Járvány és vámháború is sújtja a kínai sertéspiacot
Az egyik legnagyobb sertésállománnyal rendelkező kínai tartományban bukkant fel az afrikai sertéspestis, ezzel komolyan veszélyeztetve az ország ellátási láncát – olvasható az agrarszektor.hu-n. Az ázsiai ország termelése szédületes tempóban bővül, idén már az önellátás megteremtése is belátható közelségbe került. A járvány és a vámháború együttes hatásával azonban nem számoltak.
Augusztus elseje óta a kínai állat-egészségügyi és járványügyi központ szinte naponta jelenti be az afrikai sertéspestis kitörését. Mindeddig nem kavart nagy port a dolog, de az augusztus 19-én jelzett esetben már 88 elhullott disznóval és 615 a betegség jeleit mutató állattal szembesültek a szakemberek – méghozzá Kína legnagyobb állománysűrűségű tartományában. Ezzel potenciálisan az ország teljes sertésállományának harmada került veszélybe. Az alábbi ábra a kínai sertésállomány részarányát mutatja az adott tartományban, a barna a legsűrább állományt jelzi. Piros pontok jelölik a legutóbbi kitörések helyét. Honan (HeNan) az ország egyik legnagyobb állat- (és nép-)sűrűségű tartománya, közvetlen szomszédságában szintén nagy sertéstartó körzetek vannak. Nem túlzás azt állítani, hogy a termelés harmada került veszélybe az állatok tömeges elhullása miatt.
A kínai sertésállomány eloszlása és az afrikai sertéspestis (Forrás: USDA)
Kína a világ legnagyobb sertéshúselőállítója és -fogyasztója, valamint Európa legnagyobb sertúshúsfelvevője is. Az elmúlt években 1,2-2 millió tonna, elsősorban feldolgozott terméket vásárolt az öreg kontinensről – döntően Németországból és Spanyolországból. Tavaly az importszükségletének kétharmadát fedezte európai forrásból. Néhány éve azonban szédületes tempóban fejleszti állattartó telepeit, emiatt úgy tűnt, reális közelségbe kerül az önellátás. Idénre már csaknem 55 millió tonnás sertéshústermeléssel és mindössze 5,8 százalékos importszükséglettel számoltak. A sertéspestis elszabadulása azonban keresztülhúzhatja az ország számításait.
Bár Európában is súlyos járványhelyzet van, kitöréseket eddig csak Németországtól keletre jelenttek a hatóságoknak. Kína az Egyesült Államokkal folytatott kereskedelmi háborúban 25 százalékos importvámot vetett ki az amerikai sertéshúsra, ami eddig a behozatal szűk 14 százalékát tette ki. Most Kína azzal a veszéllyel néz szembe, hogy saját termelőkapacitásai és az exportált mennyiség egy része egyszerre esik ki az ellátási láncból. A helyzet legkézenfekvőbb megoldása Európából, illetve Kanadából behozni a hiányzó sertést. Utóbbi szintén nagy beszállítónak számít, az importált sertéshús csaknem 14 százalékát adta tavaly, és Kanadában nincs gond az afrikai sertéspestissel. (agrarszektor.hu)
Kapcsolódó cikkeink
Az AI-ban látják az értékesítés növelésének jövőjét a kínai kereskedők
A kínai e-kereskedelmi szektor egyre nagyobb mértékben alkalmazza a mesterséges…
Tovább olvasom >Egymilliárd dolláros iparággá válhat a közösségi kereskedelem 2028-ra
Egy új tanulmány szerint a közösségi kereskedelmi (social commerce) piac…
Tovább olvasom >Kína nyújtotta be eddig a legtöbb GenAI szabadalmat
A Szellemi Tulajdon Világszervezetének (WIPO) legfrissebb jelentése szerint 2014 és…
Tovább olvasom >További cikkeink
Fogyasztóvédelmi kiválóságok díjazása: elismerték a 2024. év legjobbjait
Az idei év kiemelkedő fogyasztóvédelmi referensei és különdíjazottjai vehették át…
Tovább olvasom >KSH: az ipari termelés 0,2 százalékkal mérséklődött októberben
Októberben az ipari termelés volumene 0,2, munkanaphatástól megtisztítva 3,1 százalékkal…
Tovább olvasom >A technológiai fejlődés és az üzleti utazások
Az International Workplace Group (IWG) – a hibrid munkamegoldások piacának…
Tovább olvasom >