A hó megmentette a kenyérbúzát a fagytól
A kemény hideg nem tett számottevő kárt a múlt év őszén száraz földbe került kenyérgabonában, amely mostanra reményt keltő fejlettséget mutat – közölte a Bács-Kiskun Megyei Kormányhivatal kertészeti főfelügyelője az MTI-vel.
Matula Árpád elmondta: a hó életmentő volt a megyében 72 ezer hektáron elvetett őszi búza számára. A magok ugyanis tavaly még egy aszályos időszak kellős közepén kerültek a földbe, helyenként inkább a porba – fogalmazott.
Bár a télen lehullott csapadék javított helyzeten, a februárban beköszöntött rendkívüli hideget ennek ellenére is minden bizonnyal megsínylette volna a kenyérgabona, ha a kemény fagyok előtt nem borítja be a Dél-Alföldet a helyenként 40 centimétert is meghaladó vastagságú hótakaró.
A főfelügyelő kifejtette: a hó alatt a búza biztonságosan telelt és – jórészt behozva korábbi lemaradását – mostanára szépen kikelt. Amennyiben az időjárási körülmények a továbbiakban kedvezően alakulnak, akár jó közepes termést is adhat e növény Bács-Kiskun megyében – tájékoztatott a szakember, hozzátéve, hogy hasonló a helyzet az őszi árpával is, amelyet a múlt év végéig összesen mintegy 30 ezer hektáron vetettek el a gazdák.
Lényegesen gyengébb év elé néznek a megye repcetermelői, hiszen a 2011-es szárazság miatt már az eredetileg 17 ezer hektáros vetési terveik is csak 88 százalékban teljesültek. A végül 15 ezer hektáron földbe került mag 9.500 hektáron meglehetősen foghíjasan kelt. Utóbbi területből eddig 1.900 hektárnyit kényszerültek kitárcsázni a gazdák. A többi parcella sorsa egyelőre kérdéses, ám elfogadható hozam és jövedelmezőség az őszi káposztarepcétől idén kevés helyen várható – vélekedett Matula Árpád.
A kertészeti főfelügyelő jelezte: a szántóföldek csapadékellátottsága jelenleg ideálisnak mondható. Az elmúlt 2 esztendő során azonban alig akadt ilyen időszak a megyében. Míg a szokásos 450-500 helyett 2010-ben területi átlagban 1.100 millimétert meghaladó csapadékot regisztráltak és az emiatt kialakult belvizekkel küzdöttek ezen a vidéken, addig tavaly mindössze 380 milliméter eső és hó hullott, így az aszály okozott komoly veszteségeket. (MTI)
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
ESG – a fenntarthatósági szabványokról jogi szemmel
2023 decembere óta számos jogszabály látott napvilágot az ESG-részletszabályokról, amelyben…
Tovább olvasom >Felkészülten keresik a legjobb akciókat a vásárlók – EY karácsonyi felmérés
A vásárlók többsége kifejezetten keresi és várja az ünnepi leárazásokat…
Tovább olvasom >Áttörést ért el a DairyX a tejmentes kazein előállításával
Jelentős előrelépést tett az izraeli DairyX Foods start-up a tejmentes…
Tovább olvasom >