A higiéniai és vendéglátóipar dolgozói tüntettek Brüsszelben
Több száz európai biztonsági, higiéniai és vendéglátóipari dolgozó gyűlt össze kedden délben Brüsszelben, az európai uniós intézményeknek otthont adó negyed központjában, hogy az uniós közbeszerzési versenyszabályok reformját követelje.

Az eu-s szabályok megváltoztatása a cél
A tüntetéshez kapcsolódó sztrájk miatt Belgium két legnagyobb repülőtere, a zaventemi és a charleroi-i repülőtér szinte összes járatát törölték kedden.
Az RTBF belga közszolgálati média tájékoztatása szerint kilenc európai ország tizennégy szakszervezete állt a belga fővárosiban megrendezett tüntetés élére, amelynek célja az volt, hogy felszólítsa az Európai Bizottságot és az Európai Parlamentet a közbeszerzési szerződések odaítélésére vonatkozó szabályok reformjára.
A szakszervezetek bírálták, hogy a jelenlegi szabályok a béreket lenyomó, rossz munkakörülményeket eredményező közbeszerzési pályázatok elnyerését teszik lehetővé.
Oliver Roethig, az Uni Europa európai szakszervezeti szövetség regionális titkára úgy nyilatkozott a sajtónak, hogy a demonstrációnak az is célja, hogy „láthatóvá váljanak azok a munkavállalók, akiket gyakran figyelmen kívül hagynak, annak ellenére, hogy alapvető fontosságú munkát végeznek, és nélkülük nem működne a társadalom”.
A tüntetés egyik résztvevője, aki a takarítási ágazatban dolgozik, arról számolt be, hogy a jelenlegi körülmények között egy három órát igénylő munkát egy óra alatt kell elvégezni. Hozzátette azt is, hogy munkaadói részéről hiányzik a feléjük tanúsított tisztelet.
Enrico Somaglia, az Európai Élelmiszeripari, Mezőgazdasági és Idegenforgalmi Szakszervezeti Szövetség (EFFAT) főtitkárhelyettese üdvözölte Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnökének azon szándékát, hogy megreformálja az európai szabályozást, de hozzátette, hogy „éberen fogják figyelni, hogy a változtatások ne a vállalatok, hanem a munkavállalók érdekében történjenek”.
A tüntetők között több európai parlamenti képviselő is jelen volt, hogy támogassa a reformkövetelést. Az Uni Europa szerint a követelésüket közel 180 európai parlamenti képviselő pártolja.
A szakszervezetek azt is szeretnék elérni, hogy a reform tartalmazzon egy pontot az alvállalkozókra vonatkozóan, amelyben megakadályozzák a közbeszerzési irányelv megkerülését.
„Minél több munkáltató van, annál kevésbé tudjuk, ki a valódi felelős a rossz munkakörülményekért. Itt közpénzekről van szó, ezért meg kell győződnünk arról, hogy azt hogyan költik el. Egyelőre kis rendezvényt szerveztünk, de azt az üzenetet küldjük, hogy készen állunk a mozgósításra”
– jelentette ki Oliver Roethig.
Az európai szakszervezetek követeléseit egy nyílt levél is támogatta, amelyet mintegy száz ismert közgazdász, köztük Thomas Piketty és Isabella Weber írt alá.
Kapcsolódó cikkeink
A séf legyen egyéniség!
A 2024. év egyik Gundel-díjazottja a csendes, szerény, ám annál…
Tovább olvasom >Uniós biztos: az Európai Bizottság mezőgazdasági és élelmiszeripari ütemterve garantálja az EU élelmiszerbiztonságát
Az Európai Bizottság által februárban elfogadott mezőgazdasági és élelmiszeripari ütemterv…
Tovább olvasom >Farkas Sándor: meg kell maradnia a területalapú támogatásnak a 2028 utáni, hétéves uniós költségvetésben is
Magyarország azt szeretné, hogy a 2028 utáni uniós költségvetési időszakban…
Tovább olvasom >További cikkeink
Fókuszban a fenntartható élelmezési rendszerek támogatása: megjelent a Nestlé közös értékteremtési összefoglalója
A Nestlé elhivatottan dolgozik azon, hogy világszerte fenntartható, kiegyensúlyozott és…
Tovább olvasom >Az Európai Bizottság az uniós borágazat versenyképességének erősítésére tett javaslatot
Az Európai Bizottság intézkedéseket javasol az európai borágazat versenyképességének, ellenálló…
Tovább olvasom >Jägermeister Orange: jéghideg újdonság a szicíliai narancs aromájával
1400 órányi szicíliai napfény, 56 gyógynövény és három narancs aromája…
Tovább olvasom >