A hazai kisboltok a kötelező kártyás fizetés nagy vesztesei
A hazai kereskedőknek komoly kihívást jelent az új kormányrendeletekkel való igazodás, különösen a gyors ütemben változó szabályozások miatt. Erről számolt be Neubauer Katalin, a Magyar Nemzeti Kereskedelmi Szövetség főtitkára a Pénzcentrum által szervezett RETAIL DAY 2024 konferencián április 11-én. A szakember szerint a hazai kiskereskedők számára rendkívül nehéz naprakésznek maradni a változó jogszabályi környezetben.
Neubauer kiemelte, hogy míg 2019-ben még 370 kormányrendelet született, addig 2023-ban ez a szám már elérte a 670-et. Ez azt jelenti, hogy naponta átlagosan két új kormányrendelettel kell szembenézniük a kiskereskedőknek, ami lehetetlen feladat. Ráadásul egyetlen kormányrendelet akár öt-tíz törvényt is érinthet, ami tovább bonyolítja a helyzetet.
Az előadás során Neubauer Katalin felsorolta a kiskereskedőket leginkább érintő problémákat. A legfontosabb változások között említette a kötelező bankkártyás fizetés bevezetését, valamint a kötelező akciók miatti termékveszteségeket. Sok üzletnek komoly kihívást jelent az olyan termékek értékesítése, amelyeket 15%-os veszteséggel kell értékesíteniük az üzleteknek.
A főtitkár továbbá beszélt a műanyagforgalmazás korlátozásáról is, amely szintén jelentős változást hozott a kiskereskedelmi szektorban. Példaként említette, hogy 2024 júliusától már nem lehet eltávolítani a műanyag zárókupakot a PET-palackról, ami komoly ellenállást váltott ki a társadalomban.
Neubauer Katalin szerint ezek az intézkedések jelentősen megnehezítik a kis- és középvállalatok helyzetét, hiszen óriási beruházásokkal járnak, amelyeket a cégeknek kell finanszírozniuk. Emellett a kötelező jelentési kötelezettségek és az új hulladékgazdálkodási rendszer is további terhet ró a kereskedőkre.
A konferencia résztvevőit arra buzdította, hogy figyeljenek oda a jogszabályi változásokra, és együttműködjenek a jogalkotóval a kiskereskedelmi szektor érdekeinek védelme érdekében.
Kapcsolódó cikkeink
Európai Kereskedelem Napja: átalakul a szektor
Huszadik alkalommal rendezték meg az Európai Kereskedelem Napját, amelyen a…
Tovább olvasom >A beszállítói és beszerzői célok ugyanazok, de csatornánként mások a kihívások és tervek – Együtt okosodtunk (Business Days 2024 1. rész)
Keddtől a kiskereskedelem tudományában mélyedhettek el az FMCG-szabadegyetem hallgatói a…
Tovább olvasom >Megszólalt a MOHU a visszaváltási limit kapcsán
A MOHU október 26-tól 5000 forintra mérsékelte az italcsomagolások visszaváltásánál…
Tovább olvasom >További cikkeink
KSH: januárban 5,5 százalékkal haladták meg átlagosan a fogyasztói árak az előző év azonos hónapi értékeket
2024. januárhoz viszonyítva az élelmiszerek ára 6,0 százalékkal nőtt, ezen…
Tovább olvasom >Nagy Márton: A januári magasabb fogyasztói árszint átmeneti jelenség
Nagy Márton szerint elfogadhatatlan a magas élelmiszerinfláció, a kormány minden…
Tovább olvasom >NGM-szóvivő: január utolsó napjaiban már korrigáltak az árak
A KSH közlése szerint 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan…
Tovább olvasom >