A gombakomposzt újrahasznosítására dolgoztak ki új megoldást az SZTE részvételével
A gombakomposzt újrahasznosítására dolgoztak ki új megoldást a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) és az Új Champignons Kft. munkatársai a Nemzeti Kutatási Fejlesztési és Innovációs Alap támogatásával – tájékoztatta a felsőoktatási intézmény közkapcsolati igazgatósága az MTI-t.

(Fotó: Pixabay)
A közlemény szerint a magyarországi és európai tőzegbányák kimerülése, valamint a tőzeg bányászatának környezeti problémái miatt a kutatók évek óta keresik a gombatermesztés során használt jó minőségű takaróanyag előállítására alkalmas lehetőségeket. Az Új Champignons Kft. és az SZTE kutatói egy 2021-ben indult, hároméves projekt során felmérték a letermett komposzt természetes újrakomposztálódási folyamata során lezajló fizikai, kémiai és mikrobiológiai változásokat, és kidolgoztak egy alapanyagok és kész takaróanyagok kémiai és mikrobiológiai változásainak nyomonkövetésére szolgáló monitoring módszert.
A letermett gombakomposzt természetes újrakomposztálódási folyamata során vett mintákból baktériumokat és gombákat gyűjtöttek és azonosítottak DNS-alapú molekuláris módszerekkel
A mikroorganizmusokat a Szegedi Mikrobiológiai Törzsgyűjtemény „Recompost” algyűjteményében helyezték el, mely fontos háttérbázist biztosít a jövőbeli kutatások számára. A szakemberek mikroorganizmusokat kiválogatva a letermett gombakomposzt kezelésére alkalmazható oltóanyag-prototípust állítottak elő és teszteltek. Az eredményként kapott, újrakomposztált letermett gombakomposztot különböző arányokban tőzeggel keverve gombatermesztési kísérletekben sikeresen tesztelték alternatív takaróanyagként a hagyományos takarófölddel összehasonlításban. A projekt eredményei a körforgásos gazdálkodás jegyében kínálnak alternatívát a gombatermesztésben keletkező, nagy mennyiségű hulladék újrafeldolgozására, mely így hasznos alapanyagként kerülhet vissza a gombatermesztésben.
A projekt mintegy 415 millió forint támogatást kapott az innovációs alapból
A vállalkozás honlapján szereplő adatok szerint a 2009-ben alakult Új Champignons Kft. a kezdetektől komposzt-, és gombacsíra-előállítással, gombatermesztéssel és a gombakonzerv gyártással foglalkozik. A cég a Heves megyei Demjénben működő telephelyén jelenleg 12 hőkezelőjében mintegy 10 ezer köbméteres kapacitással állít elő gombakomposztot. A friss gomba termesztése mintegy 17 400 négyzetméter alapterületen korszerű hűtő-fűtő és páratartalom-szabályozó rendszerrel üzemeltetett, többségében polcos rendszerű, automatizált házakban folyik. A nyilvános cégadatok szerint a magyar magántulajdonban álló vállalkozás 2023-ban 2,924 milliárd forint nettó árbevételt ért el, ami több mint 24 százalékkal haladja meg az előző évit. A vállalkozás adózást követő nyeresége 2022-ben mintegy 95 millió, 2023-ban 40 millió forint volt.
MTI
Kapcsolódó cikkeink
Az innováció a versenyképesség motorja a gombatermesztésben is
Kiemelten fontosak a kertészeti ágazat, ezen belül az intenzív gombatermesztés…
Tovább olvasom >Európában és itthon is nő a gombafogyasztás
Az uniós gombatermesztés meghaladta az egymillió tonnát, Magyarország is egyre…
Tovább olvasom >Házilag komposztálható biopolimer alapú csomagolóanyagot fejleszt a Q-Automotive Kft. és az SZTE
Házilag komposztálható biopolimer alapú csomagolóanyagot fejleszt a Q-Automotive Kft. és…
Tovább olvasom >További cikkeink
Amitől a terméket a kosárba helyezzük – kutatás
A PwC és a Publicis Groupe Hungary legújabb közös kutatása…
Tovább olvasom >Korhatár alá került az energiaital: amit minden boltosnak tudnia kell
Június 11-től életbe lépett az energiaitalok árusítására vonatkozó új szabályozás:…
Tovább olvasom >Tízmilliók egy nyitófüllel – elindult a XIXO történetének legnagyobb nyereményjátéka
Idén nyáron minden eddiginél nagyobb dobásra készül a XIXO: elindult…
Tovább olvasom >