensúly megőrzéséhez.
A legnépszerűbb és ingyenes mesterséges intelligencia-alkalmazással, a ChatGPT-vel könnyen lehet excel táblát készíttetni, melybe csak be kell írni minden tervezett költségtípust, majd megadva a belőtt költségkeretet máris előáll egy olyan táblázat, amelyben követni lehet, hogy a szándékainkhoz képest van-e még lehetőségünk további költésre vagy elértük a pénzügyi határainkat.
tipp: egy lehetséges utasítás (vagyis prompt) a táblázat elkészítésére: „készíts egy .xls formátumú, karácsonyi költségeket figyelő táblázatot, amivel az ünnepi kiadások nyomon követhetőek és egy megadott határon belül tarthatóak, a főbb kategóriák: étel, ital, ajándék, karácsonyfa, utazás, dekoráció.” A K&H bevétel-kiadás figyelője szintén segíthet a költségek féken tartásában.
A karácsony még akkor is költséggel jár, ha magunk készítjük el az ajándékokat, hiszen a hozzávalókat is meg kell valahol venni. Az ajándékozás jelenti az ünnepi kiadások legnagyobb tételét (idén közel 50 ezer forintot), és ez okozza talán a legnagyobb fejfájást is: kinek, mit vegyünk karácsonykor?
Ajándékötletek mesterséges intelligenciával
Ha nincs ötletünk, az MI-alapú megoldások, mint a már említett ChatGPT, segíthetnek:
tipp prompt: „Adj ajándékötleteket egy 12 éves fiú számára, aki szereti a sportot és a lövöldözős videojátékokat, de én nem szeretném, ha ilyen típusú ajándékot kapna.”
Az első utasítás után képzeljük azt, mintha egy bolti eladóval beszélgetnénk, és neki próbálnánk elmondani, milyen típusú, árkategóriájú ajándékot szeretnénk vásárolni, és kinek szánjuk azt. Nagy előny, hogy a bolti eladóval szemben a mesterséges intelligencia sosem fárad el, nem lesz kedvetlen, netán dühös, és nem áll sorban öt másik vevő, akik szintén kérdezni szeretnék… Általánosságban azt mondhatjuk, minél több részletet árulunk el a mesterséges intelligenciának a megajándékozott személyiségéről, annál pontosabb, használhatóbb ötleteket tud nekünk adni a lehetséges ajándékokról.
Az ajándékötleteket a különböző webáruházak vagy a Google Shopping több tulajdonság szerint is össze tudja hasonlítani. Ár, szín, teljesítmény, méret, anyag vagy gyártó szerint is szűrhetünk a kereséseink között.
Fontos, hogy ebben a sűrű időszakban próbáljuk meg elkerülni az impulzusvásárlásokat, akár a K&H Bank napi bankkártya-limit beállításával.
tipp: A bankkártyával történő vásárlások után járó hűségpontokat vagy visszatérítéseket (cashback) használjuk fel az ünnepi kiadások fedezésére. A pénzvisszatérítési lehetőség azt jelenti, hogy bankkártyás fizetések esetén bizonyos százalékot visszatérít a bank számunkra, ami történhet az online tranzakciók után, illetve az üzletben történő vásárlások után is.
tipp2: Figyeljünk oda a hitelkártya utáni jóváírásokra is. A K&H Mastercard hitelkártya esetében például, ha havonta legalább 20 000 forint értékben vásárolunk, akkor ruházat, szórakozás és élelmiszer kategóriájú költésekből 1 százalékot, üzemanyag és utazás kategóriájú költésekből pedig 2 százalékot, de összesen, legfeljebb havi 4000 forintot ír jóvá a bank a hitelkártyaszámlánkon.
A karácsonyi menü is megtervezhető mesterséges intelligenciával
Sokan évtizedek óta a saját családi hagyományaik szerinti ünnepi fogásokkal készülnek a karácsonyi ebédekre, vacsorákra, ám számos családban felmerül a kérdés: mi legyen idén az ebéd, mi a vacsora szenteste, milyen süteményeket tálaljunk a családnak, a vendégeknek? Ráadásul egyre többen szenvednek valamilyen ételallergiában, számukra külön feladat a közös étkezéseket megtervezni. A mesterséges intelligencia számára ez sem akadály.
tipp prompt: „tervezz kétfogásos karácsonyi vacsorát, amiben van halétel, de fogyaszthatják gluténérzékenyek és tejallergiások is.”
A válasz tartalmazza az összetevőket, az elkészítés módját, ha kérjük, figyel a cukorbetegekre és még költségeket is kalkulál – itt azonban előfordul, hogy nem jelenlegi árakon vagy csak az étkezéshez szükséges mennyiséggel számol a mesterséges intelligencia. A forrásokat viszont megadja, így könnyen ellenőrizhetjük a megadott árakat.
Kapcsolódó cikkeink
A kártyás fizetés ma már alapelvárás a kereskedőktől
„A kártyaelfogadás ma már olyan, mint egy közműszolgáltatás: alapelvárás. Aki…
Tovább olvasom >K&H: ajándékot, de mit és melyik boltból?
A karácsonyi ajándékozás során a fiatalok körében a ruhák vannak…
Tovább olvasom >Visszafogott év után erős az ünnepi szezon
Az online vásárlók 74%-a, mintegy 3,1 millió fő készül az…
Tovább olvasom >További cikkeink
Adni Öröm! – nehéz sorsú embereknek gyűjtenek tartós élelmiszereket a SPAR-üzletekben
Elindult mától a Magyar Máltai Szeretetszolgálat és a SPAR Magyarország…
Tovább olvasom >A technológiai fejlődés és az üzleti utazások
Az International Workplace Group (IWG) – a hibrid munkamegoldások piacának…
Tovább olvasom >K&H: ajándékot, de mit és melyik boltból?
A karácsonyi ajándékozás során a fiatalok körében a ruhák vannak…
Tovább olvasom >